الاخبار: ریاض وساطت هایی برای ایجاد کانال گفت وگو های محرمانه با تهران قرار داده است


30 مرداد 1398 - 22:37
5d5d60e591981_5d5d60e591984
یک روزنامه لبنانی با اشاره به اینکه سفر اخیر هیات اماراتی به تهران بدون هماهنگی واشنگتن و ریاض نبوده است، افزود که عربستان وساطت هایی قرار داده است تا با تهران کانال گفت وگوی محرمانه ایجاد کند و بغداد نقش فعالی در این امر دارد.

 

یک روزنامه لبنانی با اشاره به اینکه سفر اخیر هیات اماراتی به تهران بدون هماهنگی واشنگتن و ریاض نبوده است، افزود که عربستان وساطت هایی قرار داده است تا با تهران کانال گفت وگوی محرمانه ایجاد کند و بغداد نقش فعالی در این امر دارد.

به گزارش ایسنا، روزنامه الاخبار لبنان درگزارشی با اشاره به اینکه گفت‌ وگوی تهران و ریاض با توجه به مسائل ژئوپلتیک، امنیتی و اقتصادی یک ضرورت مشترک است، نوشت که عربستان برای ایجاد کانال ارتباطی محرمانه با ایران وساطت هایی قرار داده و بغداد در این راستا نقش فعالی ایفا کرده است. دشمنی نظام حاکم در عربستان با ایران، اظهارات محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی مبنی بر کشاندن جنگ به داخل ایران و ساخت انیمیشن حمله به ایران از سوی عربستان و سقوط تهران باعث از دست رفتن فرصت های دیدار و گفت وگو میان دو کشور شد.

در ادامه این گزارش با اشاره به شکست تمام ائتلاف های ضد ایرانی از جمله ناتوی عربی، ناتوی منطقه ای، نشت ورشو آمده است که تلاش های واشنگتن، ریاض و تل آویو برا ایجاد ائتلاف علیه ایران با شکست مواجه شده است و اهداف آمریکا و عربستان در رابطه با ایران با هم تطابق ندارند، زیرا آمریکا نه توانایی حمله به ایران را دارد و نه می تواند از عربستان حمایت کند و از سوی دیگر توهین های ترامپ علیه سعودی ها اخیرا بسیار زیاد شده است.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است که گفت وگوی ایرانی -آمریکایی در عمان در رابطه با توافق هسته ای خنجری بود که آمریکا از پشت به عربستان زد اما با روی کار آمدن دونالد ترامپ سعودی ها گمان می کردند که تمام اموری که اوباما نتوانست برای آنها محقق کند ترامپ محقق می‌کند، اما طولی نکشید که سعودی ها متوجه شدند ترامپ قبل از اینکه یک سیاستمدار باشد تاجر است و دشمنی اش با ایران به دلیل مسائل ایدئولوژیک و یا سیاسی نیست، آنها به این مساله پی بردند که خروج ترامپ از برجام به معنای بستن باب گفت وگو با تهران نیست، بلکه رئیس جمهور جدید آمریکا می خواهد توافقی با ایران داشته باشد که با امضای خودش باشد.

این رونامه لبنانی می نویسد که فشارهای اقتصادی علیه ایران، آمریکایی محض نیستند، بلکه در چارچوب یک ائتلاف بین المللی متشکل از آمریکا، اروپا و برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس به خصوص عربستان و امارات است. فشار های اقتصادی علیه ایران بدون تردید بی سابقه است و بر همه چیز حتی سفره های ایرانییان تاثیر گذاشته است، اما مساله ای که آمریکا و هم پیمانان اروپایی و منطقه ای آن را شگفت زده کرده است قدرت "اداره بحران" توسط ایران است. البته این تحریم های اقتصادی علیه ایران عمری 40 ساله دارد که تهران توانست با آن مقابله کند و همین مساله باعث شد که ترامپ به جای تحریم مالی موسسات به تحریم اشخاص روی بیاورد و این امر پیام روشنی مبنی بر پیروزی تیم دیپلماسی ایران در اداره بحران دارد و مساله مهم در تحریم محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران عدم قبول دیدار با ترامپ است.

در این گزارش آمده است: در رابطه با مساله گفت‌وگوی ایران و عربستان، تهران روشن تر و شفاف تر عمل کرد، زیرا اولویت تهران دشمنی با عربستان نیست به معنای دیگر تهران به وضوح گفته است که اختلافات و مشکلاتش با " شیطان بزرگ" است و درگیری با طر