خطیب جمعه تهران: فشار اقتصادی حاصل نادانی افرادی است که چشم به دشمن دوختند/ رفتن به بهشت تحمل می خواهد


30 آبان 1399 - 17:59
5fb7c98049383_5fb7c98049385
امام جمعه موقت تهران گفت: این بیکاری و این سرگردانی و این فشار معیشتی، حاصل نادانی بعضی از افرادی است که در اقتصاد باید مراقبت می کردند و چشمشان را به دشمن نمی دوختند و از امکانات داخلی استفاده می کردند.

کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران در برنامه پیام جمعه با انتقاد از وضع معیشتی و گرانی موجود در جامعه، تاکید کرد: این بیکاری و این سرگردانی و این فشار معیشتی، حاصل نادانی بعضی از افرادی است که در اقتصاد باید مراقبت می کردند چشمشان را به دشمن نمی دوختند باید از امکانات داخلی استفاده می کردند.

متن کامل سخنرانی خطیب جمع تهران به شرح زیر است:

السلام علیک یا بقیه الله صلی الله علیک یا صاحب الزمان یا مولای یا صاحب الزمان اغثنی یا مولای یا صاحب الزمان ادرکنی

أعوذ بِالله مِنَ الشَّیطَان الرَّجیم

بِسمِ ا... الرَّحمَنِ الرَّحِیمِ

رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَ یَسِّرْ لِی أَمْرِی وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسَانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی.

الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَ الصَّلَاةِ علی خاتم المرسلین سیدنا طبیبنا حبیبنا کهفنا غوثنا أَبِی الْقَاسِمِ مُحَمَّدٌ صلی الله علیه وَ آلِهِ الطَّیِّبِینَ صلی الله علیه و آله سیّما بقیة ا... فی العالمین و اللعن عَلَی أَعْدائِهِمْ أَجْمَعِینَ

فَفِرُّوا إِلَى اللَّهِ

پروردگار حکیم زندگی این عالم را برای تربیت بشر منظور فرموده در برنامه ریزی عالم آفرینش خدا عوالم زیادی دارد. خدا بهشتش الان موجوده، عالم ملائکه موجوده، هفت آسمانی که ما خبر نداریم ولی دنیا بی نهایته، آسمان دنیا همین آسمان پرستاره است که عدد ستارگانش را کسی نتوانسته اعلان کنه این آسمان دنیاست وَلَقَدْ زَیَّنَّا السَّمَاءَ الدُّنْیَا بِمَصَابِیحَ وَجَعَلْنَاهَا زینه ما آسمان دنیا را به این ستارگان اجرام کیهانی مزین کردیم اما آسمان دوم، سوم، چهارم که حضرت عیسی علی نبینا و آله و علیه السلام در آسمان چهارم مستقرند تا خدا اراده کنند ظهور حجت خدا منجی جهان بشریت مولای ما، صاحب ما، امید و پناه ما حضرت بقیه الله الاعظم، حجت ابن الحسن المهدی روحی و ارواح عالمین لتراب مقدمه الفداه، جناب عیسی هم از آسمان چهارم نزول می کنند و در کنار حضرت مهدی برای نجات جهانیان، رسالت خودشان را ایفا می کنند. خداوند متعال با وجود این همه عوالم این عالم دنیا را که به دو اعتبار دنیا گفته می شود، یکی از «دنو» گرفته می شود یعنی نزدیک ترین عالم، این در دسترس ماست.

این عالم نزدیک ترین عالم به ما بشری است که زندگی طبیعی داریم. یا دنیا از «دنائت» است یعنی از میان این عوالم هیچ عالمی به اندازه این عالم پستی نداره پستی اش هم برای آدمای پست است وگرنه برای آدمهای کرام و بزرگوار کلاس هست و همه اش ارزش است آخرت را با دنیا می خرند.

سعادت را در دنیا تحصیل می کنند. هرکه از دنیاش استفاده نکند آخرت ندارد در قرآن شریف دارد بر این که این لَیْسَ لِلْإِنْسَانِ إِلَّا مَا سَعَى انسان حاصل کار خودش را دربهشت خواهد دید اگر اینجا بذر نکنیم تلاش نکنیم خدمت نکنیم عبادت نکنیم جهاد نکنیم مبارزه نکنیم انقلاب نداشته باشیم و تحولات درونی برای خودمان کسب نکنیم، بهشت به ما مفتی نمی دهند خدای متعال کم ما را زیاد می کند ولی اگر زمینه را خودمان فراهم نکنیم به ما بهشت نمی دهد. از این جهت باید بدانیم که دنیا یک فرصت است یک تهدید، فرصت است برای کسی که می داند زندگی در این عالم مشکلات دارد، عقبه ها دارد، گردنه های سخت دارد. برای رسیدن به قله ما باید از قعر اسفل سافلین، نگاهمان به قله باشد. خودمان را بیرون بکشیم و من حرم، خدا رحمت کند مرحوم آیت الله بهجت ما روحی فداه را، فرمودند سعی کنید از حرم الهی خارج نشید من حرم الی حرم همیشه حرمی باشید حرامی نباشید هروقت انسان مرتکب حرام شد مرتکب غفلت شد، از حریم الهی از حرم خدا از بارگاه انس دوست، بیرون رفته است. من حرم الی حرم خواجه عبدالله منازل السائرین نوشته سالک الی الله مسافرین سفر الهی منزل به منزل به خدا می رسند این فضائل اخلاقی منازل است.

عفت منزلی است، عدالت منزلی است، شجاعت منزل است، عبادت منزل است، ایثار منزل است، صبر منزل است، زهد منزل است ما باید منزل به منزل این درجات را طی کنیم تا به پروردگار عالم برسیم. ولی این دنیا را خدا معرفی کرده، این دنیا جای تن آسایی نیست، تنبل خانه نیست، عشرتکده نیست، اینجا برای رفاه و عیش و عشرت ساخته نشده است. یکی دوتا آیه خدمت شما قرائت می کنم تا دنیا را عوضی نگیریم. اینجا بهشت نیست اینجا آسایشگاه نیست، اینجا محل کار و تلاش است، اینجا محل رنج است. گنج بهشت را با رنج دنیا به دست می آوریم. مرارة الدنیا حلاوة الآخرة، وحلاوة الدنیا مرارة الآخرة در یک آیه ای پروردگار عزیز فرموده است که «لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِی کَبَدٍ» کبد یعنی سختی یعنی رنج. گنج عزت، گنج استقلال، گنج شرف، گنج تمکن، گنج غنی، بدون رنج این عالم عملی نیست نابرده رنج گنج میسر نمی شود. باید تلاش کرد از وجود مقدس کشاف حقایق امام جعفر صادق صلوات الله و سلامه علیه سوال کردند لمَا ذَا بَنَیْتَ أَمْرَکَ یابن رسول الله؟ آقا شما اصولی که، برنامه زندگی را روی آن اصول برنامه ریزی کردید چه چیزهایی است؟ امام علیه السلام چهار چیز را مبنای زندگی خودشان معرفی فرمودند. فرمودند علمت أَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ مُطَّلِعٌ عَلَیَّ فَاسْتَحْیَیْتُ از بینندگان عزیز و با کرامتمان که از هجران نمازجمعه رنج می برند و می دانند که چه نعمتی داشتند، این اجتماع عظیم عزت ساز چه پناهگاهی بود، چه روزنه رحمتی بود، وقتی هزاران دست با هم به سوی پروردگار عالمیان بلند می شد و دعا و نیایش در این فضا طنین داشت عرش الهی را طوفانی می کرد. باران رحمت حق در استجابت دعاها نازل می شد و حال این فاصله ها پیش آمده است.

چه کردیم کدام ناشکری ها را کردیم که امروز جمعمان زیر قبه امام حسین جمع نیست، در نمازهای جمعه جمع نیست. من توقع دارم شما که دلتان با خدا آرام می گیرد در این بلاهای دنیوی، بلای کرونایی، بلای معیشتی بلای سوء‌ مدیریتها که به هیچکدام از وعده هایی که در ارزان کردن اجناس، در پایین آوردن قیمت پولهای خارجی، بالابردن پول ملی، چه وعده ها داده شده بود، به هیچکدام وفا نشد، شما رنج می برید، ولی در این رنجها سیمتان وصل باشد باید رنجتان هدف دار باشد تا تخریب بوجود نیاره، ویرانگر نباشه، سازنده باشه. وجود مبارک امام صادق ببینید چه اصولی را برای ما ترسیم می کند که ما هم از امام خودمان تبعیت کنیم.

یکم: دانستم که خدا بر من مطلع است فَاسْتَحْیَیْتُ چون خدا را بر خودم مطلع می یابم، متوجهم که خدا بر من اشراف داره، خدا منو نگاه می کنه، خدا منو زیر نظر داره، لذا همیشه دست و پای خودم را جمع می کنم، هیچوقت بی ملاحظه زندگی نمی کنم. اینایی که احتکار می کنند اینایی که می تونند گران نفروشند گران می فروشند، اینایی که مردم آزاری می کنند اینایی که کار خودشان را که نسبت به مردم باید امانت دار باشند کار را به موقع انجام دهند گرفتار بروکراسی شدند کار مردم را از امروز به فردا می اندازند، اینایی که در گمرک ها کالاهای مردم را نگه داشتند گاهی کالاها فاسد شد، گاهی فرصتش از دست رفت، اینها گویا خدا را بر خودشان مطلع نمی بینند. در درون خانواده ها در این ایامی که خانه نشینی یکی از کلاسهای سازنده برای ما پیش آمده، نخواسته پیش آمده «عسی ان تکرهوا شیئا فهو خیر لکم» این تحمل اعضای خانواده، پرخاش نکردن، به هم نپریدن و همه تلخی ها را به شیرینی مبدل کردن، در خانه برنامه ریزی کردن به دعاها سیر کردن، به مناجاتهای امام زین العابدین علیه السلام غور کردن و از این گنج های عرشی، ثروت معنوی اندوختن، بیکار نمانیم، قضای نمازهامون را داشته باشیم، مطالعات علمی داشته باشیم، از شبکه ها استفاده های علمی و دینی بکنیم، ارتباط با صلحا برقرار کنیم، از کلیپ های سازنده استفاده بکنیم.

فرصت می‌توانید داشته باشید شما، این تهدید برای شما یک غنیمت می تواند باشد. خدا را بر خودمان مطلع ببینیم نمی‌توانیم بداخلاقی کنیم نیش زبان نمی‌توانیم داشته باشیم صدایمان را نمی تونیم کلفت بکنیم، بی احترامی و بی ادبی نمی تونیم داشته باشیم. کاسب در کسبش، پزشک در طبابتش مسئول اداری در امانت داری هشتاد میلیون جمعیت، اینها همه بر اساس این اعتقاد است که امام صادق علیه السلام یک حقیقت و واقعیت را فرمود مُطَّلِعٌ عَلَیَّ فَاسْتَحْیَیْتُ

دوم که آرام بخش است و من این را خودم تجربه دارم، تئوری نیست عرض می کنم عَلِمْتُ أَنَّ رِزْقِی لَا یَأْکُلُهُ غَیْرِی فَاطْمَأْنَنْتُ اعتقاد دارم خدا رزق من را برای من، خودش پیش بینی کرده، ذخیره داره برای من، رزق من را دیگری نمی تواند بخورد. حسابی که خدا در خزینه خودش برای من باز کرده هیچکسی تو حساب من نمی تونه دست ببره. برادران خواهران ما وظیفه مان حرکته، کاره خدا روزی را خودش می رسانه بیکاری بی تقوایی است بی تقوایی بی برکتی میاره وگرنه خدا خزائنش در زمین نیست در آسمانه زمین هم کم بیاره خدا از آسمان میباره عَلِمْتُ أَنَّ رِزْقِی لَا یَأْکُلُهُ غَیْرِی فَاطْمَأْنَنْتُ چون روزی رو به دست خدا می دانستم دغدغه معیشتی نداشتم دغدغه کم آوردن وسایل زندگی رو نداشتم من باید بندگی بکنم من باید کار بکنم، من باید تلاش بکنم من باید برنامه ریزی بکنم من باید در سنگرهای خدمت به جامعه حضور داشته باشم، اما رزاق خداست «وَمَا مِنْ دَابَّةٍ فِی الأَرْضِ إِلا عَلَى اللَّهِ رِزْقُهَا» رزق کرمهای زیر زمین رو میده، رزق این گنجشکهایی که هیچ انباری ذخیره ای ندارند می ده رزق عقرب ها و وحشی ها را می ده، رزق ما را هم او میده، بنابراین دل آرام دارید، به خودتان فشار نیارید برای آینده چه می شود چه می دانیم چه می شود، شما امروز به وظیفه خودتان عمل بکنید.

سوم فرمود عَلِمْتُ أَنَّ آخِرَ أَمْرِی الْمَوْتُ فَاسْتَعْدَدْتُ این مرگ کرونا خودش یکی از عبرتهاست آماده بشیم، مرگ حق است کرونا هم نباشد به یک بهانه دیگری اجل می‌آید و ما رفتنی هستیم، ما ماندنی نیستیم. الدنیا دار ممر لا دار مقر دنیا پل عبوره، دنیا متجر و تجارتخانه است، دنیا مزرعه است، باید بریم زندگی را جای دیگر داشته باشیم لذا حضرت فرمودند چون مرگ را حق دیدند هیچوقت غافل از مرگ نبودند، آنقدر خودم را پاک نگه می دارم، دستم را زبانم را چشمم را رسالتم را درست انجام می دم که وقتی مرگ آمد، سرافکنده نباشم، دست خالی نباشم.

چهارم که مهم است و تناسب با این ایام دارد عَلِمْتُ أَنَّ عَمَلِی لَا یَعْمَلُهُ غَیْرِی همانی که می گوید روزی به دست خداست می گوید حرکت بر من واجب است هرکسی باید یک مسئولیتی را در جامعه بدوش بگیرد و ایفای رسالت اجتماعی بکند دانستم که عمل من را، کار من را، وظیفه من را دیگری انجام نمیده، بارم را نباید به دوش دیگری بگذارم، کَلّ دیگری نباید باشم کار خودم را خودم باید انجام بدهم از این جهت فَاجْتَهَدْتُ جهادگر بودم هیچوقت از کار در نرفتم هیچوقت از بار مسئولیت شانه خالی نکردم. این دنیا لقد «لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِی کَبَدٍ»

آیه دوم « إِنَّکَ کَادِحٌ إِلَى رَبِّکَ کَدْحًا فَمُلَاقِیهِ» شما به سختی به سوی مقصد اعلی چون دارید بالا میرید بالارفتن سخته افتادن آسانه، ولی افتادی جاماندی سقط شدی، مواظب باش نیفتی اگر بخواهی بالا بری بالا رفتن سختی دارد إِنَّکَ کَادِحٌ مقصد خداست باید بالا بری اگر مقصد خداست باید بالا بری سختی ها داره

در ره منزل لیلی که خطرهاست به جان شرط اول قدم ان است که مجنون باشی

عاشق باش عاشقانه تلاش کن برای رسیدن به معشوق همه رنج ها شیرین میشه، کار برای محبوب خیلی دلنشین است. انسان را نستوح می کند خستگی ناپذیر می کند. در یک آیه ای هم دارد که «ونبلوکم بالخیر و الشر فتنة»

نه تنها کرونا بلاست، همه چیز دنیا بلاست. بلاست یعنی امتحانه، انسان را فرسوده می کنه دیدید کسی جوان بمانه «وَمَن نُّعَمِّرْهُ نُنَکِّسْهُ فِى ٱلْخَلْقِ » زندگی دنیا همه را فرسوده می کنه. لذا زندگی بلاست فرسایشی است زندگی در دنیا و انواع بیماری ها «وَلَنَبْلُوَنَّکُم بِشَیْءٍ مِّنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ * وَ بَشِّرِ الصَّابِرِینَ» خدای متعال می گوید ما بنامان بر این است که شما را آزمایش کنیم به شما بلا بدیم از مالتان کم میشه این اوضاع کرونایی درآمدها را کم کرده، اوضاع اقتصادی جهان را با بحران مواجه کرده «وَنَقْصٍ مِّنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنفُسِ» داغ جوان چقدر جوان با این کرونا از دست ما رفتند و چقدر انسانهای با کرامت با ارزش با همین بلا از ما جدا شدند، مبتلا به هجرانشان شدیم، دنیا همینه اینجا بنا نیست همیشه وصال باشد یه روز با همیم یه روز دیگه از هم جدامون می کنند. اینجا یوم الجمع نیست، جمع در بهشته اینجا زندگی زندگی هجرانی است، زندگی مفارقتی است «نَقْصٍ مِّنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنفُسِ» فرزندان را از آدم می گیره «وَالثَّمَرَاتِ» گاهی بلاهای طبیعی میاد سیل میاد تمام درآمدهای بعضی اشخاص را ازشون می گیره و کرونا میاد یک تشویش جهانی همراه میاره، گاهی جنگ میاد، فرمود«أَمْ حَسِبْتُمْ أَن تَدْخُلُواْ ٱلْجَنَّةَ وَلَمَّا یَأْتِکُم مَّثَلُ ٱلَّذِینَ خَلَوْاْ مِن قَبْلِکُم * مَّسَّتْهُمُ ٱلْبَأْسَاءُ وَٱلضَّرَّاءُ وَزُلْزِلُواْ حَتَّى یَقُولَ ٱلرَّسُولُ وَٱلَّذِینَ ءَامَنُواْ مَعَهُۥ مَتَى نَصْرُ ٱللَّهِ»

رفتن به بهشت تحمل می خواد از بیرون فشار می بینید، از درون سختی می‌بینید پرس می شوید باید مقاوم باشید باید استقامت کنید باید مقابله کنید با مشکلات، باید سنگر را خالی نکنید. باید از جبهه فرار نکنید، زندگی جبهه است جنگ با فقر است، جنگ با جهل است جنگ با دشمن غدار غارتگر است جنگ با استعمارگران است جنگ با نفوذی هاست جنگ با بدذاتهایی است که مردم آزارند. اگر این جنگ ها را ما جدی نگیریم، جاماندیم. حالا این همه بلا و سختی که خدا در متن جامعه به ما خبر داده تا ما هویت دنیا را بشناسیم خودمان را برای سختی ها آماده کنیم آیا پناهگاهی هم داریم؟ بله خدا پناهگاههایی برای تمین نیرو انرژی جهت مقاومت به ما معرفی فرموده یک: «اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاةِ» فرمود نماز برای شما پناهگاهه هروقت کم آوردید، هروقت کارتان قفل شد هروقت به بن بست رسیدید، پاشید نماز بخونید. در میان نمازها نماز استغاثه به حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا سلام الله علیها که ۵۱۰ بار در پنج سجده می گوییم یا مولاتی یا فاطمه اغیثینی در مفاتیح الجنان مرحوم محدث قمی این نماز را آورده. برای رفع این بلای جهانی، منجی جهانی را با نماز بگیرید خدا خودش به ما گفته از نماز کمک بگیرید تا کم نیارید تو این فشارها، تو این سختی ها، «اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاةِ» صبر مقاومته، صبر ایستادگی است، صبر استقامته، صبر خستگی ناپذیری است، صبر در سنگر ماندن و با فشارها فرار نکردن از جبهه است، صبر روزه است، صبر ترک گناه است، صبر پا روی شهوت گذاشتن است، صبر در غضب، جرعه غضب را فروبردن و خانواده را به آتش نکشیدن است. با صبر زندگی را آرام کنید. با نماز زندگی را دارای پشتوانه قرار بدید. این سیم بیرونی را وصل کنید و این سیم درونی را تقویت کنید تا در پناه زندگی کنید تا نیفتید تا متلاشی نشید، تا به جان هم نیفتید. «اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاةِ» دیگر دعاست، فرمود «قُلْ مَا یَعْبَأُ بِکُمْ رَبِّی لَوْلَا دُعَاؤُکُمْ» اگر دعای شما نباشد، خدایا بارالها امرتنا بالدعا خدایا ما را دستور دادی، فرمان دادی دعا کنیم و خودت تضمین فرموده ای اجابت بکنی، فرمودی «ادعونی استجب لکم» امرتنی بالدعا و ضمنتنی الاجابه به من گفتی دعا کن آمدم دعا کنم ولی به من قول دادی استجابت کنی در این ایام برادران خواهران جلسات خانوادگی داشته باشید دستجمعی دعا کنید دعای توسل بخوانید دعای یستشیر بخوانید دعای مشلول بخوانید با این دعاها دریای رحم خدا را به جوش بیارید باشد که خدا یک دل شکسته ای را بپذیرد و امام زمان مان را برساند و این بلا را از سر بشریت کم کند و این بیکاری و این سرگردانی و این فشار معیشتی، این نادانی بعضی از افرادی که در اقتصاد باید مراقبت می کردند چشمشان را به دشمن نمی دوختند باید از امکانات داخلی استفاده می کردند. هرچه گفتند داریم ارزان می کنیم هی هرروز . این ها رو باید ان شاءالله با تقوا و با معنویت با کار و تلاش و هماهنگی جبران کنیم. نهایتا خدا یک جمله فرموده فَفِرُّوا إِلَى اللَّهِ شما در هر بلایی گرفتار بشید اونی که همیشه با شما هست اون خداست، اون خداست، خداست. فَفِرُّوا إِلَى اللَّهِ به خدا پناه ببرید. هممون به پناه خدا برویم.

بارالها پروردگارا به مقربان درگاهت به خاتم انبیا به سید اوصیا علی مرتضی، به فاطمه زهرا سلام الله علیها، به همه شهدا و سید شهدای عالم خامس آل عبا قسمت می دهیم امام زمان ما را برسان این بلا را از سر ما رفع کن. خدایا به اقتصاد ما رونق عنایت کن. به جوانان ما اشتغال دارای نشاط و بالندگی روزی کن. بارالها دختران و پسران این مملکت را به خانه بخت رهنمون باش. زندگی ها را از ناسازگاریها عصبانیتها و پرخاشگریها دور بگردان. صفا محبت مودت ایثار نثار به همه ما روزی بفرما و سایه پربرکت سکان دار کشتی انقلاب حکیم دوران مرد خدا نایب امام زمان رهبر نورانی و یارانش را با اقتدار و عزت و تاییدات غیبی تا ظهور حضرت و در کنار حضرت مستدام بفرما. نمازهای جمعه را با نابودی این ویروس خدایا با رونق بیشتر به مردم ما روزی بفرما و ما را در اقیانوس جماعات قطره ای قرار بده که قطره ما در دریا دریا شود امام راحل شهدای سرافراز در درجاتشان بیفزا.

امام جمعه موقت تهران گفت: این بیکاری و این سرگردانی و این فشار معیشتی، حاصل نادانی بعضی از افرادی است که در اقتصاد باید مراقبت می کردند و چشمشان را به دشمن نمی دوختند و از امکانات داخلی استفاده می کردند.

پایگاه خبری خبر فوری (khabarfoori.com)

5fb7c98049383_5fb7c98049385
30 آبان 1399 - 17:59

کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران در برنامه پیام جمعه با انتقاد از وضع معیشتی و گرانی موجود در جامعه، تاکید کرد: این بیکاری و این سرگردانی و این فشار معیشتی، حاصل نادانی بعضی از افرادی است که در اقتصاد باید مراقبت می کردند چشمشان را به دشمن نمی دوختند باید از امکانات داخلی استفاده می کردند.

متن کامل سخنرانی خطیب جمع تهران به شرح زیر است:

السلام علیک یا بقیه الله صلی الله علیک یا صاحب الزمان یا مولای یا صاحب الزمان اغثنی یا مولای یا صاحب الزمان ادرکنی

أعوذ بِالله مِنَ الشَّیطَان الرَّجیم

بِسمِ ا... الرَّحمَنِ الرَّحِیمِ

رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَ یَسِّرْ لِی أَمْرِی وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسَانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی.

الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَ الصَّلَاةِ علی خاتم المرسلین سیدنا طبیبنا حبیبنا کهفنا غوثنا أَبِی الْقَاسِمِ مُحَمَّدٌ صلی الله علیه وَ آلِهِ الطَّیِّبِینَ صلی الله علیه و آله سیّما بقیة ا... فی العالمین و اللعن عَلَی أَعْدائِهِمْ أَجْمَعِینَ

فَفِرُّوا إِلَى اللَّهِ

پروردگار حکیم زندگی این عالم را برای تربیت بشر منظور فرموده در برنامه ریزی عالم آفرینش خدا عوالم زیادی دارد. خدا بهشتش الان موجوده، عالم ملائکه موجوده، هفت آسمانی که ما خبر نداریم ولی دنیا بی نهایته، آسمان دنیا همین آسمان پرستاره است که عدد ستارگانش را کسی نتوانسته اعلان کنه این آسمان دنیاست وَلَقَدْ زَیَّنَّا السَّمَاءَ الدُّنْیَا بِمَصَابِیحَ وَجَعَلْنَاهَا زینه ما آسمان دنیا را به این ستارگان اجرام کیهانی مزین کردیم اما آسمان دوم، سوم، چهارم که حضرت عیسی علی نبینا و آله و علیه السلام در آسمان چهارم مستقرند تا خدا اراده کنند ظهور حجت خدا منجی جهان بشریت مولای ما، صاحب ما، امید و پناه ما حضرت بقیه الله الاعظم، حجت ابن الحسن المهدی روحی و ارواح عالمین لتراب مقدمه الفداه، جناب عیسی هم از آسمان چهارم نزول می کنند و در کنار حضرت مهدی برای نجات جهانیان، رسالت خودشان را ایفا می کنند. خداوند متعال با وجود این همه عوالم این عالم دنیا را که به دو اعتبار دنیا گفته می شود، یکی از «دنو» گرفته می شود یعنی نزدیک ترین عالم، این در دسترس ماست.

این عالم نزدیک ترین عالم به ما بشری است که زندگی طبیعی داریم. یا دنیا از «دنائت» است یعنی از میان این عوالم هیچ عالمی به اندازه این عالم پستی نداره پستی اش هم برای آدمای پست است وگرنه برای آدمهای کرام و بزرگوار کلاس هست و همه اش ارزش است آخرت را با دنیا می خرند.

سعادت را در دنیا تحصیل می کنند. هرکه از دنیاش استفاده نکند آخرت ندارد در قرآن شریف دارد بر این که این لَیْسَ لِلْإِنْسَانِ إِلَّا مَا سَعَى انسان حاصل کار خودش را دربهشت خواهد دید اگر اینجا بذر نکنیم تلاش نکنیم خدمت نکنیم عبادت نکنیم جهاد نکنیم مبارزه نکنیم انقلاب نداشته باشیم و تحولات درونی برای خودمان کسب نکنیم، بهشت به ما مفتی نمی دهند خدای متعال کم ما را زیاد می کند ولی اگر زمینه را خودمان فراهم نکنیم به ما بهشت نمی دهد. از این جهت باید بدانیم که دنیا یک فرصت است یک تهدید، فرصت است برای کسی که می داند زندگی در این عالم مشکلات دارد، عقبه ها دارد، گردنه های سخت دارد. برای رسیدن به قله ما باید از قعر اسفل سافلین، نگاهمان به قله باشد. خودمان را بیرون بکشیم و من حرم، خدا رحمت کند مرحوم آیت الله بهجت ما روحی فداه را، فرمودند سعی کنید از حرم الهی خارج نشید من حرم الی حرم همیشه حرمی باشید حرامی نباشید هروقت انسان مرتکب حرام شد مرتکب غفلت شد، از حریم الهی از حرم خدا از بارگاه انس دوست، بیرون رفته است. من حرم الی حرم خواجه عبدالله منازل السائرین نوشته سالک الی الله مسافرین سفر الهی منزل به منزل به خدا می رسند این فضائل اخلاقی منازل است.

عفت منزلی است، عدالت منزلی است، شجاعت منزل است، عبادت منزل است، ایثار منزل است، صبر منزل است، زهد منزل است ما باید منزل به منزل این درجات را طی کنیم تا به پروردگار عالم برسیم. ولی این دنیا را خدا معرفی کرده، این دنیا جای تن آسایی نیست، تنبل خانه نیست، عشرتکده نیست، اینجا برای رفاه و عیش و عشرت ساخته نشده است. یکی دوتا آیه خدمت شما قرائت می کنم تا دنیا را عوضی نگیریم. اینجا بهشت نیست اینجا آسایشگاه نیست، اینجا محل کار و تلاش است، اینجا محل رنج است. گنج بهشت را با رنج دنیا به دست می آوریم. مرارة الدنیا حلاوة الآخرة، وحلاوة الدنیا مرارة الآخرة در یک آیه ای پروردگار عزیز فرموده است که «لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِی کَبَدٍ» کبد یعنی سختی یعنی رنج. گنج عزت، گنج استقلال، گنج شرف، گنج تمکن، گنج غنی، بدون رنج این عالم عملی نیست نابرده رنج گنج میسر نمی شود. باید تلاش کرد از وجود مقدس کشاف حقایق امام جعفر صادق صلوات الله و سلامه علیه سوال کردند لمَا ذَا بَنَیْتَ أَمْرَکَ یابن رسول الله؟ آقا شما اصولی که، برنامه زندگی را روی آن اصول برنامه ریزی کردید چه چیزهایی است؟ امام علیه السلام چهار چیز را مبنای زندگی خودشان معرفی فرمودند. فرمودند علمت أَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ مُطَّلِعٌ عَلَیَّ فَاسْتَحْیَیْتُ از بینندگان عزیز و با کرامتمان که از هجران نمازجمعه رنج می برند و می دانند که چه نعمتی داشتند، این اجتماع عظیم عزت ساز چه پناهگاهی بود، چه روزنه رحمتی بود، وقتی هزاران دست با هم به سوی پروردگار عالمیان بلند می شد و دعا و نیایش در این فضا طنین داشت عرش الهی را طوفانی می کرد. باران رحمت حق در استجابت دعاها نازل می شد و حال این فاصله ها پیش آمده است.

چه کردیم کدام ناشکری ها را کردیم که امروز جمعمان زیر قبه امام حسین جمع نیست، در نمازهای جمعه جمع نیست. من توقع دارم شما که دلتان با خدا آرام می گیرد در این بلاهای دنیوی، بلای کرونایی، بلای معیشتی بلای سوء‌ مدیریتها که به هیچکدام از وعده هایی که در ارزان کردن اجناس، در پایین آوردن قیمت پولهای خارجی، بالابردن پول ملی، چه وعده ها داده شده بود، به هیچکدام وفا نشد، شما رنج می برید، ولی در این رنجها سیمتان وصل باشد باید رنجتان هدف دار باشد تا تخریب بوجود نیاره، ویرانگر نباشه، سازنده باشه. وجود مبارک امام صادق ببینید چه اصولی را برای ما ترسیم می کند که ما هم از امام خودمان تبعیت کنیم.

یکم: دانستم که خدا بر من مطلع است فَاسْتَحْیَیْتُ چون خدا را بر خودم مطلع می یابم، متوجهم که خدا بر من اشراف داره، خدا منو نگاه می کنه، خدا منو زیر نظر داره، لذا همیشه دست و پای خودم را جمع می کنم، هیچوقت بی ملاحظه زندگی نمی کنم. اینایی که احتکار می کنند اینایی که می تونند گران نفروشند گران می فروشند، اینایی که مردم آزاری می کنند اینایی که کار خودشان را که نسبت به مردم باید امانت دار باشند کار را به موقع انجام دهند گرفتار بروکراسی شدند کار مردم را از امروز به فردا می اندازند، اینایی که در گمرک ها کالاهای مردم را نگه داشتند گاهی کالاها فاسد شد، گاهی فرصتش از دست رفت، اینها گویا خدا را بر خودشان مطلع نمی بینند. در درون خانواده ها در این ایامی که خانه نشینی یکی از کلاسهای سازنده برای ما پیش آمده، نخواسته پیش آمده «عسی ان تکرهوا شیئا فهو خیر لکم» این تحمل اعضای خانواده، پرخاش نکردن، به هم نپریدن و همه تلخی ها را به شیرینی مبدل کردن، در خانه برنامه ریزی کردن به دعاها سیر کردن، به مناجاتهای امام زین العابدین علیه السلام غور کردن و از این گنج های عرشی، ثروت معنوی اندوختن، بیکار نمانیم، قضای نمازهامون را داشته باشیم، مطالعات علمی داشته باشیم، از شبکه ها استفاده های علمی و دینی بکنیم، ارتباط با صلحا برقرار کنیم، از کلیپ های سازنده استفاده بکنیم.

فرصت می‌توانید داشته باشید شما، این تهدید برای شما یک غنیمت می تواند باشد. خدا را بر خودمان مطلع ببینیم نمی‌توانیم بداخلاقی کنیم نیش زبان نمی‌توانیم داشته باشیم صدایمان را نمی تونیم کلفت بکنیم، بی احترامی و بی ادبی نمی تونیم داشته باشیم. کاسب در کسبش، پزشک در طبابتش مسئول اداری در امانت داری هشتاد میلیون جمعیت، اینها همه بر اساس این اعتقاد است که امام صادق علیه السلام یک حقیقت و واقعیت را فرمود مُطَّلِعٌ عَلَیَّ فَاسْتَحْیَیْتُ

دوم که آرام بخش است و من این را خودم تجربه دارم، تئوری نیست عرض می کنم عَلِمْتُ أَنَّ رِزْقِی لَا یَأْکُلُهُ غَیْرِی فَاطْمَأْنَنْتُ اعتقاد دارم خدا رزق من را برای من، خودش پیش بینی کرده، ذخیره داره برای من، رزق من را دیگری نمی تواند بخورد. حسابی که خدا در خزینه خودش برای من باز کرده هیچکسی تو حساب من نمی تونه دست ببره. برادران خواهران ما وظیفه مان حرکته، کاره خدا روزی را خودش می رسانه بیکاری بی تقوایی است بی تقوایی بی برکتی میاره وگرنه خدا خزائنش در زمین نیست در آسمانه زمین هم کم بیاره خدا از آسمان میباره عَلِمْتُ أَنَّ رِزْقِی لَا یَأْکُلُهُ غَیْرِی فَاطْمَأْنَنْتُ چون روزی رو به دست خدا می دانستم دغدغه معیشتی نداشتم دغدغه کم آوردن وسایل زندگی رو نداشتم من باید بندگی بکنم من باید کار بکنم، من باید تلاش بکنم من باید برنامه ریزی بکنم من باید در سنگرهای خدمت به جامعه حضور داشته باشم، اما رزاق خداست «وَمَا مِنْ دَابَّةٍ فِی الأَرْضِ إِلا عَلَى اللَّهِ رِزْقُهَا» رزق کرمهای زیر زمین رو میده، رزق این گنجشکهایی که هیچ انباری ذخیره ای ندارند می ده رزق عقرب ها و وحشی ها را می ده، رزق ما را هم او میده، بنابراین دل آرام دارید، به خودتان فشار نیارید برای آینده چه می شود چه می دانیم چه می شود، شما امروز به وظیفه خودتان عمل بکنید.

سوم فرمود عَلِمْتُ أَنَّ آخِرَ أَمْرِی الْمَوْتُ فَاسْتَعْدَدْتُ این مرگ کرونا خودش یکی از عبرتهاست آماده بشیم، مرگ حق است کرونا هم نباشد به یک بهانه دیگری اجل می‌آید و ما رفتنی هستیم، ما ماندنی نیستیم. الدنیا دار ممر لا دار مقر دنیا پل عبوره، دنیا متجر و تجارتخانه است، دنیا مزرعه است، باید بریم زندگی را جای دیگر داشته باشیم لذا حضرت فرمودند چون مرگ را حق دیدند هیچوقت غافل از مرگ نبودند، آنقدر خودم را پاک نگه می دارم، دستم را زبانم را چشمم را رسالتم را درست انجام می دم که وقتی مرگ آمد، سرافکنده نباشم، دست خالی نباشم.

چهارم که مهم است و تناسب با این ایام دارد عَلِمْتُ أَنَّ عَمَلِی لَا یَعْمَلُهُ غَیْرِی همانی که می گوید روزی به دست خداست می گوید حرکت بر من واجب است هرکسی باید یک مسئولیتی را در جامعه بدوش بگیرد و ایفای رسالت اجتماعی بکند دانستم که عمل من را، کار من را، وظیفه من را دیگری انجام نمیده، بارم را نباید به دوش دیگری بگذارم، کَلّ دیگری نباید باشم کار خودم را خودم باید انجام بدهم از این جهت فَاجْتَهَدْتُ جهادگر بودم هیچوقت از کار در نرفتم هیچوقت از بار مسئولیت شانه خالی نکردم. این دنیا لقد «لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِی کَبَدٍ»

آیه دوم « إِنَّکَ کَادِحٌ إِلَى رَبِّکَ کَدْحًا فَمُلَاقِیهِ» شما به سختی به سوی مقصد اعلی چون دارید بالا میرید بالارفتن سخته افتادن آسانه، ولی افتادی جاماندی سقط شدی، مواظب باش نیفتی اگر بخواهی بالا بری بالا رفتن سختی دارد إِنَّکَ کَادِحٌ مقصد خداست باید بالا بری اگر مقصد خداست باید بالا بری سختی ها داره

در ره منزل لیلی که خطرهاست به جان شرط اول قدم ان است که مجنون باشی

عاشق باش عاشقانه تلاش کن برای رسیدن به معشوق همه رنج ها شیرین میشه، کار برای محبوب خیلی دلنشین است. انسان را نستوح می کند خستگی ناپذیر می کند. در یک آیه ای هم دارد که «ونبلوکم بالخیر و الشر فتنة»

نه تنها کرونا بلاست، همه چیز دنیا بلاست. بلاست یعنی امتحانه، انسان را فرسوده می کنه دیدید کسی جوان بمانه «وَمَن نُّعَمِّرْهُ نُنَکِّسْهُ فِى ٱلْخَلْقِ » زندگی دنیا همه را فرسوده می کنه. لذا زندگی بلاست فرسایشی است زندگی در دنیا و انواع بیماری ها «وَلَنَبْلُوَنَّکُم بِشَیْءٍ مِّنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ * وَ بَشِّرِ الصَّابِرِینَ» خدای متعال می گوید ما بنامان بر این است که شما را آزمایش کنیم به شما بلا بدیم از مالتان کم میشه این اوضاع کرونایی درآمدها را کم کرده، اوضاع اقتصادی جهان را با بحران مواجه کرده «وَنَقْصٍ مِّنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنفُسِ» داغ جوان چقدر جوان با این کرونا از دست ما رفتند و چقدر انسانهای با کرامت با ارزش با همین بلا از ما جدا شدند، مبتلا به هجرانشان شدیم، دنیا همینه اینجا بنا نیست همیشه وصال باشد یه روز با همیم یه روز دیگه از هم جدامون می کنند. اینجا یوم الجمع نیست، جمع در بهشته اینجا زندگی زندگی هجرانی است، زندگی مفارقتی است «نَقْصٍ مِّنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنفُسِ» فرزندان را از آدم می گیره «وَالثَّمَرَاتِ» گاهی بلاهای طبیعی میاد سیل میاد تمام درآمدهای بعضی اشخاص را ازشون می گیره و کرونا میاد یک تشویش جهانی همراه میاره، گاهی جنگ میاد، فرمود«أَمْ حَسِبْتُمْ أَن تَدْخُلُواْ ٱلْجَنَّةَ وَلَمَّا یَأْتِکُم مَّثَلُ ٱلَّذِینَ خَلَوْاْ مِن قَبْلِکُم * مَّسَّتْهُمُ ٱلْبَأْسَاءُ وَٱلضَّرَّاءُ وَزُلْزِلُواْ حَتَّى یَقُولَ ٱلرَّسُولُ وَٱلَّذِینَ ءَامَنُواْ مَعَهُۥ مَتَى نَصْرُ ٱللَّهِ»

رفتن به بهشت تحمل می خواد از بیرون فشار می بینید، از درون سختی می‌بینید پرس می شوید باید مقاوم باشید باید استقامت کنید باید مقابله کنید با مشکلات، باید سنگر را خالی نکنید. باید از جبهه فرار نکنید، زندگی جبهه است جنگ با فقر است، جنگ با جهل است جنگ با دشمن غدار غارتگر است جنگ با استعمارگران است جنگ با نفوذی هاست جنگ با بدذاتهایی است که مردم آزارند. اگر این جنگ ها را ما جدی نگیریم، جاماندیم. حالا این همه بلا و سختی که خدا در متن جامعه به ما خبر داده تا ما هویت دنیا را بشناسیم خودمان را برای سختی ها آماده کنیم آیا پناهگاهی هم داریم؟ بله خدا پناهگاههایی برای تمین نیرو انرژی جهت مقاومت به ما معرفی فرموده یک: «اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاةِ» فرمود نماز برای شما پناهگاهه هروقت کم آوردید، هروقت کارتان قفل شد هروقت به بن بست رسیدید، پاشید نماز بخونید. در میان نمازها نماز استغاثه به حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا سلام الله علیها که ۵۱۰ بار در پنج سجده می گوییم یا مولاتی یا فاطمه اغیثینی در مفاتیح الجنان مرحوم محدث قمی این نماز را آورده. برای رفع این بلای جهانی، منجی جهانی را با نماز بگیرید خدا خودش به ما گفته از نماز کمک بگیرید تا کم نیارید تو این فشارها، تو این سختی ها، «اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاةِ» صبر مقاومته، صبر ایستادگی است، صبر استقامته، صبر خستگی ناپذیری است، صبر در سنگر ماندن و با فشارها فرار نکردن از جبهه است، صبر روزه است، صبر ترک گناه است، صبر پا روی شهوت گذاشتن است، صبر در غضب، جرعه غضب را فروبردن و خانواده را به آتش نکشیدن است. با صبر زندگی را آرام کنید. با نماز زندگی را دارای پشتوانه قرار بدید. این سیم بیرونی را وصل کنید و این سیم درونی را تقویت کنید تا در پناه زندگی کنید تا نیفتید تا متلاشی نشید، تا به جان هم نیفتید. «اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاةِ» دیگر دعاست، فرمود «قُلْ مَا یَعْبَأُ بِکُمْ رَبِّی لَوْلَا دُعَاؤُکُمْ» اگر دعای شما نباشد، خدایا بارالها امرتنا بالدعا خدایا ما را دستور دادی، فرمان دادی دعا کنیم و خودت تضمین فرموده ای اجابت بکنی، فرمودی «ادعونی استجب لکم» امرتنی بالدعا و ضمنتنی الاجابه به من گفتی دعا کن آمدم دعا کنم ولی به من قول دادی استجابت کنی در این ایام برادران خواهران جلسات خانوادگی داشته باشید دستجمعی دعا کنید دعای توسل بخوانید دعای یستشیر بخوانید دعای مشلول بخوانید با این دعاها دریای رحم خدا را به جوش بیارید باشد که خدا یک دل شکسته ای را بپذیرد و امام زمان مان را برساند و این بلا را از سر بشریت کم کند و این بیکاری و این سرگردانی و این فشار معیشتی، این نادانی بعضی از افرادی که در اقتصاد باید مراقبت می کردند چشمشان را به دشمن نمی دوختند باید از امکانات داخلی استفاده می کردند. هرچه گفتند داریم ارزان می کنیم هی هرروز . این ها رو باید ان شاءالله با تقوا و با معنویت با کار و تلاش و هماهنگی جبران کنیم. نهایتا خدا یک جمله فرموده فَفِرُّوا إِلَى اللَّهِ شما در هر بلایی گرفتار بشید اونی که همیشه با شما هست اون خداست، اون خداست، خداست. فَفِرُّوا إِلَى اللَّهِ به خدا پناه ببرید. هممون به پناه خدا برویم.

بارالها پروردگارا به مقربان درگاهت به خاتم انبیا به سید اوصیا علی مرتضی، به فاطمه زهرا سلام الله علیها، به همه شهدا و سید شهدای عالم خامس آل عبا قسمت می دهیم امام زمان ما را برسان این بلا را از سر ما رفع کن. خدایا به اقتصاد ما رونق عنایت کن. به جوانان ما اشتغال دارای نشاط و بالندگی روزی کن. بارالها دختران و پسران این مملکت را به خانه بخت رهنمون باش. زندگی ها را از ناسازگاریها عصبانیتها و پرخاشگریها دور بگردان. صفا محبت مودت ایثار نثار به همه ما روزی بفرما و سایه پربرکت سکان دار کشتی انقلاب حکیم دوران مرد خدا نایب امام زمان رهبر نورانی و یارانش را با اقتدار و عزت و تاییدات غیبی تا ظهور حضرت و در کنار حضرت مستدام بفرما. نمازهای جمعه را با نابودی این ویروس خدایا با رونق بیشتر به مردم ما روزی بفرما و ما را در اقیانوس جماعات قطره ای قرار بده که قطره ما در دریا دریا شود امام راحل شهدای سرافراز در درجاتشان بیفزا.

منبع: انتخاب

38

نظرات 36
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.
کاربر ناشناس 2 0 پاسخ 1399/9/1 -17:45

حضرت آقا شما مقصر اصلی را می شناسی چرا کاری نمی کنید بازگو کردن مقصر چه دردی دوامی کند حل مشکل کنید.

متعجب 2 0 پاسخ 1399/9/1 -13:02

سلام حاج آقا اگه شما به من تضمین میدید که با تحمل تبعات کارها و نظرات شما بهشتی میشم من تا آخر عمرم لال مادر زاد میشم به شرطی که تعهد کتبی باشه .

. 4 0 پاسخ 1399/9/1 -10:33

واقعا این حرف ها انسان را روز به روز از اعتقادات دورتر می کند. همش حرف های تکراری تکراری و بدون محتوی.برا مردم با مدیریت جهانی خودتان جهنم درست کردید حالا وعده نسیه بهشت میدهی.

شهروند ایرانی 4 0 پاسخ 1399/9/1 -09:25

به نظر جنابعالی آیا این همه مشکلات را تحمل نمودن و صبر کردن برای رفتن به بهشت کافی نیست؟نمی دانم شماها مردم را چه فرض کرده اید!؟!!...

بی تقصیر 2 0 پاسخ 1399/9/1 -09:00

شمایه سری به آرشیو بزنید مقایسه کنید خطبه های آیت الله طالقانی ،آیت الله خامنه ای ،آقای هاشمی رفسنجانی باخطیه های کاظم صدیقی بشدت فرق بین آدم محقق باسوادعالم جامعه شناس راباآدم بی منطق بی سوادبی گانه باجامعه رابخوبی مشاهده می کنید.

ناشناس 3 0 پاسخ 1399/9/1 -08:02

سلام.فقط یه سوال ذهن منومشغول کرده چرااین آقایون عجله ای برای رفتن به بهشت به این خوبی ندارن وقتی یکیشون مریض میشه شبانه باهواپیمای اختصاصی به آلمان و....بقیه کشورای خارجی میرن برای درمان.بخداحیفه اینابایدخودشون درازبکشن بمیرن ودعاکنن تازودتربرن بهشت.چرااینقدبه این دنیاعلاقه دارن برای من تعجبه واقعا

ناشناس 2 0 پاسخ 1399/9/1 -07:39

حضرت آقا فقر و اقتصاد خراب را شما بنام اسلام به ما تحمیل کردید ما بهشت این دنیا را میخواهیم مثل شما

ازادی وطن 0 0 پاسخ 1399/9/1 -03:55

حاجی فردا باید اجاره اطاق بدم پول ندارم من ینفرم ببی زن وبچه دارها چه دردی میکشنداجاره خونه سیب زمینی پیاز بیکاری گرانی کروناخدابفریاد عیالورها برسه اونوقت میگی بهشت الان دردبکشیم تابهشت خدایی خود شما میتونی یه ما عین ماها زندگی کنی نه جون حاجی میتونی پس چرا میگی الان دق کنیم تابهشت بعد شماهم که دررفاه ای بیای بهشت نمی شه که فقط میگم خدا جونم ریشه ظلم را درسرزمینم بخشکان امین

ازادی وطن 0 0 پاسخ 1399/9/1 -03:41

حاجی فریدون فرخ شاهنشاه کل جهان سه پسر داشت بنامهای سلم تور وایرج هنگام که پیرشده بود جهان را به ۳سهم تقسیم کرد شرق رابه سلم بخشیدغرب رابه توربخشید ومرکزجهان راکه ایران فعلی میباشد به ایرج فرزندکوچکش بخشید بعداز مدتی یکی ازوزیران از فریدون فرخ سوال چراایران رابه ایرج بخشیدی گفت ایران سرزمینی حاصل خیز وپرازمعادن که تااخرهستی از ثروت تهی نخواهدشد یعنی حاج اقا وطنم ثروتمند است اماخود دارم بافقروگرانی وکرونادست وپنجه نرم میکنم ودزدان وغارتگران داخلی باثروت وطنم بااقازادهاشان عیاشی میکننددرکشورهای خارجی ومامردم پول خرید یه دونه مرغ یا کرونابگیریم پول دارو نداریم ایا چه قومی نجابت مردم وطنم رادارد شما چه میگویی دلت خوشه الان دارم اشک ریزان باشما پیام میدم خداجون ریشه ظلم را درسرزمین اب واجدادیمان رابخشکان امین

سیاوش 4 0 پاسخ 1399/9/1 -03:00

فعلا که نمرده تو جهنم داریم زجر می کشیم!

رسول 1 0 پاسخ 1399/9/1 -02:03

آقا ول کنین این حرفا فقط بگید ارزونی کی میاد پوکیدیم بخدا ، دشمن داخل خودمونه که اجناس مغازه رو فله ای مییره و اصناف هم که خوابه ، باطری ماشین خواستم بخرم فروشنده زنگ میزنه قیمت لحظه ای بفروشه بهم !! آخه چرا ثبات نیست ؟ اون میگه تقصیر دولت و این میگه مخالفان و دشمن والا مسئولین ما فقط دغدغه پست و مقام دارن چون شکمشون سیره و نمی بینن بچه کوچیکا تو آشغالا میگردن یه چیزی پیدا کنن بفروشن نون بخرن

عبدالمجیدسجادیان 7 0 پاسخ 1399/9/1 -01:43

بهشت برای فقرا واجب است تحمل کنند فقط.خنده ام گرفت ازاین پیام

نادر 8 0 پاسخ 1399/9/1 -01:23

اگه نخایم بریم بهشت باید به کی بگیم؟؟؟؟!!!

مجید 5 0 پاسخ 1399/9/1 -01:18

جناب صدیقی نارنگی کیلو ۱۲هزارتومانی وانار۲۰هزارتومانی وخیاروگوجه ۱۰هزارتومانی که رقمی نیست واسه شما مردم دارند پودر می شوند الکی خودت روبه اون راه نزن خودتم می دونی روحانی کاره ای نیست.

بی سواد 1 1 پاسخ 1399/9/1 -01:07

وقتی انتقادصدیقی راازدولت خواندم یادنوشته ای ازامام افتادم انگارحال الان ماست افرادی که حتی توانایی اداره یک نانوایی راهم ندارن هرروزازدولت فقط انتقاد می کنن بدون ارایه یک راحل حمایت از دولت خدمتگزار امروز مصالح اسلامی اقتضا می‌کند که همه ما با هم باشیم، هر روز یک نغمه‌ای بلند نکنیم برای تضعیف دولت، برای تضعیف شخصیت‌ها. اینهایی که هر کدام خودشان اگر حکومت یک محله باشند نمی‌توانند اداره کنند آن جا را، چطور به خودشان اجازه می‌دهند که یک دولتی که در عین همه گرفتاری‌هایی که الآن دارد و از شرق و غرب به او فشار دارند می‌آورند، این مملکت را دارد اداره می‌کند و به خوبی هم اداره می‌کند، چطور اجازه می‌دهند به خودشان که نسبت به این جسارت کنند و هر روز یک صورت درست کنند. خوب، ما افراد را نمی‌شناسیم، اما خدای تبارک و تعالی که می‌شناسد. ما افکار شما را نمی‌توانیم بفهمیم، اما خدا که می‌داند. شمایی که نمی‌توانید یک شهر را اداره کنید، اگر نانوایی یک شهر را به شما بدهند نمی‌توانید اداره‌اش کنید،

ازادی وطن 2 0 پاسخ 1399/9/1 -00:53

من مجردم به سختی دارم روزگارم میگذره همیشه هم بده کارم الانم بایدبفکرکرایه یک اطاق را بدم ندارم خدا جون خودت بفریادزن وبچه دارها برس امین جداجون خودت ریشه ظلم رابخشکان امین مردن هم سعادت میخواد خسته شدم

زهرا 5 0 پاسخ 1399/9/1 -00:19

شکم خودت وخانوادت سیره حرف از صبر میزنی بهشتی را که تو بری ما نخواهیم آمد ارزونی خودت وووووووو

زردطلای 1399/9/1 -08:24

فقط بلدین این آقایان راحرف بزنین. بهشتی راکه آقای صدیقی گفت جنت است.نمی خواست بهشت دیگری ببردتورا. افتاد

جبرییل 7 0 پاسخ 1399/8/30 -23:52

من دوست ندارم به بهشت بروم بلکه می خواهم مصداق ایه شریفه انا لله و انا علیه راجعون باشم یعنی به جای بهشت می خواهم پیش خدا بروم چون نزد خدا رفتن از بهشت بالاتراست

نا معلوم 1399/9/1 -04:18

نظر من هم همین است

فقرا 6 0 پاسخ 1399/8/30 -23:45

میشه بهشت این دنیارو بما بدین و جهم اون دنیارو. در عوض شما این دنیاتون جهنم باشه و اون دنیاتون بهشت

مرتضی 7 0 پاسخ 1399/8/30 -23:25

آغا. قربونت برم من.! باور نمیکنی ولی کاری کردید که از اول صبح یا خدا میگم تا تو خواب. «همه مردم با این گرونی ذکرلبشون یا خدا شده» اینودیگه نمیتونید انکار کنید من بهشت نمیخام جهنم باشع ولی همه چیز ارزون باشه از کفش بچه ام بگیر برو بالا گوشت قرمز هم نمیخام مرغ هم نمیخوام. همین گوجه بادمجون تخم مرغ هم روزگارم میگذره الان نمیتونم بخرم. نمیرسم. جهنمی که اتیشش ارزون باشع وشماها نباشید برای من بهشته

محمود حیدری 11 1 پاسخ 1399/8/30 -22:07

این کرونا هم زورش نرسید, این جماعت رو روانه بهشت کنه، خدایا تا کی تو این دنیا بهشت رو به اینا میدی، جهنم رو به ما. مگه ما چیکار کردیم؟؟

جبرییل7 13 0 پاسخ 1399/8/30 -21:43

لا اکراه و فی الدین...کشور برای شما و امثال شما خوب شده است کجای دغدغه ایستاده ای مردم به نان شب محتاجند و آدم گرسنه ایمان ندارد اگر این وضعیت فلاکت بار مردم در دوره شاه بود روحانیون مثل تو حرف می زدند !!!؟ تورا به امام حسین نمی گفتی این همه ثروت ملی چرا مردم گرسنه اند؟ شاه به اندازه شما حکومت نکرد باشد آمریکایی بود ظالم بود شما که عادل و اسلامی هستید مردم از اسلام جز فقر و بدبختی مرگ و میر طی این نیم قرن چیز دیگری دیده ند؟ تو را به امام حسین مردم الان بیشتر،به مسجد میروند یا دوران شاه؟

مجتبی شفیعی )شاهرخ 3 0 پاسخ 1399/8/30 -21:37

شاه تا رخ داده ایم در صفحه شطرنج با خر و فیل سیاه کیش نرفته ....ماتیم ...... خدا خیرتون بده که اینقدر فکر مردمیم که نکنه بهشت نرن

احمد 1 16 پاسخ 1399/8/30 -21:23

متاسفم که بدون منطق و دلیل به راحتی هر چی دلمون میخواد بعنوان نظر می نویسیم و خبر فوری هم بدون هیچگونه بررسی اولیه همه رو منتشر میکنه . چرا به راحتی تهمت می زنیم و همه چی رو یکدفعه زیر سوال می بریم ؟؟؟ خدایی جوابی در قیامت برای برخی از اظهارات مون داریم ؟؟؟ ایشون امام جمعه موقت تهران هست و وظیفه اش خطابه است و اقامه نماز و ... . بالای ۸۰ درصد بدبختی های امروز ما از سوء مدیریت جناب روحانی و دولت پیر و دلبسته به خارج اوست . چرا اشتباه سنگ می زنین ؟؟

بسنام 12 0 پاسخ 1399/8/30 -21:07

ای شیخ خودت پول داری خانه داری حقوق داری ازحال بیچارکان خبرنداری ای امام جمعه اگر دین داری اگر مسلمان هستی وضع مردم راببین فقط جیب خود نباشید باید مذاکره کرد خودتان دشمن ملت هستید

کاربر ناشناس 10 0 پاسخ 1399/8/30 -20:59

پروژه بی حجابی وبد حجابی به انتخابات امریکا تبدیل شده

کاربر ناشناس 11 1 پاسخ 1399/8/30 -20:56

برای تو وامثال تو که بد نشده مثل مردم که دغدغه اجاره خونه نون شب خرج خونه خرج دوادرمان و هزاران مشکل حقوقت هم به موقع به حسابت واریز میشه راست میگی یکسال مثل مردم زندگی کنید هر کدومتون خونه مردمو مصادره و غصب کردین و حالشو میبرین ولی یه روزی تقاصشو پس میدین

ازادی وطن 5 0 پاسخ 1399/8/30 -20:28

ازمکافات عمل غافل مشو گندم ازگنم برویدجوزجو یعنی درهمین کره خاکی هرعمل شایسته پاداشی دارد وهرعمل ناشایست جزای دارد یعنی دارمکافات همین کره خاکیست وخدا برروی زمین بندهگان آزاد خلق کرده واجباردرزمین نیست هرانسانی ازاداست وازنعمت های خداوند بطورتعادل استفاده کند ومنافع مشترک رادرنظر بگیرد وظلمی نکند به هیچ موجودی چطور میشود عده ای دررفاه باشند وبیشترانسان درعذاب برای بهشت نه اقا گوش کن ببین منه بی سواد چی میگم عزیز خوشا ان روح که وقت رفتنش ازادگردد بعدازان روح که وقت رفتنش اسیر خاک گرددکسانی اگاه وکسانی نااگاه فوت میکنند وخداظالم نیست که کسی رابسوزاند ونااگاه فوت شدن اسیرخاک شدن است واگاهی یعنی منافع مشترک همه رادرنظرگرفتن وازادگی وظلم نکردن

کاربر ناشناس 12 1 پاسخ 1399/8/30 -20:26

نه خیر ، این گرفتاریها از باب بی حجابی وبد حجابی زنان است آدرس غلط ندین میشه بفرمائید بقیه دنیا گرفتاریشون به علت چیه ؟

جهنمی 12 2 پاسخ 1399/8/30 -19:42

بهشت نقدی را برای خودتان برداشتید وبهشت موهوم را به عوام بخشیدید ، باز خوبه که به فکر آینده ملت هستید.

پیمان 18 2 پاسخ 1399/8/30 -18:54

وجدانا ایا در خانواده ات بیکار داری ؟ خودت چقدر ثروت داری اگه راست میگوی این سختی را خودت تحمل کن ثروت خودت را در نماز جمعه راست راستی اعلام کن

ایرانی 23 2 پاسخ 1399/8/30 -18:50

جهنم رو شما واسه ما ساختید دیگه چی می گی!

ملول 25 2 پاسخ 1399/8/30 -18:34

اقا ما نخوایم بریم بهشت باید کی رو ببینیم؟

خبر فوری در شبکه های اجتماعی
khabarfoori in social networks
پیشنهاد ما
ترور دکتر فخری زاده ایران را از برنامه هسته ای خود عقب نمی‌ اندازد/ جمهوری اسلامی به دنبال سلاح هسته ای نیست
فرزندانی که راهشان از پدر جدا شد / وقتی آقازاده‌ها می‌خواهند انقلاب را ببلعند!
می خواهند حذف روحانی را گردن سپاه بیندازند / بمباران شهرهای اسرائیل کاری ندارد ولی فریب نمی خوریم / ترور شهید فخری زاده ممکن است کار شبکه آقازاده ها و دامادهای مسئولان باشد! / جنگ سرد جدید آغاز شده، منتظر ترورهای بیشتر باشید
روش‌های ترور موساد؛ از شلیک موتور سوار تا فعالیت گروه کیدون/ دو شهری که حیاط خلوت جاسوس‌های اسرائیل شده است
اطلاعاتی جالب از دفاع مقدس؛ از کوچک‌ترین شهید تا مسن‌ترین رزمنده با ۱۰۵ سال سن‌/ شهناز، نام اولین شهید زن / تلخ‌ترین روز جنگ چه روزی بود؟
رضاشاه فراماسون نبود / چرخش پهلوی اول به‌سوی آلمانها با چراغ سبز انگلیس بود / قاجارها هم به‌دنبال توسعه ایران بودند ولی نگذاشتند / رضاخان به مجلس می‌گفت طویله! / رضاشاه نمی‌رفت، انقلاب می‌شد