وزیر بهداشت: لعنت خدا بر این سیاست زدگی / فتنه ای در کار است/ برای صندلی خیز برنداشته‌ایم


26 فروردین 1400 - 11:58
6077e6d035634_6077e6d035643
وزیر بهداشت گفت: باید از سیاسی کاری پرهیز کرد. بسیار نگران سیاست زدگی هستم که عده‌ای تلاش می‌کنند که کرونا و مرگ مردم را هم عامل توفیق در عرصه سیاست کنند.

سعید نمکی در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در زنجان که در سالن شهید مجید شهریاری سازمان برنامه و بودجه زنجان برگزار شد، اظهار داشت: ایرانِ تنها و درگیر در ظالمانه‌ترین تحریم‌ها با لطف خدا، همدلی و وفاق، رهبری و زعامت مرد فرزانه‌ای که عنایت ها، حمایت ها، هدایت‌ها و رعایت‌هایشان زبانزد بیگان هم شد، توانست دستاوردهایی را کسب کند که در عرصه بین المللی ممتاز شود.

به نوشته سایت وزارت بهداشت (وبدا)، وی افزود: یک کشور تحریم زده با بانک و خزانه نسبتا تهی ناشی از تحریم، در برهه‌هایی از زمان در حوزه کنترل بیماری و کاهش مرگ و میر بیماران از پراقتدارترین کشورهای جهان، جلو افتاد که این کشورها زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی‌شان از ۳۰۰ تا ۴۰۰ سال گذشته در عرصه بین المللی زبانزد بود و این چیزی جز رحمت الهی، همدلی و وفاق نبود.

وزیر بهداشت یادآور شد: سه موج سخت و نفس گیر را همکاران ما با لطف و عنایت خداوند مدیریت کردند و به همه شهدای دفاع مقدس مدافع حرم و به ویژه شهدای مدافع سلامت، درود می‌فرستم. روزهای اول که ماسک، ضدعفونی کننده، تجهیزات و لوازم حفاظت فردی در کشور به وفور وجود نداشت، روزهای سختی بر همه گذشت اما در یک مدت بسیار کوتاه ابتدا به یک تولید کننده و در زمانی کوتاه به عنوان صادرکننده، مطرح شدیم.

وزیر بهداشت افزود: در مراکز ۱۶ساعته داروهای ضدویروسی که به بیماران ارائه می‌شود، نه تنها ساخت داخل است و توانسته مصرف داخلی را تامین کند بلکه برای صادرات آن‌ها آماده هستیم. این دستاوردها بسیار مهم بود اما امروز به صحنه تازه‌ای از بیماری وارد شده‌ایم و پیک چهارمی که برای ما به عنوان متخصصینی که این کار را در کشور رصد می‌کردیم، این روزها، بعید و غیر منتظر نبود.

نمکی تصریح کرد: ما و همکاران‌مان افق را در صورت‌عدم برخی از رعایت ها، دیده و گفته بودیم و برای ما کاملا روشن بود. قبل از عید در اجلاس مجازی روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی گفتم که خودتان را برای یکی از سخت‌ترین موج‌های بیماری کووید۱۹ مهیا کنید.

وی اظهار داشت: امروز با موج سنگین چهارم همه گیری با ویروس جهش یافته روبرو هستیم. اینکه در اولین روز ماه مبارک رمضان به این استان سفر کرده ایم، با این هدف نیست که شکواییه کنم که چرا اینگونه شد و بر مزار حرف‌ها و ادعاهای گذشته، گریستن مشکلی را از ما حل نخواهد کرد بلکه باید راهکارهایی را برای برون رفت از این چالشی که در پیش رو داریم، داشته باشیم.

وزیر بهداشت خطاب به اعضای ستاد استانی مقابله با کرونا در زنجان گفت: هفته آینده با این موج بیماران سرپایی که در زنجان می‌بینم، کار سخت‌تر می‌شود و یکی از سخت‌ترین هفته‌های مدیریت ۱۴ ماه گذشته را تجربه می‌کنید اما تسلط این مجموعه به دلیل همدلی و وفاق بین مسئولان استانی و مردم خیّر و صاحبدل این منطقه، مدیریت کار را برای زنجان راحت‌تر از خیلی از مناطق کشور می‌کند. این استان برای ما در روش مدیریت بیماری در خیلی از مناطق کشور، الگو شد.

نمکی بیان داشت: درست است که الان موج بیماری، ما را تحت فشار قرار می‌دهد اما خودمان را نباختیم، در مقابل بیماری زانو نزدیم و سوار بر بیماری هستیم. درست است که همکاران ما به شدت خسته و رنجور و تحت فشار سه موج قبلی اذیت شدند اما هیچ کدام‌شان نمی‌گویند که با موج جدید بیماری، خودمان را باخته‌ایم و یا زانو زده ایم. سربازان و فرماندهان بسیار مقتدری داریم که تجربه یک سال گذشته را هم اندوخته اند. سال قبل نگران اکسیژن بودیم اما الان اکسیژن سازها را به بیمارستانها رسانده‌ایم و یا می‌رسانیم. دیروز ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) ۲۰ اکسیژن ساز اهدا کرد و امروز دکتر فتاح از بنیاد مستضعفان تصمیم به اهدای چندین دستگاه اکسیژن ساز گرفته‌اند و دولت هم برای کاهش نقصان‌ها و جبران آن‌ها، تلاش می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: برای مرگ یک نفر از یک خانواده غصه می‌خوریم چون در جامعه پزشکی قسم خورده‌ایم که اگر خودمان هم فدا شویم، کسی نمیرد. سال گذشته یکی از هلی کوپترهای اورژانس برای خدمت‌رسانی به یک مادر باردار در چهارمحال و بختیاری، اعزام شد که هلی کوپتر دچار سانحه شد و ۵ نفر از عزیزان ما به شهادت رسیدند، با بنده تماس گرفتند که چکار کنیم گفتم این شهدا را برای آن مادر باردار تقدیم کرده‌ایم پس از اولین پایگاه اورژانس، هلی کوپتر اعزام کنید تا این مادر باردار و فرزندش در برف نجات پیدا کنند. ما در آن حادثه ۵ شهید دادیم. برای همین آمدیم. آمده‌ایم که شهید بدهیم و شهید شویم و شهادت در راه مردم نجیب ایران، افتخار بسیار بزرگی است.

وزیر بهداشت گفت: وقتی یک مرگ به مرگ‌های کشور اضافه می‌شود و وقتی خانواده‌ای را داغدار می‌بینم، غصه می‌خوریم. در ۱۴ ماه گذشته، ضربان قلبم با منحنی‌ها و آمارهای روزانه مرگ و میر بیماران کووید۱۹، تنظیم شده است. وقتی احساس می‌کنیم که خدای ناکرده مردم به آتش بیماری و مرگ می‌روند، بهم می‌ریزیم و وقتی همکاران خسته خودمان را که ۱۴ ماه روی پا ایستاده اند، دوباره با یک موج نفس گیر مواجه می‌شوند، تمام ابعاد وجودمان آتش می‌گیرد و این آتش در نیستان وجودمان شعله می‌کشد و این ناآرامی‌ها و سرکشی‌ها هم از عشق به مردم است نه از خسته شدن خودمان یا ترسیدن از کار بیشتر.

نمکی اظهار داشت: امروز وفاق، همدلی، محبت، خردورزی و عقلانیتی که در زنجان حاکم است، اولین رکن موفقیت ما در مدیریت کووید۱۹ است. باید از سیاسی کاری پرهیز کرد. بسیار نگران سیاست زدگی هستم که عده‌ای تلاش می‌کنند که کرونا و مرگ مردم را هم عامل توفیق در عرصه سیاست کنند. لعنت خدا بر این سیاست زدگی. عده‌ای سعی می‌کنند از نمد پوسیده مردم هم کلاه برای خودشان دست و پا کنند این یک فتنه است و از این فتنه و آشوب باید درگذرید. این سیاست زدگی‌ها یک فتنه است که عده‌ای کرونا را عاملی برای تخریب دولت یا کل نظام کنند.

وی تاکید کرد: یک نکته را به همه سیاسیون می‌گویم. ما سیاسی نیستم. سیاست بلدیم اما سیاسی نیستیم و برای هیچ صندلی هم‌خیز برنداشته ایم. دلمان می‌خواهد که کرونا را به عنوان آفت، جمع و جور کنیم و عاملی برای خوشحالی مردم، رضایتمندی مقام معظم رهبری و شادی شهدا شویم. اما عزیزانی که در این ایام که بازار سیاست برای انتخابات داغ است، بدانند که با تخریب کل نظام، چیزی عایدشان نمی‌شود. «اندر پس پرده گفتگوی من و توست/ چون پرده برافتد نه تو مانی و نه من». عده‌ای بیرون از کشور برای ما نشانه رفته‌اند که از فاصله افتادن بین مسئولان و نهادها، استفاده کنند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: رعایت پروتکل‌ها و فاصله‌گذاری‌ها برای کنترل بیماری، بسیار مهم است. هر چقدر فاصله‌گذاری و رعایت پروتکل ها، مخدوش شود، توفیق ما در مدیریت بیماری کووید۱۹ کاهش می‌یابد. برای ما اثبات شده که ارتباط معکوسی بین رعایت پروتکل‌ها و سیر بیماری وجود دارد. البته بحث واکسن هم در این زمینه مطرح است اما اگر همه مردم ایران هم واکسن بزنند اما پروتکل‌شکنی کنند، باز هم مشکلاتی خواهیم داشت.

نمکی خطاب به مسئولان دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: حتما باید مراکز ۱۶ساعته افزایشی در حد کافی داشته باشد چون اگر بیماریابی فعال داشته باشیم در کنار تقویت مراکز ۱۶ ساعته، فیلتری برای فشار بیش از حد به بیمارستانها ایجاد کرده ایم. داروهای ضدویروس را تحت پوشش بیمه‌ها برده‌ایم و باید بیماران را در مراکز ۱۶ساعته شناسایی و از سرریز آن‌ها به مراکز درمانی، جلوگیری کنیم اگر این اتفاق درست مدیریت نشود، نه تنها هزار تخت بیمارستانی موجود بلکه چندین هزار تخت دیگر هم پاسخگو نیست.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سال ۹۹ توانستیم سه هزار تخت جدید مراقبت‌های ویژه ایجاد کنیم که ۱۰۰ تخت آن مربوط به استان زنجان بود اما در این دوره از بیماری، فیلتر درمان سرپایی بسیار مهم است و در کنار آن انجام تست به اندازه کافی و پیگیری حداقل ۱۰ نفر از افراد در تماس با بیماران نیز اهمیت ویژه‌ای دارد.

وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه امروز از نظر پروتکل‌های درمانی از سال گذشته، جلوتر هستیم. کمیته ترخیص برای تسریع در پذیرش بیماران بدحال‌تر که در استان زنجان راه اندازی شده کار خوبی است اما تجربه به ما ثابت کرده که ممکن است بیماران آلوده شده با ویروس انگلیسی در روز هشتم و نهم، حال خوبی داشته باشند اما از روز نهم و دهم به بعد در عرض ۴۸ ساعت دوباره وضعیت نامناسبی پیدا می‌کنند. اگر بیماری را ترخیص می‌کنید حتما وضعیت او را رصد و مراقبت کنید چون ممکن است بیمار به منزل برود اما روز نهم و دهم ناگهان با علائم، مجبور به مراجعه به بیمارستان شود و ریه او که تا دیروز پاک بوده شاید در عرض ۴۸ ساعت، با ۷۰ درصد درگیری روبرو شود بنابراین حتما بعد از ترخیص، از بیماران مراقبت کنید تا اگر با علائمی روبرو شد، حتما دوباره او را در بیمارستان بستری کنید.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: استان زنجان، استان خیرخواهی است و باید کمک‌های مومنانه ادامه پیدا کند تا مردم به ویژه در کسبه خرد به دلیل تنگدستی مجبور به شکستن پروتکل‌ها نشوند.

نمکی اظهار داشت: معتقدم که باید برای لیالی قدر با رعایت پروتکل‌ها و ضوابط، اجازه دهیم که مردم در مراسم‌ها شرکت کنند اما این از خردورزی مسئولان استانی است که این مراسم‌ها چگونه برگزار شود که هم مردم شرکت کنند و هم پروتکل‌شکنی نشود که مومنین روزه دار، آلوده به ویروس شوند.

وی گفت: اگر همه به ترکیه و تورهای خارجی بروند، یکی از شبکه‌ها و رسانه‌های خارجی نمی‌گوید که این سفرها در اشاعه بیماری موثر بوده اما اگر اثبات شد که یک مومن در یک نماز جمعه یا نماز یومیه یا در حرم یکی از بزرگواران آلوده به ویروس شده، تمام بوق‌های دنیا برای ما به صدا در می‌آید و گرفتار یک بی‌انصافی به تمام معنا هستیم. علاوه بر بوق‌های بیرونی، به اندازه کافی نماینده بوق در داخل کشور داریم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: در قضیه واکسن، ترکش‌هایی که از بعضی فضاهای داخلی خوردیم، از بیرونی‌ها نخوردیم. یکی از غم و غصه‌های ما در ایام مدیریت کرونا، فضای ناجوانمردانه تبلیغاتی بود که فکر نمی‌کنم هیچ وزیر بهداشتی در هیچ کجای دنیا، گرفتار کلاف سردرگم در هم تنیده تبلیغات منفی بود.

نمکی افزود: ۹ ماه روی واکسن اسپوتنیک روسیه کار کردیم. اولین تماسم به وزیر بهداشت روسیه، ۹ اردیبهشت سال گذشته بود و با چه فشاری به کشور وارد کردیم اما ببینید اولین حمله‌ها را چه کسانی به ما کردند و حضرت عباسی هم این حرکات و حمله ها، تبلیغاتی بود که بگویند من هم هستم و مردم من را هم ببینید. همانها که آن روز می‌گفتند چرا واکسن استرازنکا را نمی‌آورید، حالا که آورده‌ایم می‌گویند نه، و به ما واکسن اسپوتنیک بدهید. در حالیکه بنده، عزیز و جگرگوشه خودم را برای تزریق اولین واکسن اسپوتینک بردم تا بگویم که ایهاالناس ببینید که چیزی که برای ملت ایران، کوچک‌ترین ضرری شاید داشته باشد را اول به فرزندم تزریق می‌کنم و ببینید که تا کجا، پای شما ایستاده ایم.

وی ادامه داد: با چنین قومی در داخل و خارج طرف هستیم. از مومنین و عاشقان اهل بیت تقاضا می‌کنم و دست و پای آن‌ها را می‌بوسم که برای حفظ عزت اسلام، مراعات کنید و اجازه ندهید که دیگران بگویند مراسم شب‌های قدر یا دعای عارفانه مسلمین و نمازهای عاشقان یومیه در ماه رمضان، باعث شد اوج بیماری را داشته باشیم البته به همکارانم نوشته‌ام که فضا را با ایجاد فضای دعا، فراهم کنید چون معتقدم دعای مومنان در ماه مبارک رمضان، بزرگترین حربه کارساز برای مدیریت بیماری است و همه باید کمک کنید تا بهانه‌ای دست دشمنان برای ضربه زدن به احساسات پاک مردم و بدنام کردن مراسم‌های الهی ندهیم.

وزیر بهداشت ضن تقدیر از همه مسئولان و دستگاه‌هایی که در بخش‌های مختلف به وزارت بهداشت کمک کردند، گفت: گرچه از آن‌ها که ما را همراهی نکردند، گله داریم اما فقط گله می‌کنیم نه اینکه بگوییم در خدمتگزاری دریغ خواهیم کرد از روزی که وارد این حرفه شدیم، قسم خوردیم که خدمتگزار دردمندان باشیم و خط کشی هم نکردیم که کدام دردمند. از کسی که چاقو می‌خورد و به اورژانس‌های بیمارستانها مراجعه می‌کند، نمی‌پرسیم که تو اول دعوا را شروع کردی یا دیگری.

نمکی خاطرنشان کرد: ما وزارت بهداشت همه مردم این سرزمین اعم از اصلاح طلب، اصولگرا، معتدل، بدون خط، شیعه، اهل تسنن، کلیمی، مسیحی، زرتشتی، لامذهب و حتی زندانی محکوم به اعدام هستیم. ما قسم خوردیم که در سلامت این عزیزان، کوشا باشیم. از کسی که با تنگی نفس به بیمارستانها مراجعه می‌کند نمی‌پرسیم که آیا از آن‌هایی بودی که به حرف ما گوش کردی و سفر نرفتی و دیگری تو را آلوده کرد یا از آن‌هایی بودی که در ایام تعطیلات خوش گذراندی؟ ما خدمتگزار همه مردم این سرزمین هستیم چه آن‌هایی که به حرف ما گوش کردند چه آن‌هایی که گوش نکردند.

وزیر بهداشت گفت: باید از سیاسی کاری پرهیز کرد. بسیار نگران سیاست زدگی هستم که عده‌ای تلاش می‌کنند که کرونا و مرگ مردم را هم عامل توفیق در عرصه سیاست کنند.

پایگاه خبری خبر فوری (khabarfoori.com)

6077e6d035634_6077e6d035643
26 فروردین 1400 - 11:58

سعید نمکی در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در زنجان که در سالن شهید مجید شهریاری سازمان برنامه و بودجه زنجان برگزار شد، اظهار داشت: ایرانِ تنها و درگیر در ظالمانه‌ترین تحریم‌ها با لطف خدا، همدلی و وفاق، رهبری و زعامت مرد فرزانه‌ای که عنایت ها، حمایت ها، هدایت‌ها و رعایت‌هایشان زبانزد بیگان هم شد، توانست دستاوردهایی را کسب کند که در عرصه بین المللی ممتاز شود.

به نوشته سایت وزارت بهداشت (وبدا)، وی افزود: یک کشور تحریم زده با بانک و خزانه نسبتا تهی ناشی از تحریم، در برهه‌هایی از زمان در حوزه کنترل بیماری و کاهش مرگ و میر بیماران از پراقتدارترین کشورهای جهان، جلو افتاد که این کشورها زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی‌شان از ۳۰۰ تا ۴۰۰ سال گذشته در عرصه بین المللی زبانزد بود و این چیزی جز رحمت الهی، همدلی و وفاق نبود.

وزیر بهداشت یادآور شد: سه موج سخت و نفس گیر را همکاران ما با لطف و عنایت خداوند مدیریت کردند و به همه شهدای دفاع مقدس مدافع حرم و به ویژه شهدای مدافع سلامت، درود می‌فرستم. روزهای اول که ماسک، ضدعفونی کننده، تجهیزات و لوازم حفاظت فردی در کشور به وفور وجود نداشت، روزهای سختی بر همه گذشت اما در یک مدت بسیار کوتاه ابتدا به یک تولید کننده و در زمانی کوتاه به عنوان صادرکننده، مطرح شدیم.

وزیر بهداشت افزود: در مراکز ۱۶ساعته داروهای ضدویروسی که به بیماران ارائه می‌شود، نه تنها ساخت داخل است و توانسته مصرف داخلی را تامین کند بلکه برای صادرات آن‌ها آماده هستیم. این دستاوردها بسیار مهم بود اما امروز به صحنه تازه‌ای از بیماری وارد شده‌ایم و پیک چهارمی که برای ما به عنوان متخصصینی که این کار را در کشور رصد می‌کردیم، این روزها، بعید و غیر منتظر نبود.

نمکی تصریح کرد: ما و همکاران‌مان افق را در صورت‌عدم برخی از رعایت ها، دیده و گفته بودیم و برای ما کاملا روشن بود. قبل از عید در اجلاس مجازی روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی گفتم که خودتان را برای یکی از سخت‌ترین موج‌های بیماری کووید۱۹ مهیا کنید.

وی اظهار داشت: امروز با موج سنگین چهارم همه گیری با ویروس جهش یافته روبرو هستیم. اینکه در اولین روز ماه مبارک رمضان به این استان سفر کرده ایم، با این هدف نیست که شکواییه کنم که چرا اینگونه شد و بر مزار حرف‌ها و ادعاهای گذشته، گریستن مشکلی را از ما حل نخواهد کرد بلکه باید راهکارهایی را برای برون رفت از این چالشی که در پیش رو داریم، داشته باشیم.

وزیر بهداشت خطاب به اعضای ستاد استانی مقابله با کرونا در زنجان گفت: هفته آینده با این موج بیماران سرپایی که در زنجان می‌بینم، کار سخت‌تر می‌شود و یکی از سخت‌ترین هفته‌های مدیریت ۱۴ ماه گذشته را تجربه می‌کنید اما تسلط این مجموعه به دلیل همدلی و وفاق بین مسئولان استانی و مردم خیّر و صاحبدل این منطقه، مدیریت کار را برای زنجان راحت‌تر از خیلی از مناطق کشور می‌کند. این استان برای ما در روش مدیریت بیماری در خیلی از مناطق کشور، الگو شد.

نمکی بیان داشت: درست است که الان موج بیماری، ما را تحت فشار قرار می‌دهد اما خودمان را نباختیم، در مقابل بیماری زانو نزدیم و سوار بر بیماری هستیم. درست است که همکاران ما به شدت خسته و رنجور و تحت فشار سه موج قبلی اذیت شدند اما هیچ کدام‌شان نمی‌گویند که با موج جدید بیماری، خودمان را باخته‌ایم و یا زانو زده ایم. سربازان و فرماندهان بسیار مقتدری داریم که تجربه یک سال گذشته را هم اندوخته اند. سال قبل نگران اکسیژن بودیم اما الان اکسیژن سازها را به بیمارستانها رسانده‌ایم و یا می‌رسانیم. دیروز ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) ۲۰ اکسیژن ساز اهدا کرد و امروز دکتر فتاح از بنیاد مستضعفان تصمیم به اهدای چندین دستگاه اکسیژن ساز گرفته‌اند و دولت هم برای کاهش نقصان‌ها و جبران آن‌ها، تلاش می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: برای مرگ یک نفر از یک خانواده غصه می‌خوریم چون در جامعه پزشکی قسم خورده‌ایم که اگر خودمان هم فدا شویم، کسی نمیرد. سال گذشته یکی از هلی کوپترهای اورژانس برای خدمت‌رسانی به یک مادر باردار در چهارمحال و بختیاری، اعزام شد که هلی کوپتر دچار سانحه شد و ۵ نفر از عزیزان ما به شهادت رسیدند، با بنده تماس گرفتند که چکار کنیم گفتم این شهدا را برای آن مادر باردار تقدیم کرده‌ایم پس از اولین پایگاه اورژانس، هلی کوپتر اعزام کنید تا این مادر باردار و فرزندش در برف نجات پیدا کنند. ما در آن حادثه ۵ شهید دادیم. برای همین آمدیم. آمده‌ایم که شهید بدهیم و شهید شویم و شهادت در راه مردم نجیب ایران، افتخار بسیار بزرگی است.

وزیر بهداشت گفت: وقتی یک مرگ به مرگ‌های کشور اضافه می‌شود و وقتی خانواده‌ای را داغدار می‌بینم، غصه می‌خوریم. در ۱۴ ماه گذشته، ضربان قلبم با منحنی‌ها و آمارهای روزانه مرگ و میر بیماران کووید۱۹، تنظیم شده است. وقتی احساس می‌کنیم که خدای ناکرده مردم به آتش بیماری و مرگ می‌روند، بهم می‌ریزیم و وقتی همکاران خسته خودمان را که ۱۴ ماه روی پا ایستاده اند، دوباره با یک موج نفس گیر مواجه می‌شوند، تمام ابعاد وجودمان آتش می‌گیرد و این آتش در نیستان وجودمان شعله می‌کشد و این ناآرامی‌ها و سرکشی‌ها هم از عشق به مردم است نه از خسته شدن خودمان یا ترسیدن از کار بیشتر.

نمکی اظهار داشت: امروز وفاق، همدلی، محبت، خردورزی و عقلانیتی که در زنجان حاکم است، اولین رکن موفقیت ما در مدیریت کووید۱۹ است. باید از سیاسی کاری پرهیز کرد. بسیار نگران سیاست زدگی هستم که عده‌ای تلاش می‌کنند که کرونا و مرگ مردم را هم عامل توفیق در عرصه سیاست کنند. لعنت خدا بر این سیاست زدگی. عده‌ای سعی می‌کنند از نمد پوسیده مردم هم کلاه برای خودشان دست و پا کنند این یک فتنه است و از این فتنه و آشوب باید درگذرید. این سیاست زدگی‌ها یک فتنه است که عده‌ای کرونا را عاملی برای تخریب دولت یا کل نظام کنند.

وی تاکید کرد: یک نکته را به همه سیاسیون می‌گویم. ما سیاسی نیستم. سیاست بلدیم اما سیاسی نیستیم و برای هیچ صندلی هم‌خیز برنداشته ایم. دلمان می‌خواهد که کرونا را به عنوان آفت، جمع و جور کنیم و عاملی برای خوشحالی مردم، رضایتمندی مقام معظم رهبری و شادی شهدا شویم. اما عزیزانی که در این ایام که بازار سیاست برای انتخابات داغ است، بدانند که با تخریب کل نظام، چیزی عایدشان نمی‌شود. «اندر پس پرده گفتگوی من و توست/ چون پرده برافتد نه تو مانی و نه من». عده‌ای بیرون از کشور برای ما نشانه رفته‌اند که از فاصله افتادن بین مسئولان و نهادها، استفاده کنند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: رعایت پروتکل‌ها و فاصله‌گذاری‌ها برای کنترل بیماری، بسیار مهم است. هر چقدر فاصله‌گذاری و رعایت پروتکل ها، مخدوش شود، توفیق ما در مدیریت بیماری کووید۱۹ کاهش می‌یابد. برای ما اثبات شده که ارتباط معکوسی بین رعایت پروتکل‌ها و سیر بیماری وجود دارد. البته بحث واکسن هم در این زمینه مطرح است اما اگر همه مردم ایران هم واکسن بزنند اما پروتکل‌شکنی کنند، باز هم مشکلاتی خواهیم داشت.

نمکی خطاب به مسئولان دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: حتما باید مراکز ۱۶ساعته افزایشی در حد کافی داشته باشد چون اگر بیماریابی فعال داشته باشیم در کنار تقویت مراکز ۱۶ ساعته، فیلتری برای فشار بیش از حد به بیمارستانها ایجاد کرده ایم. داروهای ضدویروس را تحت پوشش بیمه‌ها برده‌ایم و باید بیماران را در مراکز ۱۶ساعته شناسایی و از سرریز آن‌ها به مراکز درمانی، جلوگیری کنیم اگر این اتفاق درست مدیریت نشود، نه تنها هزار تخت بیمارستانی موجود بلکه چندین هزار تخت دیگر هم پاسخگو نیست.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سال ۹۹ توانستیم سه هزار تخت جدید مراقبت‌های ویژه ایجاد کنیم که ۱۰۰ تخت آن مربوط به استان زنجان بود اما در این دوره از بیماری، فیلتر درمان سرپایی بسیار مهم است و در کنار آن انجام تست به اندازه کافی و پیگیری حداقل ۱۰ نفر از افراد در تماس با بیماران نیز اهمیت ویژه‌ای دارد.

وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه امروز از نظر پروتکل‌های درمانی از سال گذشته، جلوتر هستیم. کمیته ترخیص برای تسریع در پذیرش بیماران بدحال‌تر که در استان زنجان راه اندازی شده کار خوبی است اما تجربه به ما ثابت کرده که ممکن است بیماران آلوده شده با ویروس انگلیسی در روز هشتم و نهم، حال خوبی داشته باشند اما از روز نهم و دهم به بعد در عرض ۴۸ ساعت دوباره وضعیت نامناسبی پیدا می‌کنند. اگر بیماری را ترخیص می‌کنید حتما وضعیت او را رصد و مراقبت کنید چون ممکن است بیمار به منزل برود اما روز نهم و دهم ناگهان با علائم، مجبور به مراجعه به بیمارستان شود و ریه او که تا دیروز پاک بوده شاید در عرض ۴۸ ساعت، با ۷۰ درصد درگیری روبرو شود بنابراین حتما بعد از ترخیص، از بیماران مراقبت کنید تا اگر با علائمی روبرو شد، حتما دوباره او را در بیمارستان بستری کنید.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: استان زنجان، استان خیرخواهی است و باید کمک‌های مومنانه ادامه پیدا کند تا مردم به ویژه در کسبه خرد به دلیل تنگدستی مجبور به شکستن پروتکل‌ها نشوند.

نمکی اظهار داشت: معتقدم که باید برای لیالی قدر با رعایت پروتکل‌ها و ضوابط، اجازه دهیم که مردم در مراسم‌ها شرکت کنند اما این از خردورزی مسئولان استانی است که این مراسم‌ها چگونه برگزار شود که هم مردم شرکت کنند و هم پروتکل‌شکنی نشود که مومنین روزه دار، آلوده به ویروس شوند.

وی گفت: اگر همه به ترکیه و تورهای خارجی بروند، یکی از شبکه‌ها و رسانه‌های خارجی نمی‌گوید که این سفرها در اشاعه بیماری موثر بوده اما اگر اثبات شد که یک مومن در یک نماز جمعه یا نماز یومیه یا در حرم یکی از بزرگواران آلوده به ویروس شده، تمام بوق‌های دنیا برای ما به صدا در می‌آید و گرفتار یک بی‌انصافی به تمام معنا هستیم. علاوه بر بوق‌های بیرونی، به اندازه کافی نماینده بوق در داخل کشور داریم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: در قضیه واکسن، ترکش‌هایی که از بعضی فضاهای داخلی خوردیم، از بیرونی‌ها نخوردیم. یکی از غم و غصه‌های ما در ایام مدیریت کرونا، فضای ناجوانمردانه تبلیغاتی بود که فکر نمی‌کنم هیچ وزیر بهداشتی در هیچ کجای دنیا، گرفتار کلاف سردرگم در هم تنیده تبلیغات منفی بود.

نمکی افزود: ۹ ماه روی واکسن اسپوتنیک روسیه کار کردیم. اولین تماسم به وزیر بهداشت روسیه، ۹ اردیبهشت سال گذشته بود و با چه فشاری به کشور وارد کردیم اما ببینید اولین حمله‌ها را چه کسانی به ما کردند و حضرت عباسی هم این حرکات و حمله ها، تبلیغاتی بود که بگویند من هم هستم و مردم من را هم ببینید. همانها که آن روز می‌گفتند چرا واکسن استرازنکا را نمی‌آورید، حالا که آورده‌ایم می‌گویند نه، و به ما واکسن اسپوتنیک بدهید. در حالیکه بنده، عزیز و جگرگوشه خودم را برای تزریق اولین واکسن اسپوتینک بردم تا بگویم که ایهاالناس ببینید که چیزی که برای ملت ایران، کوچک‌ترین ضرری شاید داشته باشد را اول به فرزندم تزریق می‌کنم و ببینید که تا کجا، پای شما ایستاده ایم.

وی ادامه داد: با چنین قومی در داخل و خارج طرف هستیم. از مومنین و عاشقان اهل بیت تقاضا می‌کنم و دست و پای آن‌ها را می‌بوسم که برای حفظ عزت اسلام، مراعات کنید و اجازه ندهید که دیگران بگویند مراسم شب‌های قدر یا دعای عارفانه مسلمین و نمازهای عاشقان یومیه در ماه رمضان، باعث شد اوج بیماری را داشته باشیم البته به همکارانم نوشته‌ام که فضا را با ایجاد فضای دعا، فراهم کنید چون معتقدم دعای مومنان در ماه مبارک رمضان، بزرگترین حربه کارساز برای مدیریت بیماری است و همه باید کمک کنید تا بهانه‌ای دست دشمنان برای ضربه زدن به احساسات پاک مردم و بدنام کردن مراسم‌های الهی ندهیم.

وزیر بهداشت ضن تقدیر از همه مسئولان و دستگاه‌هایی که در بخش‌های مختلف به وزارت بهداشت کمک کردند، گفت: گرچه از آن‌ها که ما را همراهی نکردند، گله داریم اما فقط گله می‌کنیم نه اینکه بگوییم در خدمتگزاری دریغ خواهیم کرد از روزی که وارد این حرفه شدیم، قسم خوردیم که خدمتگزار دردمندان باشیم و خط کشی هم نکردیم که کدام دردمند. از کسی که چاقو می‌خورد و به اورژانس‌های بیمارستانها مراجعه می‌کند، نمی‌پرسیم که تو اول دعوا را شروع کردی یا دیگری.

نمکی خاطرنشان کرد: ما وزارت بهداشت همه مردم این سرزمین اعم از اصلاح طلب، اصولگرا، معتدل، بدون خط، شیعه، اهل تسنن، کلیمی، مسیحی، زرتشتی، لامذهب و حتی زندانی محکوم به اعدام هستیم. ما قسم خوردیم که در سلامت این عزیزان، کوشا باشیم. از کسی که با تنگی نفس به بیمارستانها مراجعه می‌کند نمی‌پرسیم که آیا از آن‌هایی بودی که به حرف ما گوش کردی و سفر نرفتی و دیگری تو را آلوده کرد یا از آن‌هایی بودی که در ایام تعطیلات خوش گذراندی؟ ما خدمتگزار همه مردم این سرزمین هستیم چه آن‌هایی که به حرف ما گوش کردند چه آن‌هایی که گوش نکردند.

منبع: وبدا

38

نظرات 46
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.
علی 0 1 پاسخ 1400/1/27 -07:57

ممنون اززحمات شمادکترخیلی هشدار هاتوگوشیاتلویزیون پخش کردی یه عده ای تحمت میزنن بیسوادمیگ ن اینایاچوپانن یاضدرژیم

رسولی 0 2 پاسخ 1400/1/27 -01:17

یه روزی طعنه می‌زدند احمدی نژاد قبرستانها را آباد کرد بخاطر اینکه سنگ مزار شهدا را یکدست کردند وطعنه می‌زدند...حالا عملا خودشان قبرستانها را آباد آباد کردند ومردم را شبانه روز در رفت وآمد برای خاکسپاری عزیزانشان....آنکس که حقیقتا به مردم خدمت بی ریا کرد اجرش باخدا وانکه خیانت وباعث وبانی این اوضاع دردناک شد خدا حقش رابدهد در این دنیا

سیدی 2 2 پاسخ 1400/1/27 -00:43

از همان روزی که زیر اب وزیر موفق ولایق وکاردان جناب قاضی زاده هاشمی را زدید تا ان هم دست وپا زدن وپا بوسی وتملق برای رسیدن به وزارت وضع امروز جامعه پزشکی وبدبختی هایش قابل پیش بینی بود تو به جای پرداختن به وظایف پزشکی بیشتر بدنبال مطرح کردن خود با چاپلوسی وپاچه خواری بودی وهمه این را فهمیدند جز خودت .چون ریا وتملق بوی متعفنی دارد که برای اهل خبره قابل درک است .

09032077138 5 4 پاسخ 1400/1/26 -22:07

خسته نباشند میگم به وزیر پر تلاش وکادر درمان که در این مدت زحمات فراوانی کشیدند اجرتون با اباعبدالله،

م 5 4 پاسخ 1400/1/26 -22:07

اگر کسی به حرف شما گوش نکرده یا نمیکند ، برای سلامتی جان مردم چرا از مقام خود استعفا ندادی تا فردی جای گزین شما شود و شایدکمی به حرف او بیشتر گوش میکردن !!!!!

سعید 3 0 پاسخ 1400/1/26 -21:15

اگر بعنوان وزیر به کارها می رسیدی ونه چاپلوسی حتما مردم این همه نمی مردن.ماه پشت ابر نمی ماند روزی باید جوابگویی مسئوایتی که به شما دادن باشید در یک دادگاه صالح.

محمد 2 1 پاسخ 1400/1/26 -20:58

وزیر خانزاد فرچه زن ...

ناشناس 2 2 پاسخ 1400/1/26 -20:40

آقای دکتر همه میدانند که شماوهمکارانتان زحمت زیادی می کشید وهمه قدر دانتان هستند،ولی در زمان خستگی به پرستاران محترمتان از سختیهای سربازی بدون مزدو طاقت فرساواجباری سخن بگویید تا بدانند حداقل از بیمه ومزدبرخوردارند به خدا تعدادکشته های سربازانی که به زوربه خدمت برده شدنددرحالت عادی بیشتراز پرستاران در شرایط بحرانی کرونا است

دن کیشوت 8 2 پاسخ 1400/1/26 -19:41

در حد وزیر نیستی فلفل نمکی، برای همین همانند دیگر وزرا، حرفهای صد من یک غاز میزنی و میگویی خزانه و بانک تهی ناشی از تحریم، ما هم باورمان شد، اگر خزانه و بانک ها، خالی هستند،پس حقوق های نجومی تان را از کجا دریافت می کنید؟ اختلاس های تیلیاردی و وامهای نجومی از کجاست؟ خودروهای لوکس و کاخها، با کدام پول، چیزی که تحریم است، جیب کارگرهاست، جناب پفک نمکی

محمود 5 2 پاسخ 1400/1/26 -19:15

سلام آقای دکتر نمکی لطفا حقایق را شفاف به مردم بگوئید و مقصر اصلی را شفاف معرفی کنید و سپس به کار خود ادامه دهید مردم از این رفتارها خسته شده اند چون رئیس مجلس با کنایه حرف می زند و اظهار میدارد در این هفت سال کاری از دولت ندیده ایم باید گفت آقای قالی باف مگه چشم نداری این همه افتتاح عظیم پروژه ها را ببینی ؟ این همه بدبینی ، کینه توزی و دشمنی بین مسئولین، مردم را واقعا خسته کرده است .

ت 5 1 پاسخ 1400/1/26 -19:09

مگه ستاد اجرایی یا بنیاد مستکبران می خواهد به یک کشور خارجی کمک کند که از لفظ اهدا استفاده کرده اید.مرد حسابی تمامی این اموال و دارایی ها مال مردم ایران است و بایستی تمام و کمال در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرند بدون منت گذاشتن و بدون کسب مقبولیت برای این نهادها که بر اموال مردم چنبره زده اند

مجید 7 -1 پاسخ 1400/1/26 -19:06

آخه بیسوادا اگه فقط خوزستان را قرنطینه می‌کردید اینهمه تلفات نمیدادیم

نرگس 1400/1/26 -21:21

عمدا در نوروز مسافرت ها را آزاد گذاشتند تا همه شهر ها یکدست قرمز بشه. اینطوری بنظر خودشون عدالت را برقرار کردند. آخه معنی نداره یک استان قرمز و در گیر باشه بعد استانهای دیگه آبی و سفید باشن

Fred 4 4 پاسخ 1400/1/26 -19:02

لعنت به تو آن زمان که به جای انجام وظیفه پزشکی مدعی رابطه عاشق و معشوقی شدی.لعنت به تو که به جای واردات واکسن به حرف پدر نداشته ات عمل کردی و گفتی پدر صلاح دیدند.چاپلوسی و تملق شده شرط اصلی پست گرفتن نه خدمت به مردم بدبخت و بینوا.

کریم احمدی 2 6 پاسخ 1400/1/26 -18:25

درود برشما وهمکارانتان خدا قوت

ایرانی 4 0 پاسخ 1400/1/26 -18:09

همین که می ترسی نام اون افراد و یا اون گروه و اشخاص افشاء نمیکنی و عدم موفقیت خودتون را گردن افراد نا مشخص میندازی یعنی 1 ـ برای صندلی و پست و مقام داری خودتو جر میدی و یا اینکه 2 ـ اصلاً همچین افراد و گروهی نیستند و داری کوتاهی خودتون را توجیه میکنی جناب آقای وزیر . عفت کلام حفظ کردم چیزی نگفتم

منم مختار 1 4 پاسخ 1400/1/26 -18:02

آقای نمکی حرفای شما کاملا متین و درست است اما شیاطین ملعون خبیث کاسه لیس ماله کش حرف حقتان را بر نمی تابند یادمان نرفته شما التماس میکردی به سفر نروید رعایت کنید اما جاهلان گوش شنوا ندارند آقای دکتر نمکی عزیز اینها مشتی اوباش دجال طبل توخالی هستند منافقان داخلی کفتار صفت که به خاطر ضدیت با شما و به خاطر حب قدرت که دارند زر مفت میزنند تا به خیال خود از این آب گل آلود ماهی بگیرند خداوند یاور شما و همه کادر درمان باشد و خداوند به مخالفان شما ارزنی عقل عنایت فرماید

علی 9 1 پاسخ 1400/1/26 -17:37

بدبختی اینه که همه شما مسولان فقط یکطرفه پشت بلندگو برای خودتون دروغ بافی میکنید و میترسید از پاسخ و پرسش. چون حرفی برای گفتن ندارید چونکه همش دروغ میگید همتون دروغگوید

محمد 2 4 پاسخ 1400/1/26 -17:29

آقای نمکی ممنون از زحمات شما می‌دونم دلسوز مردم هستید ولی دستتان کوتاه است و بعضی نمی خواهند واکسن در دست مردم باشد و از مرگ ملت لذت می برند شما وظیفه ملی و میهنی خود را به خوبی انجام دادید

رایانا 2 4 پاسخ 1400/1/26 -17:18

من خودم همیشه منتقد سیستم بهداشت و درمان ایران بودم ولی الان خالصانه، صداقت وزیر بهداشت و تلاشش برای نجات کشگر رو به چشم خودم میبینم بخصوص از روزی که اختلافاتشون با دولت بیشتر شده، خیلی از رسانه های خائن داخلی و رسانه های آدمکش خارجی علیه نظام بهداشت ایران قیام کردن و همین نشون میده که داغ شدن کرونا در ایران توسط چه کسانی و با چه اغراض و اهدافی بوده خداوند متعال ایران اسلانی و نظام جمهوری اسلامی رو که خون هزاران شهید به پاش نشسته رو حفظ بکنه و از دشمنی دشمنان مصون نگه داره آمین

به رایانا 1400/1/26 -19:18

تو ریاکار خبیث کاسه لیس هم به قول خود تا حالا منتقد وزارت بهداشت بودی و دیدی زاویه به قول خودت بین دولت و آقای نمکی حالا شدی موافق کور خوندی نمی تونی اختلاف بندازی پس زرررشک زرررشک زرررشک

به به رایانا 1400/1/27 -01:02

معمولا اونهایی که چهار سال پیش برای پیروزی روحانی توی خیابونها کف و سوت زدن و الان متوجه شدن چه کلاهی سرشون رفته، به مخالفانشون میگن ریاکار و خبیث و کاسه لیس

کیوان 6 2 پاسخ 1400/1/26 -17:02

هر کسی مسئولیت خودشو انجام بده دیگه این حرفا پیش نمیاد تو وزیر بهداشتی یا پاچه خوار؟

محمدی 8 1 پاسخ 1400/1/26 -16:59

اگر قبل از عید راهها را بسته ومجوز سفر نمیدادید الان کاسه چکنم چکنم دست نمیگرفتید.

ناشناس 9 0 پاسخ 1400/1/26 -16:54

جناب آقای دکتر نمکی بجای صحبت هرروزه بهتر نیست اگر صحبت خاصی داری بزنی و وقت خود را صرف امور اصلی بکنی هر روز در لفافه سخن گفتن در شعن شما نیست

احسان 12 4 پاسخ 1400/1/26 -16:44

تو تا همه رو نکشی نمیری خونت

کلید ساز 14 4 پاسخ 1400/1/26 -16:40

اگر ادم بیسوادی را جای شما میزاشتن بهتر نتیجه میداد ،

لزگی اذری 2 13 پاسخ 1400/1/26 -16:16

کارتون درسته دکتر ممنون بابت تمامی زحمات شما وهمکاران ایثارگران خدا پشت وپناهتان دعای مردم پشت سر تونه از هیچی نترسید مردم می‌فهمند که چه کسی خیانت میکنه وچه کسی خدمت

ناشناس 1400/1/26 -17:19

احسنت سره از ناسره برای مردم مشخصه، حالا هرچقدر رسانه ها میخوان فضا رو آلوده بکنن، مردم میدونن کیا قصد تخریب نظام رو دارن و کیا واقعا خدمتگزارن

ارژنگ 15 2 پاسخ 1400/1/26 -16:09

آقای نمکی توروخدا تورو پیغمبر یکبار بیا رک توضیح بده تو این 15 ماه جز چاپلوسیو بازی با کلمات چه کاره مفید انجام دادی؟آخه مردک الان فقط واکسن درد مردمو دوا میکنه نه بازی با کلماته تو.خسته شدیم بس که 15 ماه حرفای تکراری ازت شنیدیم

دکتر 11 1 پاسخ 1400/1/26 -15:53

اقای نمکی توخواب هم نمی دیدی رییس یک بهداری باشی الکی الکی وزیربهداشت شدی سرت گیج رفت شماباید فرماندهی مقابله باکرونا فرماندهی میکردی نه حسن روحانی که تخصص ندارداقای دکترزالی هم چندبار ب این موضوع اشاره کرد نه شما ونه روحانی توجهی نکردی وبااین فاجعه انسانی کشوررا درگیر کردین امروزهم داری دست پیش میگیری .کادرپزشکی زحمات زیادی کشیدن دست تک تک این عزیزان رامی بوسم وارزوی سلامتی دارم برای پرستارن زحمت کش ایران زمین

ستاره 3 11 پاسخ 1400/1/26 -15:44

سالم. باشی و تندرست وزیر،، خدا بهت توفیق بده،، سلامتی و تندرستی توی ماه مبارک

فاخری 12 4 پاسخ 1400/1/26 -15:34

من اگر روحانی بودم دیگر اجازه حتی یکساعت فعالیت به عنوان وزیربه شما نمی دادم.اوج خفت وتملق و چاپلوسی را پیشه خود کرده ای......کن

حرف دل 10 2 پاسخ 1400/1/26 -15:27

اگر کسی زیاد هارت و پورت می کنه و اسم رهبری هم به زبون میاره ، بدونین از ترسشه و یه گندی زده

مهدی 2 7 پاسخ 1400/1/26 -15:05

جناب وزیر انشاالله خدا کمکت کنه و بازوت رو بگیره ،،،، خدا بهت قوت و قدرت بده تا بتونی دوام بباری در برابر ناملایمات

رضا 3 4 پاسخ 1400/1/26 -14:51

با روحانی وضع همینه انتخاب بعدی را آگاهانه انجام بدیم.

ناشناس 1400/1/26 -18:04

رای بی رای، مردم با شرکت نکردن در انتخابات، مشروعیت نظام را زیر سوال خواهند برد انشالله

ناشناس 9 3 پاسخ 1400/1/26 -14:47

لعنت خدا بر شما که وقتی کاری نمیکنی یا نمیذارن ولی به صندلی چسبیدی

میثم 6 1 پاسخ 1400/1/26 -14:20

زور تو صداتون نکنید مگه عید زیر نویس نکردید تمام مسولیت با ستاد کرونا هستش چرا اون موقع تعطیل نکردید نمیتونید بکشید کنار

هادی 7 2 پاسخ 1400/1/26 -14:11

دو صد گفته، چو نیم کردار نیست.

کاربر ناشناس 19 4 پاسخ 1400/1/26 -14:04

فقط چاپلوسی،خالی بندی و بزرگ نمایی عملکرد شما در امار ابتلا،فوتها وواکسیناسیون نسبت به بقیه کشورها نشان میدهد که چقدر ضعیف عمل کردید و مسئول جان عزیزان از دست رفته هستید

امیر 1400/1/26 -15:30

واکسن به مردم بزنید ، حرف الکی بس است . یکی از ثروتمندترین کشورها جهان هنوز نتونسته ۱ درصد جمعیت خودش را واکسینه کنه و این همه ادعا هم می کنه . من نمیدونم چرا ما اینهمه ادعا صادرات و خوب بودن داریم پس چرا اقتصادمون در رتبه بالا ۱۰۰ دنیا هست . بابای من باعث تحریم نشده که همه چیز را فورا به تحریم ربط میدید ، شما سیاستمداران با هم مشکل دارید نه ما مردم عادی

کاربر ناشناس 11 2 پاسخ 1400/1/26 -12:37

درودوتشکرازمحبت وهمدردی ملت حسینی واقعا گل گفتی کاش مسئولین ودولت مردان کرسی نشین هم ده درصدفکربودننداینطور قبرستانهاآبادنمس شد وآنهاککشان هم نگزید امیدواریم جواب ناله‌ای داغدیدهارابدهنندیارب

کاربر ناشناس 15 2 پاسخ 1400/1/26 -12:06

یه عزیزی اخیرا فرمودند عامل ورود ویروس انگلیسی از عراقه حالا چرا فقط گیرشون توی عراقه و از سفرهای ترکیه و ... حرفی نیست شاید دلیلش این باشه که اونجا باید برا رفت و امد آقا زاده ها باز باشه تا یه وقت اذیت نشن کاش یه بیزینسی تو عراق راه می افتاد یه چند تا آقا زاده برن و بیان تا مشکل اونجا هم حل بشه و ویروس دیگه نتونه از اون ور بیاد

ایرانی 1400/1/26 -19:27

سلام .بجای اقازاده باید به بعضی هاگفت انگل زاده .چون مردم زحمتکش اقازاده هستن نه اختلاس گرای دزد و فاسد.

میلاد 1400/1/26 -21:28

گل گفتی . آقا و آقازادگی مساوی است با شرافت بزرگواری و معرفت . کرم و جود سخاوت و دستگیری مستمندان . این است آقایی و آقازادگی . نه اونایی که حریص دنیا هستند و اینقدر پست هستند که فقط و فقط بفکر منافع خویشند.

خبر فوری در شبکه های اجتماعی
khabarfoori in social networks