وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با ۷۸ کشته و بیش از ۴۰۰۰ زخمی + فیلم و عکس


14 مرداد 1399 - 19:57
5f2996250756d_2020-08-04_21-38
رسانه‌های لبنان از وقوع انفجار شدید در بندر شهر بیروت خبر دادند که بر اثر آن، ۷۸ نفر کشته و بیش از ۴۰۰۰ زخمی شده‌اند.

 در حالی که شبکه «سی‌ان‌ان» آمریکا از انفجار در بندر بیروت خبر داده، شبکه الجزیره قطر گزارش داد که این انفجار در نزدیکی منزل سعد الحریری، نخست‌وزیر سابق لبنان روی داده است. 

با این حال شبکه الجزیره دقایقی بعد به نقل از منابع لبنانی گزارش داد که اطلاعات اولیه نشان می دهد انفجار در یکی از انبارهای مواد منفجره (مانند طرقه) واقع در بندر بیروت رخ داده است.

تصاویر و ویدیوهای منتشر شده از محل حادثه، حکایت از آن دارد که انفجار شدید بوده و ستونی از دود به ارتفاع زیاد در آسمان دیده می‌شود.

شبکه المیادین لبنان نیز با تأیید وقوع انفجار در بندر بیروت، گزارش داد که اطلاعات اولیه نشان می‌دهد، این انفجار تروریستی نیست. شبکه الجزیره خسارت‌های مالی وارد شده به محل انفجار و مناطق اطراف را سنگین دانسته است.

خبرگزاری رسمی لبنان نیز گزارش داد که بر اثر انفجار «ده‌ها» نفر مجروح شده و برای مداوا به بیمارستان‌های بیروت منتقل شده‌اند.

شبکه المیادین لبنان به نقل از خبرنگار اعزامی خود گزارش داد که محل انفجار مخزن بنزین بوده و به دلایل نامعلومی منفجر شده است.

شبکه «ام‌تی‌وی» لبنان نیز از قول خبرنگار خود در اطراف بندر نوشت که شدت انفجار باعث شده بخشی از انبار و سیلوی گندم در بندر بیروت که به محل حادثه نزدیک بوده؛ فرو بریزد.

«حمد حسن»، وزیر بهداشت لبنان گفت که دستور داده همه بیمارستان‌های بیروت برای پذیرش مصدومان این انفجار خود را آماده کرده و اقدامات لازم را سریعاً اتخاذ کنند.

بر اساس گزارش‌های خبری هر لحظه بر تعداد مصدومان انفجار مهیب بیروت افزوده می‌شود. شبکه المیادین تعداد این مصدومان را «صدها» نفر اعلام کرد.

شبکه الجزیره قطر به نقل از منابع امنیتی لبنان نوشت که انفجار بندر بیروت ناشی از منفجر شدن همزمان مقایر زیادی از مواد آتش‌زا مانند ترقه بوده و به گفته شاهدان عینی، ابتداء انفجار کوچکو سپس انفجار شدید رخ داده است.

رسانه‌های لبنان گزارش دادند که تعداد زیادی از نیروهای ارتش و امدادرسانی به محل حادثه اعزام شده‌اند. صلیب سرخ لبنان نیز شمار زیادی خودروی آمبولانس به بندر بیروت گسیل داشته و گفته است زخمی‌ها صدها نفر هستند که برخی سرپایی مداوا شده و آن‌هایی که جراحت عمیقی داشتند، به بیمارستان‌ها منتقل شده‌اند.

خسارت‌های وارد شده به بندر بیروت گسترده گزارش می‌شود. شبکه المیادین گزارش داد که آتش همچنان در محل انفجار مشتعل است.

سعد الحریری، که الجزیره مدعی شده بود، انفجار در نزدیکی منزل او رخ داده، دقایقی پیش برای بازدید و بررسی، به محل انفجار رفته است. تصاویر نشان می‌دهد یک کشتی که در نزدیکی محل حادثه بوده، در حال سوختن است.

شبکه «او‌تی‌وی» لبنان به نقل از منابع نزدیک به حزب‌الله ادعای برخی رسانه‌های لبنانی هم‌سو با صهیونیست‌ها مبنی بر اینکه علت انفجار حمله رژیم صهیونیستی به انبار تسلیحات بوده را رد کرد.

آنچه رسانه‌های لبنان بدان اشاره دارند، سکوت مرموز رسانه‌های رژیم صهیونیستی در باره این انفجار است.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع بیمارستانی و امنیتی گزارش داد که حداقل ده نفر بر اثر انفجار سه‌شنبه بیروت کشته شده‌اند. «مارون عبود» استاندار بیروت نیز رسما شهر بیروت را «ویران‌شده» توصیف کرد.

اتصال برق علت احتمالی انفجار

شبکه العالم نیز به نقل از منابع لبنانی گزارش داد که علت انفجار اتصال برق بوده و آتش از کانتینر ترقه‌ها به کانتینر مواد نیترات سرایت کرده است.

سرتیپ «عباس ابراهیم»، مدیر کل اداره امنیت عمومی لبنان در پاسخ به رسانه‌ها گفت که علت انفجار احتمالا به دلیل مواد با قدرت انفجار بالا بوده باشد که پیشتر صادر شده بود.

بر اساس گزارش رسانه‌های لبنان، «نزار نجاریان» دبیر کل حزب الکتائب اللبنانیه  جزو زخمی‌ شده‌های انفجار بیروت بوده و گفته می‌شود حال او  «بسیار وخیم» است و به کما رفته است.

شبکه المیادین لبنان که در حال پخش زنده از محل حادثه است، به نقل از خبرنگار خود می‌گوید، صدها زخمی همچنان بر روی زمین هستند و نیاز سریع به کمک دارند. ارتش لبنان هم کشتی‌های اطفاء حریق را برای خاموش کردن آتش مشتعل در بدر بیروت به محل حادثه ارسال کرده است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که شد انفجار در بندر بیروت به‌قدر مهیب بوده است که ساکنان جزیره قبرس آن را شنیده‌اند.

شبکه المیادین به نقل از یک نیروی کادر «دفاع مدنی» گزارش داد مه ده‌ها نفر در انفجار بندر بیروت کشته شده‌اند.

خبرنگار شبکه الجدید لبنان می‌گوید، بیم از انفجار یکی کشتی دیگر در بندر بیروت باعث شده است که به خودروی سعد الحریری اجازه ورود به محل حادثه داده نشود.

تصویر ماهواره‌ای از انفجار بیروت؛ موج این انفجار بسیار قوی‌ بوده و تا مایل‌ها آن‌طرف‌تر رفته است.

 

اعلام عزای عمومی در لبنان

حسان دیاب، نخست‌وزیر لبنان، اعلام کرد که به دلیل انفجار و خسارت و تلفات زیاد آن فردا (چهارشنبه) عزای عمومی خواهد بود. میشل عون، رئیس جمهور لبنان نیز شورای عالی دفاع این کشور را به یک نشست اضطراری در کاخ بعبدا فرا خوانده است.

شبکه ایرانی العالم به‌نقل‌از منابع لبنانی گزارش داد علت انفجار اتصال برق در انبار مواد آتش‌زا بوده و آتش از کانتینر محتوی مواد آتش‌زا به کانتینر پر از نیترات سرایت کرده.
 شبکه قطری الجزیره، هم گفته انفجار نه بابت انفجار ترقه‌ها که بابت انفجار در مواد انفجاری رخ داده که قبلا مصادره شده‌بوده.

در پی انفجاری که در نزدیکی منزل سعد حریری، نخست وزیر سابق لبنان در مرکز بیروت رخ داد، استاندار بیروت این شهر را شهری فاجعه زده خواند.
شبکه اسکای نیوز نیز در خبری فوری از استاندار بیروت نقل کرد: تیم آتش‌نشانی مفقود شده است و ما نمی‌دانیم که نیروهای آنها کجا هستند، این انفجار شبیه انفجار هیروشیما و ناکازاکی است.
میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان شورای عالی دفاع را به یک نشست اضطراری در کاخ بعبدا فرا خوانده است.

استاندار بیروت گفت: تقریبا نیمی از بخش اداری بیروت تخریب شده است.

صدای انفجار در قبرس

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که شد انفجار در بندر بیروت به‌قدر مهیب بوده است که ساکنان جزیره قبرس آن را شنیده‌اند.

شبکه المیادین به نقل از یک نیروی کادر «دفاع مدنی» گزارش داد مه ده‌ها نفر در انفجار بندر بیروت کشته شده‌اند.

خبرنگار شبکه الجدید لبنان می‌گوید، بیم از انفجار یکی کشتی دیگر در بندر بیروت باعث شده است که به خودروی سعد الحریری اجازه ورود به محل حادثه داده نشود.

تصویری خیره کننده از انفجار امروز در ساحل بیروت

واکنش کاخ سفید به انفجار

کاخ ریاست جمهوری آمریکا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که انفجار مهیب در بندر بیروت را به دقت رصد می‌کند. وزارت خارجه این کشور نیز از اتباع خود خواست از محل حادثه دور شوند.

تل‌آویو: کار ما نیست

رسانه‌های رژیم صهیونیستی به نقل از یک منبع سیاسی در فلسطین اشغالی گزارش دادند که «انفجار در بندر بیروت هیچ گونه ارتباطی به اسرائیل ندارد».

تصویری از خسارت به دفتر نخست‌وزیری لبنان

رئیس سازمان صلیب سرخ لبنان در پیام توییتری از همه نیروها و کادر این سازمان خواست هرچه سریعتر در مراکز خدمت خود حاضر شوند.

تعداد زیاد مجروحان عث شده است، حرکت و مرور خودرها در سطح شهر بیروت کاهش محسوسی داشته و تا کار امدادرسانی و نقل و انتقال مجروحان با سرعت انجام شود. بیمارستان‌های بیروت فراخوان اهدای خود داده و گفته کسانی که می‌توانند به مراکز دریافت خود مراجعه کنند.

وزیر کشور لبنان نیز علت مهیب بودن انفجار بندر بیروت را وجود مواد منفجره مصادره شده طی سال‌های گذشته دانست و گفت که انفجار این مواد، علت ویرانی بندر و بخش‌هایی از شهر بیروت است.

نزدیکی بندر بیروت به ادارات دولتی از جمله وزارت خارجه لبنان و اداره برق بیروت باعث تخریب بخش‌هایی از این ادارات شده است. گفته می‌شود رئیس اداره برق بیروت در این حادثه شدیداً زخمی شده است.

تخریب اداره برق بیروت باعث شده است، برق بخش‌هایی از بیروت قطع شده و به تبع آن، کار امداد و نجات سخت شود.

تصویری که بندر بیروت را قبل و بعد از انفجار نشان می دهد

انفجار چند تن مواد منفجره

«بدری ضاهر»، مدیر کل اداره کمرگ لبنان نیز تأیید کرد که ده‌ها تن مواد نیترات در بندر بیروت منفجر شده است.

پیام تسلیت ظریف

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز در پیامی توییتری کشته و زخمی شدن شمار زیادی شهروندان لبنان بر اثر انفجار را به مردم و دولت لبنان تسلیت گفت.

وی در پیام توئیتری خود به زبان عربی نوشت: «قلب‌های ما در این فاجعه بزرگ با ملت لبنان است. شهدا مورد رحمت قرار بگیرند و صبر و آرامش برای خانوده قربانیان و مجروحان نیز شفا یابند. سلام و درور خدا به این ملت غرورآفرین.

نزار نجاریان، دبیرکل حزب «الکتائب اللبنانیه» که جزو منتقل شدگان به بیمارستان بود، بر اثر جراحات وارده فوت کرد.

وزارت خارجه قزاقستان اعلام کرد که سفیر این کشور بر اثر انفجار مهیب بیروت زخمی شده و ساختمان سفارت نیز آسیب دیده است.

تصاویر منتشر شده از نقطه صفر انفجار در بیروت که حجم خرابی ایجادشده را نشان می‌دهد

بیش از ۷۰ کشته

سازمان صلیب سرخ لبنان در تازه ترین آمار خود اعلام کرد که دست‌کم ۷۰ نفر بر اثر انفجارهای امروز در بیروت کشته شده‌اند.

شدت انفجار به ساختمان و مقر نخست‌وزیری لبنان نیز آسیب جزئی وارد کرده و حسان دیاب با حضور در دفتر خود از نزدیک در جریان خسارت‌ها قرار گرفت.

ظرفیت بیمارستان‌های بیروت رو به اتمام است

وزارت بهداشت لبنان در بیانیه جدید اعلام کرد که ظرفیت بیمارستان‌های شهر بیروت برای پذیرش مجروحان انفجار پر شده و بیمارستان‌های حومه بیروت خود را برای پذیرش مجروحان آماده کنند.

رئیس بیمارستان «رزق» به عنوان مثال اعلام کرده است که این بیمارستان ۴۰۰ مصدوم را پذیرش کرده است.

۲۲۰۰ زخمی 

صلیب سرخ لبنان تعداد زخمی‌های را به بیش از ۲۲۰۰ نفر افزایش داد و اعلام کرد که این آمار در حال افزایش است.

پایگاه خبری «المستقبل» (وابسته به جریان المستقبل و سعد الحریری) گزارش داد که ۹۰ درصد انبار داروهای بیماری ناعلاج در منطقه کانتینرهای بندر بیروت بر اثر انفجار تخریب شده و داروها نیز غیر قابل استفاده‌اند.

کاهش شمار کشته و افزایش شمار زخمی‌ها

وزارت بهداشت لبنان در آمار جدید خود اعلام کرد که تعداد کشته‌ها ۳۰  نفر است. پیشتر صلیب سرخ لبنان گفته بود کشته‌ها ۷۰ نفر است. وزارت بهداشت لبنان می‌گوید ۲۵۰۰ نفر تا این لحظه (لحظه تنظیم خبر) زخمی شده‌اند.

مقامات کشورهای زیادی طی تماس تلفنی با مقامات لبنان ضمن تسلیت به مردم و دولت این کشور، با بازماندگان قربانیان انفجار بیروت ابراز همدردی کرده‌اند.

آغاز سخنرانی نخست وزیر لبنان خطاب به مردم لبنان

حسان دیاب در سخنان کوتاهی قول داد حقایقی را در رابطه با این انبار بسیار خطرناک اعلام خواهد شد.
نخست وزیر لبنان خطاب به مردم کشورش قول داد عاملان و مقصران وجود این انبار که از سال۲۰۱۴ وجود داشته به شدت مجازات خواهند شد.
او تاکید کرد:از تحقیقات پیشی نخواهد گرفت اما حقایق را در مورد این انبار برملا می‌کند.

خبرنگار و فعال لبنانی نوشت:
بندر بیروت بر اثر انفجار مهیب امروز کاملاً نابود شد. اینجا شاهرگ اصلی اقتصاد لبنان است.
بحران اقتصادی در کشور ما که همین حالا در اثر تحریم‌های آمریکا رو به وخامت گذاشته تشدید خواهد شد.
«المستقبل» گزارش داد که ۹۰ درصد انبار داروی مربوط به بیماری‌های صعب‌العلاج بر اثر انفجارهای امروز تخریب شده‌اند.

 زلزله ۴.۵ ریشتری

مرکز لرزه‌نگاری اردن می‌گوید در نتیجه انفجارهای امروز در بیروت زمین‌لرزه‌ای به قدرت ۴.۵ ریشتر ثبت کرده است.

ابراز همدردی پوتین در تماس تلفنی با رئیس جمهور لبنان

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه شامگاه سه‌شنبه در تماس تلفنی با همتای لبنانی خود مراتب همدردی خود درباره قربانیان حادثه انفجار مهیب بیروت را ابراز داشت.

۹۰ درصد انبار داروی مربوط به بیماری‌های صعب‌العلاج بر اثر انفجارهای امروز لبنان تخریب شده‌اند و داروها نیز غیر قابل استفاده‌اند.

بیروت ترند یک توییتر شد.

سعد حریری نخست وزیر سابق لبنان در واکنش به انفجار بیروت: بیروت تقاضای کمک دارد و آنچه در این شهر رخ داد قلب ها را به درد می آورد.

وی افزود: حجم خسارت ها بیش از آن چیزی است که تصور می شود.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، در توییتی به زبان عربی همبستگی خود را با مردم لبنان اعلام کرد.

گشت زنی مشکوک هواپیماهای آمریکایی در نزدیکی بیروت

در پی انفجار امروز بیروت، تصاویر راداری «گشت زنی و عملیات شناسایی غیرعادی» و همزمانِ روز گذشته ی 4 فروند هواپیمای جاسوسی نیروی دریایی آمریکا در خط ساحلی لبنان-سوریه منتشر شد

 کارشناسان امنیتی از احتمال طراحی عملیات خرابکاری توسط نیروهای آمریکایی در روزهای اخیر خبر دادند‌.

به گزارش المنار، «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله سخنرانی چهارشنبه (فردا) خود را به سبب این فاجعه ملی و پایبندی به عزای ملی به تعویق انداخت.

شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی نوشت: در غم بزرگ‌ لبنان عزیز، شریک هستیم و در کنار مردم سرافراز و مقاوم آن برای هرگونه کمک و مساعدت ایستاده‌ایم.

حمد حسن، وزیر بهداشت لبنان اعلام کرد که در پی انفجار دیشب بیروت، آمارها حکایت از این دارد که تعداد کشته شدگان از مرز ۷۸ تن گذشته و بیش از ۴۰۰۰ تن زخمی شده‌اند.

ویدئویی که دوربین های مدار بسته یک سوپر مارکت از شدت انفجار ضبط کرده اند

تصاوير آخرالزمانی از خيابانهای منتهی به بندر بيروت

رسانه‌های لبنان از وقوع انفجار شدید در بندر شهر بیروت خبر دادند که بر اثر آن، ۷۸ نفر کشته و بیش از ۴۰۰۰ زخمی شده‌اند.

پایگاه خبری خبر فوری (khabarfoori.com)

5f2996250756d_2020-08-04_21-38
14 مرداد 1399 - 19:57

 در حالی که شبکه «سی‌ان‌ان» آمریکا از انفجار در بندر بیروت خبر داده، شبکه الجزیره قطر گزارش داد که این انفجار در نزدیکی منزل سعد الحریری، نخست‌وزیر سابق لبنان روی داده است. 

با این حال شبکه الجزیره دقایقی بعد به نقل از منابع لبنانی گزارش داد که اطلاعات اولیه نشان می دهد انفجار در یکی از انبارهای مواد منفجره (مانند طرقه) واقع در بندر بیروت رخ داده است.

تصاویر و ویدیوهای منتشر شده از محل حادثه، حکایت از آن دارد که انفجار شدید بوده و ستونی از دود به ارتفاع زیاد در آسمان دیده می‌شود.

شبکه المیادین لبنان نیز با تأیید وقوع انفجار در بندر بیروت، گزارش داد که اطلاعات اولیه نشان می‌دهد، این انفجار تروریستی نیست. شبکه الجزیره خسارت‌های مالی وارد شده به محل انفجار و مناطق اطراف را سنگین دانسته است.

خبرگزاری رسمی لبنان نیز گزارش داد که بر اثر انفجار «ده‌ها» نفر مجروح شده و برای مداوا به بیمارستان‌های بیروت منتقل شده‌اند.

شبکه المیادین لبنان به نقل از خبرنگار اعزامی خود گزارش داد که محل انفجار مخزن بنزین بوده و به دلایل نامعلومی منفجر شده است.

شبکه «ام‌تی‌وی» لبنان نیز از قول خبرنگار خود در اطراف بندر نوشت که شدت انفجار باعث شده بخشی از انبار و سیلوی گندم در بندر بیروت که به محل حادثه نزدیک بوده؛ فرو بریزد.

«حمد حسن»، وزیر بهداشت لبنان گفت که دستور داده همه بیمارستان‌های بیروت برای پذیرش مصدومان این انفجار خود را آماده کرده و اقدامات لازم را سریعاً اتخاذ کنند.

بر اساس گزارش‌های خبری هر لحظه بر تعداد مصدومان انفجار مهیب بیروت افزوده می‌شود. شبکه المیادین تعداد این مصدومان را «صدها» نفر اعلام کرد.

شبکه الجزیره قطر به نقل از منابع امنیتی لبنان نوشت که انفجار بندر بیروت ناشی از منفجر شدن همزمان مقایر زیادی از مواد آتش‌زا مانند ترقه بوده و به گفته شاهدان عینی، ابتداء انفجار کوچکو سپس انفجار شدید رخ داده است.

رسانه‌های لبنان گزارش دادند که تعداد زیادی از نیروهای ارتش و امدادرسانی به محل حادثه اعزام شده‌اند. صلیب سرخ لبنان نیز شمار زیادی خودروی آمبولانس به بندر بیروت گسیل داشته و گفته است زخمی‌ها صدها نفر هستند که برخی سرپایی مداوا شده و آن‌هایی که جراحت عمیقی داشتند، به بیمارستان‌ها منتقل شده‌اند.

خسارت‌های وارد شده به بندر بیروت گسترده گزارش می‌شود. شبکه المیادین گزارش داد که آتش همچنان در محل انفجار مشتعل است.

سعد الحریری، که الجزیره مدعی شده بود، انفجار در نزدیکی منزل او رخ داده، دقایقی پیش برای بازدید و بررسی، به محل انفجار رفته است. تصاویر نشان می‌دهد یک کشتی که در نزدیکی محل حادثه بوده، در حال سوختن است.

شبکه «او‌تی‌وی» لبنان به نقل از منابع نزدیک به حزب‌الله ادعای برخی رسانه‌های لبنانی هم‌سو با صهیونیست‌ها مبنی بر اینکه علت انفجار حمله رژیم صهیونیستی به انبار تسلیحات بوده را رد کرد.

آنچه رسانه‌های لبنان بدان اشاره دارند، سکوت مرموز رسانه‌های رژیم صهیونیستی در باره این انفجار است.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع بیمارستانی و امنیتی گزارش داد که حداقل ده نفر بر اثر انفجار سه‌شنبه بیروت کشته شده‌اند. «مارون عبود» استاندار بیروت نیز رسما شهر بیروت را «ویران‌شده» توصیف کرد.

اتصال برق علت احتمالی انفجار

شبکه العالم نیز به نقل از منابع لبنانی گزارش داد که علت انفجار اتصال برق بوده و آتش از کانتینر ترقه‌ها به کانتینر مواد نیترات سرایت کرده است.

سرتیپ «عباس ابراهیم»، مدیر کل اداره امنیت عمومی لبنان در پاسخ به رسانه‌ها گفت که علت انفجار احتمالا به دلیل مواد با قدرت انفجار بالا بوده باشد که پیشتر صادر شده بود.

بر اساس گزارش رسانه‌های لبنان، «نزار نجاریان» دبیر کل حزب الکتائب اللبنانیه  جزو زخمی‌ شده‌های انفجار بیروت بوده و گفته می‌شود حال او  «بسیار وخیم» است و به کما رفته است.

شبکه المیادین لبنان که در حال پخش زنده از محل حادثه است، به نقل از خبرنگار خود می‌گوید، صدها زخمی همچنان بر روی زمین هستند و نیاز سریع به کمک دارند. ارتش لبنان هم کشتی‌های اطفاء حریق را برای خاموش کردن آتش مشتعل در بدر بیروت به محل حادثه ارسال کرده است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که شد انفجار در بندر بیروت به‌قدر مهیب بوده است که ساکنان جزیره قبرس آن را شنیده‌اند.

شبکه المیادین به نقل از یک نیروی کادر «دفاع مدنی» گزارش داد مه ده‌ها نفر در انفجار بندر بیروت کشته شده‌اند.

خبرنگار شبکه الجدید لبنان می‌گوید، بیم از انفجار یکی کشتی دیگر در بندر بیروت باعث شده است که به خودروی سعد الحریری اجازه ورود به محل حادثه داده نشود.

تصویر ماهواره‌ای از انفجار بیروت؛ موج این انفجار بسیار قوی‌ بوده و تا مایل‌ها آن‌طرف‌تر رفته است.

 

اعلام عزای عمومی در لبنان

حسان دیاب، نخست‌وزیر لبنان، اعلام کرد که به دلیل انفجار و خسارت و تلفات زیاد آن فردا (چهارشنبه) عزای عمومی خواهد بود. میشل عون، رئیس جمهور لبنان نیز شورای عالی دفاع این کشور را به یک نشست اضطراری در کاخ بعبدا فرا خوانده است.

شبکه ایرانی العالم به‌نقل‌از منابع لبنانی گزارش داد علت انفجار اتصال برق در انبار مواد آتش‌زا بوده و آتش از کانتینر محتوی مواد آتش‌زا به کانتینر پر از نیترات سرایت کرده.
 شبکه قطری الجزیره، هم گفته انفجار نه بابت انفجار ترقه‌ها که بابت انفجار در مواد انفجاری رخ داده که قبلا مصادره شده‌بوده.

در پی انفجاری که در نزدیکی منزل سعد حریری، نخست وزیر سابق لبنان در مرکز بیروت رخ داد، استاندار بیروت این شهر را شهری فاجعه زده خواند.
شبکه اسکای نیوز نیز در خبری فوری از استاندار بیروت نقل کرد: تیم آتش‌نشانی مفقود شده است و ما نمی‌دانیم که نیروهای آنها کجا هستند، این انفجار شبیه انفجار هیروشیما و ناکازاکی است.
میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان شورای عالی دفاع را به یک نشست اضطراری در کاخ بعبدا فرا خوانده است.

استاندار بیروت گفت: تقریبا نیمی از بخش اداری بیروت تخریب شده است.

صدای انفجار در قبرس

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که شد انفجار در بندر بیروت به‌قدر مهیب بوده است که ساکنان جزیره قبرس آن را شنیده‌اند.

شبکه المیادین به نقل از یک نیروی کادر «دفاع مدنی» گزارش داد مه ده‌ها نفر در انفجار بندر بیروت کشته شده‌اند.

خبرنگار شبکه الجدید لبنان می‌گوید، بیم از انفجار یکی کشتی دیگر در بندر بیروت باعث شده است که به خودروی سعد الحریری اجازه ورود به محل حادثه داده نشود.

تصویری خیره کننده از انفجار امروز در ساحل بیروت

واکنش کاخ سفید به انفجار

کاخ ریاست جمهوری آمریکا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که انفجار مهیب در بندر بیروت را به دقت رصد می‌کند. وزارت خارجه این کشور نیز از اتباع خود خواست از محل حادثه دور شوند.

تل‌آویو: کار ما نیست

رسانه‌های رژیم صهیونیستی به نقل از یک منبع سیاسی در فلسطین اشغالی گزارش دادند که «انفجار در بندر بیروت هیچ گونه ارتباطی به اسرائیل ندارد».

تصویری از خسارت به دفتر نخست‌وزیری لبنان

رئیس سازمان صلیب سرخ لبنان در پیام توییتری از همه نیروها و کادر این سازمان خواست هرچه سریعتر در مراکز خدمت خود حاضر شوند.

تعداد زیاد مجروحان عث شده است، حرکت و مرور خودرها در سطح شهر بیروت کاهش محسوسی داشته و تا کار امدادرسانی و نقل و انتقال مجروحان با سرعت انجام شود. بیمارستان‌های بیروت فراخوان اهدای خود داده و گفته کسانی که می‌توانند به مراکز دریافت خود مراجعه کنند.

وزیر کشور لبنان نیز علت مهیب بودن انفجار بندر بیروت را وجود مواد منفجره مصادره شده طی سال‌های گذشته دانست و گفت که انفجار این مواد، علت ویرانی بندر و بخش‌هایی از شهر بیروت است.

نزدیکی بندر بیروت به ادارات دولتی از جمله وزارت خارجه لبنان و اداره برق بیروت باعث تخریب بخش‌هایی از این ادارات شده است. گفته می‌شود رئیس اداره برق بیروت در این حادثه شدیداً زخمی شده است.

تخریب اداره برق بیروت باعث شده است، برق بخش‌هایی از بیروت قطع شده و به تبع آن، کار امداد و نجات سخت شود.

تصویری که بندر بیروت را قبل و بعد از انفجار نشان می دهد

انفجار چند تن مواد منفجره

«بدری ضاهر»، مدیر کل اداره کمرگ لبنان نیز تأیید کرد که ده‌ها تن مواد نیترات در بندر بیروت منفجر شده است.

پیام تسلیت ظریف

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز در پیامی توییتری کشته و زخمی شدن شمار زیادی شهروندان لبنان بر اثر انفجار را به مردم و دولت لبنان تسلیت گفت.

وی در پیام توئیتری خود به زبان عربی نوشت: «قلب‌های ما در این فاجعه بزرگ با ملت لبنان است. شهدا مورد رحمت قرار بگیرند و صبر و آرامش برای خانوده قربانیان و مجروحان نیز شفا یابند. سلام و درور خدا به این ملت غرورآفرین.

نزار نجاریان، دبیرکل حزب «الکتائب اللبنانیه» که جزو منتقل شدگان به بیمارستان بود، بر اثر جراحات وارده فوت کرد.

وزارت خارجه قزاقستان اعلام کرد که سفیر این کشور بر اثر انفجار مهیب بیروت زخمی شده و ساختمان سفارت نیز آسیب دیده است.

تصاویر منتشر شده از نقطه صفر انفجار در بیروت که حجم خرابی ایجادشده را نشان می‌دهد

بیش از ۷۰ کشته

سازمان صلیب سرخ لبنان در تازه ترین آمار خود اعلام کرد که دست‌کم ۷۰ نفر بر اثر انفجارهای امروز در بیروت کشته شده‌اند.

شدت انفجار به ساختمان و مقر نخست‌وزیری لبنان نیز آسیب جزئی وارد کرده و حسان دیاب با حضور در دفتر خود از نزدیک در جریان خسارت‌ها قرار گرفت.

ظرفیت بیمارستان‌های بیروت رو به اتمام است

وزارت بهداشت لبنان در بیانیه جدید اعلام کرد که ظرفیت بیمارستان‌های شهر بیروت برای پذیرش مجروحان انفجار پر شده و بیمارستان‌های حومه بیروت خود را برای پذیرش مجروحان آماده کنند.

رئیس بیمارستان «رزق» به عنوان مثال اعلام کرده است که این بیمارستان ۴۰۰ مصدوم را پذیرش کرده است.

۲۲۰۰ زخمی 

صلیب سرخ لبنان تعداد زخمی‌های را به بیش از ۲۲۰۰ نفر افزایش داد و اعلام کرد که این آمار در حال افزایش است.

پایگاه خبری «المستقبل» (وابسته به جریان المستقبل و سعد الحریری) گزارش داد که ۹۰ درصد انبار داروهای بیماری ناعلاج در منطقه کانتینرهای بندر بیروت بر اثر انفجار تخریب شده و داروها نیز غیر قابل استفاده‌اند.

کاهش شمار کشته و افزایش شمار زخمی‌ها

وزارت بهداشت لبنان در آمار جدید خود اعلام کرد که تعداد کشته‌ها ۳۰  نفر است. پیشتر صلیب سرخ لبنان گفته بود کشته‌ها ۷۰ نفر است. وزارت بهداشت لبنان می‌گوید ۲۵۰۰ نفر تا این لحظه (لحظه تنظیم خبر) زخمی شده‌اند.

مقامات کشورهای زیادی طی تماس تلفنی با مقامات لبنان ضمن تسلیت به مردم و دولت این کشور، با بازماندگان قربانیان انفجار بیروت ابراز همدردی کرده‌اند.

آغاز سخنرانی نخست وزیر لبنان خطاب به مردم لبنان

حسان دیاب در سخنان کوتاهی قول داد حقایقی را در رابطه با این انبار بسیار خطرناک اعلام خواهد شد.
نخست وزیر لبنان خطاب به مردم کشورش قول داد عاملان و مقصران وجود این انبار که از سال۲۰۱۴ وجود داشته به شدت مجازات خواهند شد.
او تاکید کرد:از تحقیقات پیشی نخواهد گرفت اما حقایق را در مورد این انبار برملا می‌کند.

خبرنگار و فعال لبنانی نوشت:
بندر بیروت بر اثر انفجار مهیب امروز کاملاً نابود شد. اینجا شاهرگ اصلی اقتصاد لبنان است.
بحران اقتصادی در کشور ما که همین حالا در اثر تحریم‌های آمریکا رو به وخامت گذاشته تشدید خواهد شد.
«المستقبل» گزارش داد که ۹۰ درصد انبار داروی مربوط به بیماری‌های صعب‌العلاج بر اثر انفجارهای امروز تخریب شده‌اند.

 زلزله ۴.۵ ریشتری

مرکز لرزه‌نگاری اردن می‌گوید در نتیجه انفجارهای امروز در بیروت زمین‌لرزه‌ای به قدرت ۴.۵ ریشتر ثبت کرده است.

ابراز همدردی پوتین در تماس تلفنی با رئیس جمهور لبنان

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه شامگاه سه‌شنبه در تماس تلفنی با همتای لبنانی خود مراتب همدردی خود درباره قربانیان حادثه انفجار مهیب بیروت را ابراز داشت.

۹۰ درصد انبار داروی مربوط به بیماری‌های صعب‌العلاج بر اثر انفجارهای امروز لبنان تخریب شده‌اند و داروها نیز غیر قابل استفاده‌اند.

بیروت ترند یک توییتر شد.

سعد حریری نخست وزیر سابق لبنان در واکنش به انفجار بیروت: بیروت تقاضای کمک دارد و آنچه در این شهر رخ داد قلب ها را به درد می آورد.

وی افزود: حجم خسارت ها بیش از آن چیزی است که تصور می شود.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، در توییتی به زبان عربی همبستگی خود را با مردم لبنان اعلام کرد.

گشت زنی مشکوک هواپیماهای آمریکایی در نزدیکی بیروت

در پی انفجار امروز بیروت، تصاویر راداری «گشت زنی و عملیات شناسایی غیرعادی» و همزمانِ روز گذشته ی 4 فروند هواپیمای جاسوسی نیروی دریایی آمریکا در خط ساحلی لبنان-سوریه منتشر شد

 کارشناسان امنیتی از احتمال طراحی عملیات خرابکاری توسط نیروهای آمریکایی در روزهای اخیر خبر دادند‌.

به گزارش المنار، «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله سخنرانی چهارشنبه (فردا) خود را به سبب این فاجعه ملی و پایبندی به عزای ملی به تعویق انداخت.

شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی نوشت: در غم بزرگ‌ لبنان عزیز، شریک هستیم و در کنار مردم سرافراز و مقاوم آن برای هرگونه کمک و مساعدت ایستاده‌ایم.

حمد حسن، وزیر بهداشت لبنان اعلام کرد که در پی انفجار دیشب بیروت، آمارها حکایت از این دارد که تعداد کشته شدگان از مرز ۷۸ تن گذشته و بیش از ۴۰۰۰ تن زخمی شده‌اند.

ویدئویی که دوربین های مدار بسته یک سوپر مارکت از شدت انفجار ضبط کرده اند

تصاوير آخرالزمانی از خيابانهای منتهی به بندر بيروت

66

نظرات 28
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.
داروغه 0 0 پاسخ 1399/5/15 -22:49

خطای انسانی هست احتمالا

مسعود 1 1 پاسخ 1399/5/15 -14:37

دوستان تا بوده آدم احمق زیاد بوده هر زمانی طرف هنوز سواد سیاسی اینا نداره میاد نظر میده داداش تو زرنگی زندگی خودت بچرخون کارت به سیاست پول ایران نباشه همین آدم ها جزو اونایی که مسئول بشن یک احمق دزد میشن مملکت به این روز میراسانن این همه آدم مرده طرف عرب و فارس میکنه دیگه نفهمی تا کجا

ایرانی 4 10 پاسخ 1399/5/15 -09:06

خوشحال شدم مرگ هر عرب باعث خوشحالی یک آریایی میشود

ایرانی 1399/5/15 -14:40

سگ عرب صدشرف داره به شماکه معلوم نیست دین ومذهبتون چیه آریای یعنی قربتی یعنی کولی یعنی نه اصل داره نه نصب

ایرانی 1399/5/15 -18:31

چه خبرتونه، هی به هم میتازید هیچ آریایی باوجدانی از کشته شدن یک انسان بی گناه خوشحال نمیشه

به اون یارو که اسم ایرانی روش گذاشته و از عرب دفاع میکنه 1399/5/15 -21:21

اسم «« ایرانی»» رو از خودت بردار و و بگذار ( العربی)! قربتی!

کاربر ناشناس 1399/5/15 -22:23

عوضی خوشحال شدی مرگ هرعرب این عرب که میگی دوست ایران است

در جواب سعید و دوستش 4 8 پاسخ 1399/5/15 -08:33

وقتی مفت می خوری تو حرف مفت میزنی خیلی دل سوزی برای ایرانی دلت بسوزه نه ی مشت عرب مفت خورای آدم فروش

سعید 1399/5/16 -00:45

به نام آفرییننده آسمانها و زمین و هرچه که میان آندوست.نه با توی ایرانی کاری هست که فکر میکنی فقط خودت مهمی نه با اون عربی که فکر میکنه خودش برتر از ایرانی.من انسانم و مسلمان و خداوند عزیز به من دستور داده و فرموده مسلمانان با هم برادر دینی هستن وگرنه منم تو این‌مملکت زندگی میکنم و فرزند معلول دارم و مستاجرم. وفعلا هم با اوضاع کرونا بیکار هستم. ولی تقدیر خداوند عزیز واسه من اینگونست.

ملت 2 1 پاسخ 1399/5/15 -07:56

چرا فرهنگ مقاومت فقط برای سوریه و عراق و لبنان و ایرانه ؟چرا ما کاری نمیکنیم اونا مقاومت کنند..ایا تحریم وخرابکاری و شهیدکردن ملت مگرکاردشمنان نیست؟پس چرا ما با دشمن پیکارنمیکنیم؟

Bad Boy 4 3 پاسخ 1399/5/15 -03:41

این تاوان لقمهٔ حرامیستکه که از سفره ملت نجیب و فقیر ایران بر میداشتید و حرامخوری میکردید، منتهی کو چشم بصیرت یا اولوالابصار؟؟؟؟؟

حمید 3 3 پاسخ 1399/5/15 -02:34

آمریکا هر لحظه منتظر باش خبرهایی در راه است

سارا 6 3 پاسخ 1399/5/15 -02:19

اصلا نگران نباشن ایران الان میره کلا شهرشون قشنگتر از قبل میسازه براشون دستش دردنکنه مردم اونا واجبترن بالاخره کشور دوست وبرادر

...... 6 5 پاسخ 1399/5/15 -01:42

تسهیلات کرونایی رو قطع کنید و بفرستید برای مردم لبنان تا نصرالله بخوره و به ریش ملت بخنده

کردستان،مریوان 7 3 پاسخ 1399/5/15 -01:12

درغم واندوهتون شریکیم انشااله خداوند بهتون رحم کنه ،تسلیت عرض میکنیم

یه آبادانی 4 2 پاسخ 1399/5/15 -01:11

بدبخت مردم ایران .بایستی تاوان آبادکردن لبنان روازجیبشون پرداخت کنن

مهدی 2 1 پاسخ 1399/5/15 -00:37

اولش گفتن کارخونه ترقه بوده خیلی جالب بود. انگاراون جام کارهادست افرادنالایقه این همه موادمنفجره داخل شهرنگهداری شده وافرادبیگناه قربانی شدن.

ناشناس 5 5 پاسخ 1399/5/15 -00:36

اینا همه پول مردم ایران بوده که به فنا رفت!!! البته باز هم جمهوری اسلامی کم نمی ذاره و همیشه در صحنه حاضر میشه!!!

محمود 3 3 پاسخ 1399/5/15 -00:21

کارهرکشوری که باشه باید بهش حمله نظامی بشه

کاربر ناشناس 8 2 پاسخ 1399/5/15 -00:07

بعضی ها این وسط به جای همدری دارند حرف مفط می زنند آخه مردم لبنان فرانسوی نیستن تا شمع روشن کنند

محسن 34 40 پاسخ 1399/5/14 -23:36

اصلا نگران نباشید ایران اسلامی همه خسارات وارده را پرداخت میکند.هم خسارت مالی وهم جانی

سعید 1399/5/15 -00:10

بسم الله الرحمن الرحیم.مسلمان الان جای تیکه انداختن نیست . مباحث رو با هم قاطی نکن.

ن 1399/5/15 -00:40

حرف مفت کنتور نداره ، هرچه می خوای بگو

ناشناس 1399/5/15 -00:42

خیلی خود خواهی بفهم تو خاورمیانه هستی و هر اتفاق بدی روی کشور تو هم اثر میذاره .

ایرانی 1399/5/15 -01:22

شعورت بیشتر از این نیست ، با چند هزار نفر زخمی و کشته وقت این حرفا نیست وقتی بزرگترین بندر یک کشور نابود بشه یعنی معیشت آن ملت به خطر میوفته و هر انسانی باید کمک کنه . البته انسان کمک میکنه نه حیوان

کاربر ناشناس 1399/5/15 -06:38

خوشبختانه کشور ما این آمادگی را دارد که بجز مردم ایران به سایر ملل علی الخصوص اعراب منطقه که ما را قبول ندارند سریع بیت المال را سرازیر کند شما برو سطل آشغال ها را بگرد

کاربر ناشناس 1399/5/15 -10:27

خداروشکر

mohammad 1399/5/15 -11:00

ارررره اگر بشه تمام هزینه های این انفجار رو پرداخت میکنیم هرچی که بخوان بهشون میدیم

خبر فوری در شبکه های اجتماعی
khabarfoori in social networks