ژاپنی‌ها از ربات راهب در معبدی بودایی رونمایی کردند


23 مرداد 1398 - 11:52
5d53ab71043b9_5d53ab71043bc
یک معبد بودایی در ژاپن با قدمت 400 سال در اقدامی بی سابقه یک "ربات راهب" را به منظور ایراد خطابه‌های این آیین به کار گرفته و معتقد است این حرکت می‌تواند چهره این مذهب را تغییر دهد.

به گزارش خبر فوری به نقل از خبرگزاری فرانسه، این ربات راهب که در صورت"کانون" (بودای بخشنده) شکل گرفته، اخیرا به ایراد خطابه در معبد "کودایجی" در شهر کیوتوی ژاپن پرداخته و همکاران انسانی او پیش بینی می‌کنند که این ربات روزی به سبب پیشرفت هوش مصنوعی، به خردی نامحدود دست پیدا کند.

یکی از راهب‌های این معبد به نام تنشو-گوتو به خبرگزاری فرانسه گفت: این ربات هرگز نخواهد مرد بلکه همواره خودش را به‌روز رسانی کرده و تکامل پیدا خواهد کرد. به این ترتیب می‌توان زیبایی یک ربات را مشاهده کرد چرا که می‌تواند به صورت نامحدود و تا ابد آگاهی را ذخیره کند.

گوتو اظهار کرد: ما امیدواریم که با پیشرفت هوش مصنوعی این ربات خرد بیشتری نیز به دست بیاورد و به مردم کمک کند که حتی بر دشوارترین سختی‌ها غلبه کنند. این می‌تواند بودائیت را تغییر دهد.

این ربات که به شکل و اندازه یک انسان بزرگسال طراحی شده، چند وقت پیش کار خدمات دهی را آغاز کرد و می‌تواند بالا تنه، دست‌ها و سرش را تکان دهد.

با این حال طراحان این ربات فقط سر و صورت و شانه‌هایش را از جنس سیلکون به منظور شبیه سازی پوست انسانی طراحی کرده‌اند و باقی اندام آن رباتیک است.

این ربات به هنگام ایراد خطابه و دعا دستانش را به هم می‌چسباند و همچنین با لحنی تسکین دهنده خطابه‌ها را پخش کرده و هم زمان مابقی قطعات ماشینی این ربات از سوی مخاطبانش قابل مشاهده است.

یک دوربین فیلمرداری کوچک نیز در چشم چپ او نصب شده است و مشاهده آن یادآور یک فیلم علمی تخیلی پادآرمانشهری هالیوود است.

گفته شده که این ربات با هزینه تقریبا یک میلیون دلار طی یک پروژه مشترک بین معبد ذن و همینطور پروفسور هیروشی ایشیگورو، متخصص مشهور رباتیکی از دانشگاه اوزاکا تولید شده است.

این ربات با اسم "میندار" درباره شفقت و خطرات خشم، غرور و امیال برای انسان به ایراد خطابه می‌پردازد.

او در خطابه‌اش به مخاطبانش گفت: شما انسان‌ها به امیال خودخواهانه نفس خود می‌چسبید، اما امیال دنیوی چیزی غیر از ذهن گم شده شما در دریاها نیستند.

گوتو اظهار امیدواری کرد که این ربات پروفسور کودایجی بتواند به نحوی که راهب‌های سنتی قادر به انجامش نیستند نظر نسل جوان را به مذهب بودایی جلب کنند.

او اظهار کرد: جوانان شاید فکر می‌کنند که یک معبد در حال حاضر جایی برای برگزاری مراسم عزا یا عروسی است، شاید راهب‌های قدیمی مثل من قادر به انجامش نباشند اما این ربات راهب یک شیوه جالب برای برطرف کردن این شکاف است، ما می‌خواهیم مردم این ربات را ببینند و درباره جوهره بودائیت فکر کنند.

در عین حال گوتو تاکید کرد که این ربات ترفندی برای جذب درآمد از گردشگران نیست.

او گفت: این ربات به ما راه‌های غلبه بر درد و رنج را یاد می‌دهد. آن اینجاست تا هر کسی را که به دنبال کمک خواستن است نجات دهد.

گفته شده که این ربات راهب در حالی خطابه