یک چهره اصولگرا مطرح کرد

چه کسانی رئیسی را بدهکار می دانند؟/ سهم خواهی از کابینه جدی تر شد


30 تیر 1400 - 09:02
60f7a21222c5f_60f7a21222c61
یک چهره اصولگرا بر این باور است که مجلس به عنوان نهادی که به وزرا رأی اعتماد می‌دهد، نباید چیزی را به رئیس جمهور منتخب تحمیل کند و فقط در رابطه با صلاحیت یا عدم صلاحیت افراد به صورت واقعی نظر دهد.

توصیه‌ها و پیشنهادات به ابراهیم رئیسی برای چینش کابینه، قبل از ورود به پاستور همچنان ادامه دارد، ابراهیم رئیسی که در زمان ثبت نامش، ورود خود را میدان انتخابات، ورودی مستقل اعلام کرد و خانه‌های مردم را به عنوان ستادهای انتخاباتی‌اش معرفی کرد، اکنون با خیل عظیمی از سهم خواهان برای حضور در کابینه ‌اش روبرو شده تا آنجا که شنیده می شود خود رئیس جمهور منتخب هم از این سهم خواهی ها گلایه دارد.

احمد کریمی اصفهانی، عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری در گفت و گویی، ضمن تایید شنیده‌هایی مبنی بر سهم خواهی از رئیسی و ناپسند خواندن آن، می‌گوید اسلام یا جمهوری اسلامی گوشت قربانی نیست که هر کسی بیاید و یک بخش آن را به خودش اختصاص دهد بلکه مجموعه‌ای است که باید اداره شود.

او تاکید دارد که سهم خواهی صددرصد سم خواهد بود از این رو هیچ کس نباید اصرار کند و از آقای رئیسی توقع داشته باشد.

این چهره سیاسی اصولگر عنوان می کند که مجلس به عنوان نهادی که به وزرا رأی اعتماد می‌دهد، نباید چیزی را به ایشان تحمیل کند و فقط در رابطه با صلاحیت یا عدم صلاحیت افراد به صورت واقعی نظر دهد.

این عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری به رئیسی پیشنهاد می‌دهد که بهتر است در همان روزهای اول، کابینه اش را معرفی کند تا هر چه زودتر، وزرا مشغول به کار شوند و کارها را به پیش ببرند.

مشروح مصاحبه با احمد کریمی اصفهانی، عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری را می‌خوانید؛

**********

*آقای کریمی اصفهانی! پیش بینی شما از نحوه چینش کابینه آقای رئیسی چیست، خصوصا با مباحثی که این روزها درباره سهم خواهی ها مطرح است؟

 با توجه به اینکه آقای رئیسی کمتر از حمایت تشکل‌ها، جناحی یا جبهه‌ها برخوردار بود و در عین حال پیش‌تر هم اعلام کرد که ستادهای من خانه‌های مردم است طبیعی است که باید بیشترین توجه را به مردم برای حل مشکلات و معضلات مصروف کند این موضوع محقق نمی‌شود مگر اینکه کابینه‌ای تشکیل شود که از قدرت، توانمندی، تخصص، تدین، ایمان و پاکدستی برخوردار باشد.

این مهم مستلزم این مسئله است که کسی که دارای این ویژگی‌ها است وارد کابینه شود نه کسی که در جناح یا در مجموعه ای فعالیت دارد و خدای ناکرده کسانی که خودشان را تقریبا طلبکار می‌دانند و آقای رئیسی را بدهکار.

نباید به رئیسی برای چینش کابینه تحمیلی صورت گیرد

بنابراین طبیعی است که آقای رئیسی باید شایسته ترین ها را انتخاب کند و زمان و شرایط به گونه‌ای است که اگر از دست برود دیگر اعتماد مردم را نمی‌توان به سادگی جلب کرد در راستای این کار هم باید افراد دارای اقتدار و توانمند انتخاب شوند و فارغ از مسائل جناحی، کارها پیش برود.

شاید آقای رئیسی هم این گونه فکر می‌کند افراد و دوستان نیز باید توجه کنند که این فرصت را به رئیس‌جمهور بدهند و چیزی را به او تحمیل نکنند به بیان دیگر به آقای رئیسی اجازه بدهند به صورت درست و ریشه‌دار، افرادی را با ویژگی‌های خاص که توانایی عمل کردن به وعده‌های داده شده به مردم را دارند، انتخاب کنند.

تیم اقتصادی دولت باید با هم در تعامل و هماهنگ باشند

نکته بعدی اینکه، ممکن است برخی این ویژگی‌ها را داشته باشند ولی در عین حال ممکن است تکروی‌هایی داشته باشند که کار جمعی و خرد جمعی را حاکم نکند چنین فردی به نظر من نمی‌تواند در کابینه حضور داشته باشد کابینه باید با هم هماهنگ و در تعامل باشند به ویژه تیم اقتصادی.

 البته این بدین معنا نیست که فقط تیم اقتصادی دارای هماهنگی باشند حتی در هیئت دولت کلیه افراد باید در یک دایره انسجامی باشند اقتصاد فقط منحصر به خودش نیست چراکه ممکن است بخش فرهنگی و سیاست خارجی به کمک اقتصاد بیاید بنابراین این ها هم از یکدیگر مجزا و جدا نیستند.

آقای ابراهیم رئیسی باید توجه داشته باشند که هماهنگی و یکدستی در دولت حاکم باشد. به لطف خدا، به نظر می‌رسد قوا چنین ویژگی‌ را دارند و تعامل و یکدستی را می‌توان در آن‌ها پیش بینی کرد. این موضوع، دورنمای خوبی برای حل مشکلات و معضلات است چرا که هر نوع تکروی و اختلاف باعث به سرانجام نرسیدن کارها خواهد شد.

مجلس نباید مانع حرکت دولت در کارها شود

*نقش مجلس را در این میان چگونه می‌بینید؟

مجلس در این میان باید به گونه‌ای عمل کند که مانع حرکت در کارها نشود. به طور طبیعی، ۱۶ سال است که از زمان احمدی نژاد و دولت روحانی، مشکلات بسیاری داشتیم بنابراین جز با کار جهادی و ویژه‌ نمی‌توان به سامان دادن امور و تامین حداقل زندگی مردم اقدام کرد.

مطلب دیگر اینکه نباید منتظر باشند فساد رخ دهد تا با آن مقابله کنند بلکه از نگاه بنده باید قبل از اینکه فسادی بخواهد شکل بگیرد آن را در نطفه خفه کنند و حتما پیشگیری را جایگزین مقابله با فساد کنند.

وزارت اطلاعات با توطئه گران اقتصادی مقابله کند

وزارت اطلاعات این بار علاوه بر مسائل مربوط به مبارزه با ضدانقلاب که وظیفه اصلی آن است، به مسائل اقتصادی ورود کند تا با توطئه گران مقابله کند به عنوان مثال مشکلی در خوراک دام رخ می‌هد و همه از قبیل گمرک، وزارت صمت و بانک مرکزی خطاهایی را مرتکب می‌شوندکه در مجموع موجب می‌شود بخش مهمی از مشکلات مربوط به خوراک دام، مشکلات و معضلات مردم ایجاد شود. بنابراین پیشگیری از رخ دادن برخی مسائل باعث می‌شود که بسیاری از معضلات جلوگیری کند.

 نکته دیگر مسئله وزارت امور خارجه و وزیر خارجه است در واقع می‌طلبد یک کار همراه با عزت و اقتدار انجام شود که طرف مقابل متوجه شود به نوعی همصدایی در کشور حاکم است یعنی این گونه نیست که از هر بخش جامعه صدای متفاوتی بیرون بیاید. دشمن ممکن است از این فرصت سوءاستفاده کند، پاسخ درستی ندهد و یک قرارداد برد-برد را به قرارداد برد و باخت تبدیل کند امیدواریم این مجموعه بتواند از دردهای مردم بکاهد.

چه کسانی رئیسی را بدهکار می دانند؟ /سهم خواهی از کابینه جدی تر شد

جبهه پیروان پیشنهاداتی درباره کابینه به رئیسی ارائه کرده است

*آیا پیشنهادی را به آقای رئیسی در خصوص چینش کابینه از وزرا گرفته تا معاونان ارائه داده‌اید؟ چه شخص شما و چه جبهه پیروان و ....

ما در این رابطه سعی کردیم اصرار نداشته باشیم اصرار حتما فساد به دنبال خواهد داشت. جبهه پیروان یقینا پیشنهاداتی را ارائه داده است اما بنده از جزییات آن اطلاعی ندارم. پیشنهادات زیادی به آقای رئیسی داده شده است امیدواریم از بین این پیشنهادات، آن افرادی که بهترین هستند و خیر مردم در آن است انتخاب شوند.

نکته مهم دیگر اینکه حتما از ضریب هوشی خوبی برخوردار باشند. گاهی اوقات افراد خوبی انتخاب می شوند اما وقتی بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم که ضریب هوشی آنها بسیار پایین است.

به نظر من، یکی از کارهای مهم آقای رئیسی، انتخاب افراد دارای ضریب هوشی بالا است ممکن است فردی، فرد مناسب و متخصصی باشد اما آن کارآمدی لازم را ندارند از این رو در سوابق افراد باید ضریب هوشی شان مشخص شود با گذشت زمان و تجاربی که به دست آوردند این ضریب هوشی مشخص می‌شود. امیدواریم افرادی باضریب هوشی بالا انتخاب شوند تا بخشی از مشکلات مردم حل شود.

جمهوری اسلامی گوشت قربانی نیست که برخی به دنبال سهم خواهی باشند!

*سهم‌خواهی‌هایی که چه در قالب لیست‌های احتمالی و چه در قالب جلسات مطرح می‌شود تا چه حد جدی و نگران کننده است؟ با توجه به اینکه آقای رئیسی هم در رابطه با سهم‌خواهی‌ها گلایه کرده‌اند...

سهم‌خواهی، کار بسیار ناپسندی است اصلا در اسلام سهم‌خواهی نداریم. اسلام یا جمهوری اسلامی مگر گوشت قربانی است که هر کسی بیاید و یک بخش آن را به خودش اختصاص دهد؟! در واقع مجموعه‌ای است که باید اداره شود. سهم خواهی صددرصد سم خواهد بود هیچ کس نباید اصرار کند و از آقای رئیسی توقع داشته باشد.

همه می‌توانند پیشنهاد بدهند و آقای رئیسی هم آن پیشنهادات را مورد بررسی قرار دهند تا بهترین ها در کابینه قرار گیرند اما اینکه افراد در این رابطه اصرار کنند یا فرض کنیم فلان اقوام و خویشاوندان و یا فلان جبهه و فراکسیون از آقای رئیسی انتظار داشته باشند، درست نیست.

رئیسی را در چینش کابینه آزاد بگذاریم

مسئولیت تمام این کارها برعهده شخص رئیس جمهور است بنابراین باید پاسخگو باشد نباید بدین گونه باشد که افراد را تحت عنوان سهم خواهی معرفی کنند اما مسئولیت را از آقای رئیسی بخواهند. این شدنی نیست بنابراین آقای رئیسی در چینش کابینه باید آزاد باشد. سهم خواهی سم مهلک برای ریاست جمهوری است و امیداریم هیچ کسی، چنین توقعی را از آقای رئیسی نداشته باشد.

اگر کاندیداها به نیت سهم خواهی کنار رفتند بهتر بود می‌ماندند

*در مورد کاندیداهای انصرافی چطور؟ آیا این کاندیداها حتما باید درکابینه رئیسی حضور داشته باشند؟

 به هر حال کاندیداها بررسی کردند و به دلایلی کنار رفتند و انصراف دادند نه اینکه به این دلیل کنار رفتند تا سهمی بگیرند. البته این کار حتما کار نادرستی است بنابراین اگر اینها با این نیت آمده باشند هیچ خیری در کارشان نخواهد بود اگر کاندیداها با این نیت که آقای رئیسی از همه بهتر است کنار رفته باشند ثواب دنیا و آخرت را نصیب خود کرده‌اند اما اینکه به دلیل سهم خواهی کناره گیری کرده باشند بهتر بود تا انتها می‌ماندند.

زمزمه‌هایی از سهم خواهی می شنویم، دوستان به رئیسی جفا نکنند

*آیا خبرهایی از این گونه سهم خواهی ها شنیده‌اید؟

زمزمه در این زمینه زیاد است و صحبت‌های بسیاری شنیدیم اما شنیده‌ها که نباید تبدیل به باور شود. آنچه که باید انجام شود برعهده رئیس جمهور است به طور قاطع می گویم هر کسی که وادار کند و فشار بیش از حد وارد کند تا کارها پیش برد یقینا به آقای رئیسی جفا کرده است امیدوارم دوستان به آقای رئیسی جفا نکنند.

*آقای رئیسی از ابتدا گفته مستقل آمده و برخی بر این باورند که رئیسی بدون حمایت اصولگرایان هم رئیس جمهور می‌شود آیا حامیان اصولگرای رئیسی این مسئله را می‌پذیرند؟

احتیاجی به پذیرش و یا عدم پذیرش از سوی آنها نیست مردم به شخص آقای رئیسی، برنامه هایش و پیاده کردن برنامه هایش رأی دادند در واقع این وظیفه شرعی اوست. این گونه نیست که اگر کاندیدایی استعفا داده باید در فلان جایگاه قرار گیرد؟! همه به آقای رئیسی رأی دادند تا تحولی رخ دهد؛ تحولی که در زندگی آنها اثرگذار باشد.

اگر غیر از این باشد و آقای رئیسی فردی را انتخاب کند که غیر از این برنامه باشد به نظر من به تکلیفش عمل نکرده است. آقای رئیسی به نظر من اهل این گونه رفتارها نیست با توجه به شناختی که از آقای رئیسی دارم(بنده با آقای رئیسی بیگانه نیستم) و حتی ممکن است گاهی اوقات کارهایی را با تعامل انجام دهیم اما آقای رئیسی با این خصلتی که دارد انشالله بهترین‌ها را انتخاب می کند.

امیدوارم مجلس نظراتش را به رئیسی تحمیل نکند

آقای رئیسی باید به نظر مجلس هم توجه کند امیدوارم مجلس به عنوان جایی که به وزرا رأی اعتماد می‌دهد، چیزی را به ایشان تحمیل نکند و فقط در رابطه با صلاحیت یا عدم صلاحیت افراد به صورت واقعی نظر دهد. حال اگر ممکن بود قبل از معرفی، رایزنی‌هایی انجام شود تا وزرایی که می‌آیند با آراء بالا بیایند تا کارهای خوبی انجام دهند و در واقع این گونه نباشد که با آراء اندک از مجلس رأی اعتماد بگیرند.

امیدواریم قبل از زمان تحلیف ریاست جمهوری و آغاز شورای شهر، کارها با قدرت دنبال شود. با آغاز به کار دولت سیزدهم امیدواریم کار اجرایی شروع شود تا زمان از دست نرود. نه اینکه چند ماه صبرکنیم ببینیم کابینه چگونه خواهد بود. بهتر است آقای رئیسی در همان روزهای اول کابینه اش را معرفی کند؛ امیدواریم مجلس هم رأی اعتماد و یا عدم اعتماد را هر چه زودتر اعلام کند تا وزرا مشغول به کار شوند و کارها را به پیش ببرند.

یک چهره اصولگرا بر این باور است که مجلس به عنوان نهادی که به وزرا رأی اعتماد می‌دهد، نباید چیزی را به رئیس جمهور منتخب تحمیل کند و فقط در رابطه با صلاحیت یا عدم صلاحیت افراد به صورت واقعی نظر دهد.

پایگاه خبری خبر فوری (khabarfoori.com)

60f7a21222c5f_60f7a21222c61
30 تیر 1400 - 09:02

توصیه‌ها و پیشنهادات به ابراهیم رئیسی برای چینش کابینه، قبل از ورود به پاستور همچنان ادامه دارد، ابراهیم رئیسی که در زمان ثبت نامش، ورود خود را میدان انتخابات، ورودی مستقل اعلام کرد و خانه‌های مردم را به عنوان ستادهای انتخاباتی‌اش معرفی کرد، اکنون با خیل عظیمی از سهم خواهان برای حضور در کابینه ‌اش روبرو شده تا آنجا که شنیده می شود خود رئیس جمهور منتخب هم از این سهم خواهی ها گلایه دارد.

احمد کریمی اصفهانی، عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری در گفت و گویی، ضمن تایید شنیده‌هایی مبنی بر سهم خواهی از رئیسی و ناپسند خواندن آن، می‌گوید اسلام یا جمهوری اسلامی گوشت قربانی نیست که هر کسی بیاید و یک بخش آن را به خودش اختصاص دهد بلکه مجموعه‌ای است که باید اداره شود.

او تاکید دارد که سهم خواهی صددرصد سم خواهد بود از این رو هیچ کس نباید اصرار کند و از آقای رئیسی توقع داشته باشد.

این چهره سیاسی اصولگر عنوان می کند که مجلس به عنوان نهادی که به وزرا رأی اعتماد می‌دهد، نباید چیزی را به ایشان تحمیل کند و فقط در رابطه با صلاحیت یا عدم صلاحیت افراد به صورت واقعی نظر دهد.

این عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری به رئیسی پیشنهاد می‌دهد که بهتر است در همان روزهای اول، کابینه اش را معرفی کند تا هر چه زودتر، وزرا مشغول به کار شوند و کارها را به پیش ببرند.

مشروح مصاحبه با احمد کریمی اصفهانی، عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری را می‌خوانید؛

**********

*آقای کریمی اصفهانی! پیش بینی شما از نحوه چینش کابینه آقای رئیسی چیست، خصوصا با مباحثی که این روزها درباره سهم خواهی ها مطرح است؟

 با توجه به اینکه آقای رئیسی کمتر از حمایت تشکل‌ها، جناحی یا جبهه‌ها برخوردار بود و در عین حال پیش‌تر هم اعلام کرد که ستادهای من خانه‌های مردم است طبیعی است که باید بیشترین توجه را به مردم برای حل مشکلات و معضلات مصروف کند این موضوع محقق نمی‌شود مگر اینکه کابینه‌ای تشکیل شود که از قدرت، توانمندی، تخصص، تدین، ایمان و پاکدستی برخوردار باشد.

این مهم مستلزم این مسئله است که کسی که دارای این ویژگی‌ها است وارد کابینه شود نه کسی که در جناح یا در مجموعه ای فعالیت دارد و خدای ناکرده کسانی که خودشان را تقریبا طلبکار می‌دانند و آقای رئیسی را بدهکار.

نباید به رئیسی برای چینش کابینه تحمیلی صورت گیرد

بنابراین طبیعی است که آقای رئیسی باید شایسته ترین ها را انتخاب کند و زمان و شرایط به گونه‌ای است که اگر از دست برود دیگر اعتماد مردم را نمی‌توان به سادگی جلب کرد در راستای این کار هم باید افراد دارای اقتدار و توانمند انتخاب شوند و فارغ از مسائل جناحی، کارها پیش برود.

شاید آقای رئیسی هم این گونه فکر می‌کند افراد و دوستان نیز باید توجه کنند که این فرصت را به رئیس‌جمهور بدهند و چیزی را به او تحمیل نکنند به بیان دیگر به آقای رئیسی اجازه بدهند به صورت درست و ریشه‌دار، افرادی را با ویژگی‌های خاص که توانایی عمل کردن به وعده‌های داده شده به مردم را دارند، انتخاب کنند.

تیم اقتصادی دولت باید با هم در تعامل و هماهنگ باشند

نکته بعدی اینکه، ممکن است برخی این ویژگی‌ها را داشته باشند ولی در عین حال ممکن است تکروی‌هایی داشته باشند که کار جمعی و خرد جمعی را حاکم نکند چنین فردی به نظر من نمی‌تواند در کابینه حضور داشته باشد کابینه باید با هم هماهنگ و در تعامل باشند به ویژه تیم اقتصادی.

 البته این بدین معنا نیست که فقط تیم اقتصادی دارای هماهنگی باشند حتی در هیئت دولت کلیه افراد باید در یک دایره انسجامی باشند اقتصاد فقط منحصر به خودش نیست چراکه ممکن است بخش فرهنگی و سیاست خارجی به کمک اقتصاد بیاید بنابراین این ها هم از یکدیگر مجزا و جدا نیستند.

آقای ابراهیم رئیسی باید توجه داشته باشند که هماهنگی و یکدستی در دولت حاکم باشد. به لطف خدا، به نظر می‌رسد قوا چنین ویژگی‌ را دارند و تعامل و یکدستی را می‌توان در آن‌ها پیش بینی کرد. این موضوع، دورنمای خوبی برای حل مشکلات و معضلات است چرا که هر نوع تکروی و اختلاف باعث به سرانجام نرسیدن کارها خواهد شد.

مجلس نباید مانع حرکت دولت در کارها شود

*نقش مجلس را در این میان چگونه می‌بینید؟

مجلس در این میان باید به گونه‌ای عمل کند که مانع حرکت در کارها نشود. به طور طبیعی، ۱۶ سال است که از زمان احمدی نژاد و دولت روحانی، مشکلات بسیاری داشتیم بنابراین جز با کار جهادی و ویژه‌ نمی‌توان به سامان دادن امور و تامین حداقل زندگی مردم اقدام کرد.

مطلب دیگر اینکه نباید منتظر باشند فساد رخ دهد تا با آن مقابله کنند بلکه از نگاه بنده باید قبل از اینکه فسادی بخواهد شکل بگیرد آن را در نطفه خفه کنند و حتما پیشگیری را جایگزین مقابله با فساد کنند.

وزارت اطلاعات با توطئه گران اقتصادی مقابله کند

وزارت اطلاعات این بار علاوه بر مسائل مربوط به مبارزه با ضدانقلاب که وظیفه اصلی آن است، به مسائل اقتصادی ورود کند تا با توطئه گران مقابله کند به عنوان مثال مشکلی در خوراک دام رخ می‌هد و همه از قبیل گمرک، وزارت صمت و بانک مرکزی خطاهایی را مرتکب می‌شوندکه در مجموع موجب می‌شود بخش مهمی از مشکلات مربوط به خوراک دام، مشکلات و معضلات مردم ایجاد شود. بنابراین پیشگیری از رخ دادن برخی مسائل باعث می‌شود که بسیاری از معضلات جلوگیری کند.

 نکته دیگر مسئله وزارت امور خارجه و وزیر خارجه است در واقع می‌طلبد یک کار همراه با عزت و اقتدار انجام شود که طرف مقابل متوجه شود به نوعی همصدایی در کشور حاکم است یعنی این گونه نیست که از هر بخش جامعه صدای متفاوتی بیرون بیاید. دشمن ممکن است از این فرصت سوءاستفاده کند، پاسخ درستی ندهد و یک قرارداد برد-برد را به قرارداد برد و باخت تبدیل کند امیدواریم این مجموعه بتواند از دردهای مردم بکاهد.

چه کسانی رئیسی را بدهکار می دانند؟ /سهم خواهی از کابینه جدی تر شد

جبهه پیروان پیشنهاداتی درباره کابینه به رئیسی ارائه کرده است

*آیا پیشنهادی را به آقای رئیسی در خصوص چینش کابینه از وزرا گرفته تا معاونان ارائه داده‌اید؟ چه شخص شما و چه جبهه پیروان و ....

ما در این رابطه سعی کردیم اصرار نداشته باشیم اصرار حتما فساد به دنبال خواهد داشت. جبهه پیروان یقینا پیشنهاداتی را ارائه داده است اما بنده از جزییات آن اطلاعی ندارم. پیشنهادات زیادی به آقای رئیسی داده شده است امیدواریم از بین این پیشنهادات، آن افرادی که بهترین هستند و خیر مردم در آن است انتخاب شوند.

نکته مهم دیگر اینکه حتما از ضریب هوشی خوبی برخوردار باشند. گاهی اوقات افراد خوبی انتخاب می شوند اما وقتی بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم که ضریب هوشی آنها بسیار پایین است.

به نظر من، یکی از کارهای مهم آقای رئیسی، انتخاب افراد دارای ضریب هوشی بالا است ممکن است فردی، فرد مناسب و متخصصی باشد اما آن کارآمدی لازم را ندارند از این رو در سوابق افراد باید ضریب هوشی شان مشخص شود با گذشت زمان و تجاربی که به دست آوردند این ضریب هوشی مشخص می‌شود. امیدواریم افرادی باضریب هوشی بالا انتخاب شوند تا بخشی از مشکلات مردم حل شود.

جمهوری اسلامی گوشت قربانی نیست که برخی به دنبال سهم خواهی باشند!

*سهم‌خواهی‌هایی که چه در قالب لیست‌های احتمالی و چه در قالب جلسات مطرح می‌شود تا چه حد جدی و نگران کننده است؟ با توجه به اینکه آقای رئیسی هم در رابطه با سهم‌خواهی‌ها گلایه کرده‌اند...

سهم‌خواهی، کار بسیار ناپسندی است اصلا در اسلام سهم‌خواهی نداریم. اسلام یا جمهوری اسلامی مگر گوشت قربانی است که هر کسی بیاید و یک بخش آن را به خودش اختصاص دهد؟! در واقع مجموعه‌ای است که باید اداره شود. سهم خواهی صددرصد سم خواهد بود هیچ کس نباید اصرار کند و از آقای رئیسی توقع داشته باشد.

همه می‌توانند پیشنهاد بدهند و آقای رئیسی هم آن پیشنهادات را مورد بررسی قرار دهند تا بهترین ها در کابینه قرار گیرند اما اینکه افراد در این رابطه اصرار کنند یا فرض کنیم فلان اقوام و خویشاوندان و یا فلان جبهه و فراکسیون از آقای رئیسی انتظار داشته باشند، درست نیست.

رئیسی را در چینش کابینه آزاد بگذاریم

مسئولیت تمام این کارها برعهده شخص رئیس جمهور است بنابراین باید پاسخگو باشد نباید بدین گونه باشد که افراد را تحت عنوان سهم خواهی معرفی کنند اما مسئولیت را از آقای رئیسی بخواهند. این شدنی نیست بنابراین آقای رئیسی در چینش کابینه باید آزاد باشد. سهم خواهی سم مهلک برای ریاست جمهوری است و امیداریم هیچ کسی، چنین توقعی را از آقای رئیسی نداشته باشد.

اگر کاندیداها به نیت سهم خواهی کنار رفتند بهتر بود می‌ماندند

*در مورد کاندیداهای انصرافی چطور؟ آیا این کاندیداها حتما باید درکابینه رئیسی حضور داشته باشند؟

 به هر حال کاندیداها بررسی کردند و به دلایلی کنار رفتند و انصراف دادند نه اینکه به این دلیل کنار رفتند تا سهمی بگیرند. البته این کار حتما کار نادرستی است بنابراین اگر اینها با این نیت آمده باشند هیچ خیری در کارشان نخواهد بود اگر کاندیداها با این نیت که آقای رئیسی از همه بهتر است کنار رفته باشند ثواب دنیا و آخرت را نصیب خود کرده‌اند اما اینکه به دلیل سهم خواهی کناره گیری کرده باشند بهتر بود تا انتها می‌ماندند.

زمزمه‌هایی از سهم خواهی می شنویم، دوستان به رئیسی جفا نکنند

*آیا خبرهایی از این گونه سهم خواهی ها شنیده‌اید؟

زمزمه در این زمینه زیاد است و صحبت‌های بسیاری شنیدیم اما شنیده‌ها که نباید تبدیل به باور شود. آنچه که باید انجام شود برعهده رئیس جمهور است به طور قاطع می گویم هر کسی که وادار کند و فشار بیش از حد وارد کند تا کارها پیش برد یقینا به آقای رئیسی جفا کرده است امیدوارم دوستان به آقای رئیسی جفا نکنند.

*آقای رئیسی از ابتدا گفته مستقل آمده و برخی بر این باورند که رئیسی بدون حمایت اصولگرایان هم رئیس جمهور می‌شود آیا حامیان اصولگرای رئیسی این مسئله را می‌پذیرند؟

احتیاجی به پذیرش و یا عدم پذیرش از سوی آنها نیست مردم به شخص آقای رئیسی، برنامه هایش و پیاده کردن برنامه هایش رأی دادند در واقع این وظیفه شرعی اوست. این گونه نیست که اگر کاندیدایی استعفا داده باید در فلان جایگاه قرار گیرد؟! همه به آقای رئیسی رأی دادند تا تحولی رخ دهد؛ تحولی که در زندگی آنها اثرگذار باشد.

اگر غیر از این باشد و آقای رئیسی فردی را انتخاب کند که غیر از این برنامه باشد به نظر من به تکلیفش عمل نکرده است. آقای رئیسی به نظر من اهل این گونه رفتارها نیست با توجه به شناختی که از آقای رئیسی دارم(بنده با آقای رئیسی بیگانه نیستم) و حتی ممکن است گاهی اوقات کارهایی را با تعامل انجام دهیم اما آقای رئیسی با این خصلتی که دارد انشالله بهترین‌ها را انتخاب می کند.

امیدوارم مجلس نظراتش را به رئیسی تحمیل نکند

آقای رئیسی باید به نظر مجلس هم توجه کند امیدوارم مجلس به عنوان جایی که به وزرا رأی اعتماد می‌دهد، چیزی را به ایشان تحمیل نکند و فقط در رابطه با صلاحیت یا عدم صلاحیت افراد به صورت واقعی نظر دهد. حال اگر ممکن بود قبل از معرفی، رایزنی‌هایی انجام شود تا وزرایی که می‌آیند با آراء بالا بیایند تا کارهای خوبی انجام دهند و در واقع این گونه نباشد که با آراء اندک از مجلس رأی اعتماد بگیرند.

امیدواریم قبل از زمان تحلیف ریاست جمهوری و آغاز شورای شهر، کارها با قدرت دنبال شود. با آغاز به کار دولت سیزدهم امیدواریم کار اجرایی شروع شود تا زمان از دست نرود. نه اینکه چند ماه صبرکنیم ببینیم کابینه چگونه خواهد بود. بهتر است آقای رئیسی در همان روزهای اول کابینه اش را معرفی کند؛ امیدواریم مجلس هم رأی اعتماد و یا عدم اعتماد را هر چه زودتر اعلام کند تا وزرا مشغول به کار شوند و کارها را به پیش ببرند.

منبع: خبرآنلاین

38

نظرات 37
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.
بسیجی 0 0 پاسخ 1400/4/31 -20:14

فقط اعدام مخالف چاره ایرانی اباد است

غریبه 0 0 پاسخ 1400/4/31 -11:55

سهم خواهی یعنی غلط زیادی...

کمانگیر 0 0 پاسخ 1400/4/31 -09:40

این عجوزه که می بینید عروس هزار داماد است.

ناشناس 0 3 پاسخ 1400/4/31 -06:03

درود بررئیسی مردی که گوش ماروپرنکردازوعده های دروغ که تودورهای قبلی بعضی میگفتن دروغ گویانی که شعارهای روشنفکری وعوام فریبشان پدرمملکت و درآورد.

به ماهان 2 0 پاسخ 1400/4/31 -00:10

معلومه که ماهان سر سفره باباش بزرگ نشده،آخه سفره نظام رنگین تر و چرب و چیلی تر بوده،این ماهان از اوناست که به خاطر پول حاضره همه چیزشو بده و واسه یه تیکه استخون واسه اربابان بی همه چیزش دم تکون بده

ماهان 0 7 پاسخ 1400/4/30 -18:15

به کیان لیبرتی نشین : تقصیر باباته که اینجا به دنیا امدی ولی الان اینجا نیستی در لیبرتی البانی پشت یک لب تاب مشغول چرند نویسی وتکمیل صفحات خیانت وجاسوسی خود در حق ملت ایران هستی خودت واربابان روسیاهت .

سارا 1400/4/30 -20:35

دیشب هم عده تو خوزستان یکی از مناطق آلبانی پشت لپ تاپ نشسته بودن و همینطوری اتفاقی از لپ تاپ بهشون گلوله شلیک شدن و جانشون رو از دست دادن

نانشناس 3 0 پاسخ 1400/4/30 -18:10

ایراهیم رئیسی زنگ آخر خواهد بود

امید 2 0 پاسخ 1400/4/30 -18:07

رئیسی به اقای لاریجانی ، پزشکیان ، ضرغامی وهمه شخصیت هایی که بی جهت ودلیل رد صلاحیت شدند که ایشان رئیس جمهور انتصابی شود بدهکار است . رئیسی به همه ملت که نادیده گرفته می شود بدهکار است .

به طاهر 3 0 پاسخ 1400/4/30 -17:17

همین جملات کلیشه ای را هشت سال قبل هم از زبان سینه چاکان روحانی شنیدیم: آقای دکتر روحانی اهل کار هست با کسی شوخی نداره... مردم دوسته..‌.ولایت مداره...اهل ایمان و خداترسه...و حالا بعد هشت سال دیدند که سپردن کار به آخوند چه نتیجه ای دارد و با این حال هنوز آدم نشده و این‌بار با رییسی آمده اند و هشت سال گند و معطلی و بعد هم نوبت به یک منجی دیگر که از قضا او هم آیت الله دکتر است،خواهد رسید

رضا سان 0 0 پاسخ 1400/4/30 -16:02

به نظر بنده حقیر( این حق هر شهروندی است که نظرش را بگوید) جناب رئیسی یک انتخاب کلیدی انجام دهد وآن انتخاب جناب علم الهدی بعنوان معاون اولی میباشد با یک تیر دو نشان زده ابتدا ارادت خود را به پدر همسر محترمشان را نشان داده و دوم ایشان( علم الهدی) باتوجه به سوادی که در همه امور دارند خیالش را از هر بابتی راحت میکند. ودیگر نگران امور مملکت نباشد.خود به خود همه امور به نحو احسن انجام میپذیرد( دیگه احتیاجی به وزیر هم ندارند)

رضا سان 1400/4/30 -17:44

قابل توجه خبر فوری: چرا چینش جملات را جابجا میکنید.در تحریریه چه خبر است جملات بنده را جابجا کردید اصلاحش کنید

کیان 1400/4/30 -23:14

آقا رضا سان گمونم تازه وارد هستن و فکر کردن اینجا چیزی سانسور یا تحریریه میشه نه من اولش همینجوری بودم البته یک جور دیگه یک متن می‌نوشتم نشر داده نمیشد بعد یک فحش به کسی می‌دادیم دقیقا نشر میشد خخخخخ تو این یک سال یک بار اسم قالیباف رو نوشتم فقط قالی خیلی سر کیف باشم باقر جمهور باقر عقدی راحت باش آزادی بیان هست

کیان 0 0 پاسخ 1400/4/30 -14:47

یکی از منطقی ترین چینش در استخدام و به کار گیری در شرکت هواپیمایی دنیا اتفاق میفته اصلا خوب بودن و ریشو نبون ملاک نیست 180 تست برای هواپیمای جنگی حتی نباید یک دندان پر کرده داشته باشی و تازه بعد از گذروندن تمام مراحل یک خلبان کنه کار اونو یک تست واقعی میکنه که در تعقب و گریز اصلا میتونه به هوش باشه پس با سرعت 1000 کیلومتر در ساعت عمود پرواز میکنه و بعد از چند وارو زدن با همون سرعت فرود میاد نیم ساعت این تست ادامه دارد و در تمام مراحل از او میخواد که کنترل هواپیما رو به طور آزمایشی در اختیار داشته باشه اگر از این آزمون سخت بیرون آمد میتونه پشت جنگنده بشینه و گرنه باید در قسمت آموزش و تدریس یا جای دیگر مشغول به کار بشه پرسیدم چرا کاپیتان هواهیمایی ایرباس انقدر مسن هستن گفت پس از گذروندن مراحل تدریس و آموزش باید از کمک خلبانی هواپیمای ساده شروع کند و هر سه یا 4 سال ارتقاع بگیرد تا کمک خلبانی ایرباس و باز برگردد از خلبانی هواپیمای ساده شروع کند و باز هر 3 تا 4 سال ارتقاء پیدا کند تا هواپیمای ایرباس یا بوئینگ پس یک خلبان بوئینگ نمیتواند سنی کمتر از 60 سال داشته باشد و باید این چند هزاز ساعت پرواز رو تجربه کرده باشد حالا مقایسه کنید با ریاست جمهوری یا نماینده مجلس شدن در ایران نماینده مجلس که با خرید چند هزار رای با تراول یا چلوکباب می‌آید رئیس جمهور هم که یکی از شهرداری با سیب زمینی میاد یکی با کلید میاد و ره میزنه یکی از قرارگاه خاتم میخواد بتنگه بر مسند یکی از پست میزه بانک حوس ریاست جمهوری می‌کند این آخری هم با کمک شورای نگهبان و یک مشت تند رو آمده هنوز نمیتواند اسم تمام وزارتخانه‌های که قرار است بر آنها نظارت و رهبری کنند نام ببرد دیگر بقیه داستان رو خودتون بنویسید که چه میخواد بر سرتون بیاد فقط ما نمیدونیم چه گناهی کردیم اینجا به دنیا امدیم

ناشناس 1 1 پاسخ 1400/4/30 -14:44

امام خمینی ره همیشه مخالف ریاست جمهوریه طلبه ها و علامه ها بود ولی از هشت رئیس جمهوری که داشتیم پنج تاش طلبه بودند دو نفر از اون ۳ نفر که آخوند نبودند دوره ریاستش کامل نبود

طاهر 3 15 پاسخ 1400/4/30 -13:14

اقای دکتر ریسی اهل کار هست با کسی شوخی نداره ...مردم دوسته...ولایت مداره....اهل ایمان و خدا ترسه...تا زمانی که به این منصب نیامده فعلا قضاوتش نکنیم.‌.افساد طلبان نظام دنبال هرچ و مرجی هستند مردم اگاه باشید بزودی افساد طلبان باید جواب بدهند...مطمئنا اقای دکتر ریسی جلوی افساد طلبان را می گیرد...ما در دوره آقای دکتر ریسی از نظر کیفیت اقتصادی رشد میکنیم اگر افساد طلبان بگذارند...متشکرم

رضا سان 1400/4/30 -16:05

آقا یکی به من بگه ایشان چی چی میگن

دکتر سید 3 15 پاسخ 1400/4/30 -13:08

احسنت بر جناب دکتر سید آیت الله العظمی دکتر سید رئیسی

رضا سان 1400/4/30 -16:09

بنده کاری به القابی که به ایشون بستی کاری ندارم. الان دقیقا بگو رئیسی چکار کرده که احسن میگی؟ هان بلبل آواز خوان

عباس 1400/4/30 -18:54

تیکه میندازه!!!!

رضا سان 1400/4/30 -20:24

به عباس: هوم؟! خب اینهم میتونه یک نوع اعتراض باشه،.؟...تشکر

13 3 پاسخ 1400/4/30 -12:20

قدیمی ها گفتند ۱۳ نحس است. سیزدهمین ریس جمهور چه شود. چهار ماه بعد گندش درمی آید.

مورچه 1400/4/30 -17:45

۸۰میلیون مردم فرودست باشماهم نظرهستیم

دن کیشوت 17 3 پاسخ 1400/4/30 -12:05

چه کسانی در اطراف آخوند جمع می‌شوند؟متخصصین و دانشمندان؟خیر، مداحان و روضه خوانها، با این جماعت تمام گامها رو به عقب خواهد بود،منتظر باشید و ببینید،ولی خدای ناکرده یک وقت عبرت نگیرید که عبرت آموزی برایتان ضرر دارد

شهرام.ر 11 2 پاسخ 1400/4/30 -11:50

بیشتر از ۹۰ درصد از مردم به نمایندگان مجلس حداقلی بی‌اعتماد هستند .همین نمایندگان باید به وزرای دولت جدید، رای اعتماد بدهند

داروغه 2 3 پاسخ 1400/4/30 -11:19

ذاکانی .جلیلی

علی 2 1 پاسخ 1400/4/30 -11:03

پیشنهاد میشود تمامی اعضای دولت برای مدت دوسال از بین روسای کارکشته دانشگاه های کشور انتخاب شوند و نظارت شدیدی بر نحوه عملکرد آنها اعمال گردد و سپس بعد از دوسال افراد جدید دیگری جایگزین شوند. نتیجه این میشود که امور اجرایی با عقل و منطق و تخصص بدون احساس و عاطفه و حرافی به پیش برود. در حال حاضر باید این دولت زیر و رو شود چون مملو از افراد فاسد، رشوه گیر، بیسواد و رانت خوار تحت لباس دین و دینداری و ریا شده است. ایکاش دین داران واقعی در مجموعه دولت جذب میشدند.

مرصیه 2 0 پاسخ 1400/4/30 -10:22

باعرص سلام آقای ریسی واقعا حرف بشنو شوهر یک سال بیکار مستجرم کرایه خانه یکو دویست همه مانده از کجا بیارم تو خدا به ما فقیر ها هم نگاه کن چکار کنم ود تا بچه دارم کرونا گرفتم دارها یم یکی از دوستانم کمک می کند خسته شدم کمکم کن خواهش میکنم

علی بی غم 7 0 پاسخ 1400/4/30 -10:13

راهکار نفیسه روشن برا ریزش مو چیه؟!!!

لیلا 1400/4/30 -11:20

مصرف ادرار

مورچه 1400/4/30 -15:31

بهترین راهکاربرای ریزش مو قطع کردن سراست

ناشناس 14 1 پاسخ 1400/4/30 -09:54

از بزرگ تا کوچیک برید خدا خدا کنید این یکی مثل بقیه رییس جمهور ها کم نیاره وگند بالا نیاره -- گناه انتخاب غلط را الکی چند دوره رییس جمهوری را به گردن مردم مینداختید این سری که انتخاب خودتان شد ومردم نقشی نداشتن ببینیم و تعریف کنیم .............

سیدعلی 1400/4/30 -10:41

احمدی نژاد مگه انتخاب خودشون نبود؟ حتی رهبری هم ازش دفاع کرد، الان کجاست و مقصر کی قلمداد شد؟؟ متاسفانه حافظه تاریخی ما ضعیفه

ناشناس 1400/4/31 -10:12

بنده طبق جدول منتشر شده انتخابات 1400 وبا سند ارایه شده رسمی خودشان عرض میکنم --من تحلیل نمیکنم

ناشناس 12 0 پاسخ 1400/4/30 -09:51

احتمالٱ اون دوستانی که اصرار بر کاندیدانوری ایشان داشتند سهم خواهی میکنند

سیدعلی 0 2 پاسخ 1400/4/30 -09:50

چرا الان 6 0 پاسخ 1400/4/30 -09:47

کارمندان بازداشتی محل کار قدیم ایشان ، ما را از بهبود اوضاع ناامید کرد

خبر فوری در شبکه های اجتماعی
khabarfoori in social networks