رئیس جمهور:

پرداخت یک نوبت اضافی از یارانه کمک معیشتی به ۶۰ میلیون نفر در روزهای اول ماه رمضان/ اگر بناست از پول ملت فیلم درست کنید، از واقعیت ها فیلم بسازید


18 فروردین 1400 - 11:00
606d4eec79af1_2021-04-07_10-49
رییس جمهور با بیان اینکه امروز یک صدای واحد از کشورهای متعهد به برجام شنیده می‌شود، گفت: همه اطراف توافق برجام به این نتیجه رسیده‌اند که هیچ راه حلی بهتر از توافق برجام و هیچ مسیری جز اجرای کامل برجام وجود نخواهد داشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز در جلسه هیأت دولت اظهار کرد:‌ امروز شاهد فصل تازه‌ای از حیات برجام هستیم و از همه کشورها با ترکیب‌های مختلف از 1+4 با حضور ایران تا 1+4 با حضور آمریکا به هر نحوی صدای واحدی شنیده می‌شود و همه اطراف این توافق هسته‌ای به این نتیجه رسیده‌اند که هیچ راه‌حلی بهتر از برجام و هیچ مسیری جز اجرای کامل برجام وجود ندارد.

وی افزود: این موفقیت جدیدی برای جمهوری اسلامی ایران است. یکی از افتخارات دولت در سال‌های 97، 98، 99 و روزهای اولیه 1400 این است که با همه فشارها و سختی‌ها و شدیدترین تحریم‌ها کشور را به گونه‌ای اداره کرد که نه تنها دوستان ما، بلکه حتی دشمنان ما امروز اعتراف می‌کنند که فشار حداکثری شکست خورده است.

روحانی همچنین تأکید کرد: یکی از افتخارات دوازدهم این است که در مقابله با فشار اقتصادی، فشار سیاسی،‌فشار روانی و تبلیغاتی به گونه‌ای ایستادگی و مقاومت کرده که در اینکه راه دشمنان ما منجر به شکست شده امروز هیچ تردیدی وجود ندارد. البته همه ما می‌دانیم که این موفقیت در سایه مقاومت و ایستادگی یکپارچه ملت بزرگ ایران بوده و در این زمینه تردیدی نداریم. اگر ایستادگی و مقاومت مردم و تحمل سختی‌ها و رنج‌ها نبود ما شرایط دیگری داشتیم. دولت حتی در این جنگ سه ساله حاضر نشد به توصیه بعضی از دوستان عمل کند که آن‌ها گفتند برای ارزاق عمومی و کالاهای ضروری سیستم کوپنی را برقرار کنید اما ما زیر بار این موضوع نرفتیم و گفتیم ما کشور را به طور عادی اداره می‌کنیم و نیاز به سیستم کوپنی نداریم. ما می‌توانیم کالا را به اندازه نیاز جامعه به وفور در اختیار مردم قرار دهیم و همین کار را کردیم.

روحانی اضافه کرد: در مدت سه سال و نیم کالا به وفور در اختیار مردم بوده است. البته قیمت نامتعادل و گران بوده و مردم در فشار بوده‌اند و ما این را کاملا قبول داریم و روشن است، اما در عین حال نتوانستند اقتصاد ما را بشکنند. در شرایط تحریم امروز آمریکا به صراحت می‌گوید که آن سیاست شکست خورده و فشار حداکثری دیگر جواب نمی‌دهد و به صراحت می‌گویند راهی جز مذاکره نداریم و به صراحت می‌گویند اگر شما آماده‌اید حاضریم مستقیم بنشینیم و با شما مذاکره کنیم و اگر شما آماده نیستید حاضریم غیرمستقیم با 1+4 مذاکره کنیم. خب این به معنای پیروزی ملت ایران است.

رئیس جمهور در ادامه تأکید کرد:‌ نباید این پیروزی را دست کم بگیریم. رسانه‌های ما، فضای مجازی ما و فضای حقیقی ما می‌خواهند این واقعیت را بپوشانند و این پیروزی را تحریف کنند.این یک پیروزی عظیم و بزرگ در تاریخ ملت ایران است و اصلا مربوط به دولت دوازدهم نیست، بلکه مربوط به ملت بزرگ ایران است.

وی خاطرنشان کرد:  نه یک روز و دو روز و سه روز بلکه سه سال و نیم ایستاده و در برابر همه فشارها مقاومت کرده است. من خواهم گفت که این‌ها چقدر جنایتکارانه در برابر ملت ایران ایستادند اما شکست خوردند. برای اولین بار در تاریخ آمریکا در سه سال گذشته در دوره دولت ترامپ، آمریکا منزوی‌ترین دولت در سازمان ملل، شورای امنیت و مجمع عمومی و دادگاه لاهه و همچنین در افکار عمومی بود.

رییس جمهور یادآور شد: شما تاریخ آمریکا را نگاه کنید که آمریکا با کشوری درافتاده و در برابر آن کشور در جهان سیاست و افکار عمومی تنها مانده باشد. اگر تنها نمی‌ماند که در شورای امنیت می‌توانست به قول خودش اسنپ بک را پیش ببرد و اگر تنها نمی‌ماند راجع به پایان تحریم تسلیحاتی ایران می توانست موفقیتی به دست آورد،  ولی نتوانست و منزوی شد و تنها ماند و حتی یاران سنتی‌اش مثل اتحادیه اروپا او را همراهی نکردند. آن‌ها هم قبول نکردند و زیر بار نرفتند و رأی مخالف دادند و این رفت فقط یک جزیره‌ای را پیدا کرد و آن جزیره را با خود همراه کرد و حتی یک کشور درست درمان از آمریکا حمایت نکرد. خب این یک پیروزی بزرگ است اما ما چرا این پیروزی را نمی‌گوییم.

روحانی همچنین بیان کرد:‌ پیروزی سیاسی ملت بزرگ ایران و دولت دوازدهم با رهبری مقام معظم رهبری و حمایت و هدایت ایشان به وجود آمد که توانستیم آمریکا را شکست دهیم. چرا با پول ملت برای این شکست آمریکا فیلم درست نمی‌کنید؟ اگر بناست از پول ملت فیلم درست کنید و نمایش دهید از واقعیت‌ها فیلم بسازید و حقایق را به مردم بگویید. پیروزی ملت را بگویید. نباید به مردم غیرواقعیت‌ها را بگوییم و نباید واقعیت‌ها را تحریف کنیم.

وی افزود: مثلا از نشاط و حیات و قدرت سواحل مکران بگویید. در این هفت هزار سال تاریخ ایران ورق بزنید و ببینید چه کسی این کار را کرده است. ما در تحریم و فشار و سختی این کار را کردیم و در تحریم در حال کشیدن راه‌آهن از چابهار به زاهدان و رساندن آب خلیج فارس به زاهدان و زابل هستیم. ما آب را از دریای جنوب تا کرمان، سیرجان، یزد و اردکان رساندیم و بعد هم تا اصفهان و خراسان جنوبی و مشهد ادامه پیدا می‌کند. این کار عظیم کجا انجام گرفت؟ چرا نمی‌گوییم؟ چرا برای سواحل مکران فیلم نمی‌سازیم؟ چرا نمی‌گوییم در زمان فشار آمریکا ما آمریکا را شکاندیم.

رئیس جمهور با طرح این پرسش که چرا امروز آمریکا متواضع شده است، اظهار کرد:‌ آمریکا چرا سر فرود آورده و امروز این گونه با ما حرف می‌زند. ببینید الان چجور حرف می‌زنند. به ما می‌گویند اگر می‌خواهید دو نفری مذاکره کنید یا اگر می‌خواهید سه نفری و یا شش نفری مذاکره کنید ما آماده‌ایم و می‌خواهیم حرف بزنیم و حل کنیم. این لحن آمریکا در برابر ملت ایران و قدرت ملت ایران را چه کسی توانسته بوجود آورد؟

روحانی با بیان اینکه امروز شرق، غرب، جنوب و شمال آباد کشور در دولت یازدهم و دوازدهم تحقق پیدا کرده خاطر نشان کرد:‌ احیای 550 هزار هکتار زمین در غرب کشور و 46 هزار هکتار در شرق کشور کار چه کسی بوده است. این همه کانال و زهکشی و آب را به زمین رساندن و اجرای آبیاری مدرن کی سابقه داشته است. اینکه در یک دولت 50 سد ملی افتتاح کنیم کی بوده است. شک دارید که ما در بنزین خودکفا هستیم. شک دارید که بزرگترین صادرکننده بنزین در این منطقه هستیم. شک دارید که ما صادرکننده گازوئیل هستیم. مگر در دولت قبل واردکننده این‌ها نبودیم چرا این چیزها را نمی‌گویید.

وی ادامه داد: ما مگر در زمینه محصولات کشاورزی امروز شرایط مان با دیروز متفاوت نیست. چرا این تفاوت‌ها را تبیین نمی‌کنیم و نمی‌گوییم. چه ما بگوییم و چه نگوییم دشمن این محاسبات را مشاهده کرده و دیده است ودر برابر قدرت این ملت سرفرود آورده و امروز برای اینکه بنشیند و راجع به اجرای برجام و بازگشت به تعهداتش صحبت کند. بازگشت به تعهدات در معنای دینی و مصطلح به معنای توبه است. آمریکا آمده توبه کند و آمده می‌گوید می‌خواهم توبه کنم و به برجام برگردم. حالا اینکه چقدر راست می‌گوید و چقدر در مقابل اجرا به حرفش وفادار است باید ببینیم و الان نمی‌خواهیم قضاوت نهایی کنیم.

وی ادامه داد:‌ ما قضاوت تا امروز را انجام می‌دهیم. تا امروز ما می‌بینیم که آنچه را ایران می‌گوید مورد قبول افکار جهانیان است. ما می‌گوییم ما به تمام تعهدات برجامی خود برمی‌گردیم در صورتی که آمریکا برگشته باشد و ببینیم در عمل هم اجرا می‌کند. ما حرف منطقی می‌زنیم. صلح آمیز بودن فعالیت هسته‌مان را با همین ندا به گوش جهانیان می‌رسانیم. ما به دنبال این نیستیم که فعالیت غیرصلح‌آمیز انجام دهیم. همه اینکه گفتیم پروتکل الحاقی را الان اجرا نمی‌کنیم یا اینکه گفتیم سانتریفیوژهای جدید و مدرن را فعال می‌کنیم همه این‌ها موقت است و اگر آن‌ها به کل تعهدات برگردند ما هم به کل تعهدات‌مان برمی‌گردیم و این مسئله بسیار مهمی است که مردم ما الحمدالله امروز می‌بینند که این فصل جدید و تازه از دیروز آغاز شد.

وی تاکید کرد: اگر طرف مقابل ما یعنی آمریکا جدیت کافی و صداقت لازم از خود نشان بدهد به نظر من ما در یک زمان کوتاهی می‌توانیم با 1+4 مذاکره کنیم و بدون مذاکره هم آمریکا می‌تواند تعهدات خود را اجرا کند. حالا اشکالی ندارد که می‌گویند این‌ها باید تبیین شود و ما هم حرفی نداریم اما راه ما همانی است که مقام معظم رهبری تصریح کردند و همان راه را ان شاءالله به حول و قوه الهی انجام خواهیم داد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به ۲۰ فروردین سالروز فناوری هسته‌ای عنوان کرد:‌ ما در ۲۱ فروردین افتتاح‌های جدیدی خواهیم داشت و مردم می‌بینند که چه کارهایی در زمینه هسته‌ای صورت گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه یک حرفی را چند سال به دروغ به خورد مردم دادند هر چند که مردم باور نکردند، اما به هر حال عده‌ای به دروغ می‌گفتند که این‌ها فناوری هسته‌ای را فروختند و تمام شد و تعطیل کردند. می‌گفتند آنجا را سیمان کردند،‌ اینجا را بریدند و... اما حرف‌های دروغ الحمدالله آشکار شد. در همین مدت مجلس مصوبه‌ای تصویب کرد که البته ما نظرمان را گفتیم و من همچنان بر نظر خود باقی هستم، ولی این مصوبه یک خاصیت داشت و آن هم این بود که واقعیت توانمندی هسته‌ای ما را به خوبی آشکار کرد.

بعضی‌ها می‌گوید آیا دولت به قدرت نظامی و دفاعی هم فکر می‌کند یا فقط به فکر مذاکره است. پس چه کسی این سامانه‌ها را درست کرده است. امروز توانمندی ما در ابعاد مختلف نظامی چند برابر سال ۹۲ است و این موضوع در تسلیحات مهم و استراتژیک نشان می‌دهد که حرکت ما درست بوده است

وی ادامه داد:‌ می‌گفتند سازمان انرژی اتمی برود طراحی کند و غنی سازی ۲۰ درصد را اجرا کند، اما امروز می‌بینیم نه تنها ۲۰ درصد در زمان مشخص راه افتاد حتی بیشتر از آنچه مصوب شده بود تولید شد و قدرت تولید داریم. من به جرأت ادعا می‌کنم و آقای دکتر صالحی می‌تواند تبیین کند که هیچ وقت در تاریخ ایران توانمندی هسته‌ای ما مثل امروز نبوده است. قبل و بعد از انقلاب و در هر دولتی قوی‌ترین فناوری را امروز به نمایش جهانیان گذاشته‌ایم.

روحانی همچنین تصریح کرد:‌ به دروغ به مردم گفتند که رفتید برجام را امضا کردید و فناوری هسته‌ای را دادید رفت. امروز که این چیزها را می‌بینید حداقل به دروغ‌تان اعتراف کنید. ما امروز سانتریفیوژهای IR۸، ۹ IR و ۶IR  داریم. در اراک مشکلی نداریم و درهای فوردو هم باز است و همه آنچه مقصد و مقصود ما در فناوری هسته‌ای بوده در این مقطع توانستیم اجرا و پیاده کنیم و البته در ادامه هم ملت باید ادامه دهد.

رئیس دولت دوازدهم با بیان اینکه کاری که دولت در فناوری هسته‌ای کرد این بود که مشروعیت اجرای فناوری هسته‌ای در ایران مورد اذعان و قبول همگان قرار گرفت، یادآور شد:‌ البته کار ما از ابتدا قانونی بود اما آن‌ها یک قطعنامه‌ای در دست داشتند می‌چرخیدند و ادعا می‌کردند که ایران فعالیت غیرقانونی می‌کند، اما امروز جای تردیدی برای مشروع و قانونی بودن فناوری هسته‌ای ما نیست و همه قبول دارند که فعالیت ایران صلح‌آمیز است.

وی ادامه داد: یک زمان پرونده‌ای را می‌چرخاندند به اسم PMD که مثلا نمی‌دانیم فعالیت ایران صلح آمیز است یا خیر و ۱۰ تا ۵۰ سال زمان لازم است تا این موضوع روشن شود اما پرونده PMD بسته شد و مشخص شد که ایران فعالیت صلح‌آمیز می‌کند و این موفقیت در مقطع دولت‌های یازدهم و دوازدهم به دست آمد که کار بزرگی است.

رییس جمهور همچنین با بیان اینکه ما در این دولت توانستیم تحریم تسلیحاتی را برداریم، تصریح کرد:  این‌ها چرا گفته نمی‌شود. مگر با قطعنامه‌های سازمان ملل تحریم تسلیحاتی به ما تحمیل نشده بود و سال گذشته برداشته نشد. آن‌ها که خیلی به قدرت نظامی تکیه دارند و البته درست هم می‌گویند که قدرت نظامی مهم است چرا پایان تحریم تسلیحاتی را نمی‌گویند که ۲۷ مهر پارسال این تحریم برداشته شد و چرا نمی‌گویند این کار، کار چه کسی بوده است.

وی افزود: می‌گویند این دولت در بخش نظامی فلان عقیده را دارد اما نمی‌گویند تحریم تسلیحاتی در همین دولت برداشته شده است. اتفاقا این دولت، کشور را در زمینه تسلیحاتی و پدافند هوایی از هر زمان قدرتمندتر کرده است. از سامانه S۳۰۰ گرفته تا ۱۵ خرداد و ۳ خرداد و باور ۳۷۳ در این دولت انجام شد. ما پهپاد آمریکایی را با سامانه مهندسین خودمان سرنگون کردیم و اعتقاد دولت به قدرت نظامی را در عمل ثابت کردیم.

رئیس جمهور در ادامه یادآورشد: بعضی‌ها می‌گوید آیا دولت به قدرت نظامی و دفاعی هم فکر می‌کند یا فقط به فکر مذاکره است. پس چه کسی این سامانه‌ها را درست کرده است. امروز توانمندی ما در ابعاد مختلف نظامی چند برابر سال ۹۲ است و این موضوع در تسلیحات مهم و استراتژیک نشان می‌دهد که حرکت ما درست بوده است. ما نگاهمان به بیرون نیست، بلکه به توان داخلی است به منابع انسانی و معادن داخلی و توانمندی‌های ژئوپلیتیک ایران است، اما رابطه با جهان را هم برای توسعه و پیشرفت لازم می‌دانیم.

وی افزود:‌ رونق تولید در رابطه با جهان شکل می‌گیرد و نه فقط با تولید برای ۸۰ میلیون نفر، بلکه با تولید برای ۸۰۰ میلیون نفر رونق شکل می‌گیرد و برای این کار باید با بازارهای جهانی تعامل داشته باشیم. تعامل سازنده با جهان هم از مصوباتی است که رهبر انقلاب در سند چشم‌انداز امضا کرده‌اند. پس ما می‌خواهیم با دنیا تعامل سازنده و البته عزتمند داشته باشیم و رویکردمان بر توان داخلی باشد که بخشی از این قدرت هم در تعامل با جهان حاصل می‌شود.

رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه امروز روز بهداشت جهانی است، یادآور شد: ما در توانمندی کشور در بخش بهداشت و درمان الحمدالله شرایط بسیار خوبی نسبت به سال‌ها و دهه‌های گذشته داریم. توانمندی ما نسبت به سال 92 قطعا دو برابر شده و تخت‌های بیمارستانی از 90 هزار به 136 هزار تخت رسیده و 13هزار تخت هم فقط معطل دکتر همتی است که بتواند ارز اجناسی را که برای تکمیل آن‌ها می‌خواهیم را تأمین کند ضمن اینکه نیمی از تخت‌های قبلی را هم بازسازی کامل کرده‌ایم. از طرفی با طرح تحول سلامت مخارج مردم کاهش پیدا کرده و همه مردم تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه در موضوع کرونا کادر درمان کار عظیمی انجام داده‌اند، عنوان کرد:‌ البته این روزها باز شرایط سخت شده چرا که این ویروس جهش یافته، دیروز ویروس ووهان بوده امروز انگلیسی است و فردا ممکن است تبدیل به آفریقایی و برزیلی شود. این ویروس در برابر دنیا تسلیم نشده و در حال جهش پیدا کردن است و ما راهی جز دو کار اساسی نداریم اولین مراعات اصول بهداشتی است، چون این بیماری درمانی ندارد و تنها باید دستورالعمل‌ها را رعایت کنیم. نکته دوم هم واکسن است. من درباره واکسن به وزارت بهداشت گفته‌ام هر کاری که می‌شود برای شفافیت کرد انجام دهند و به مردم توضیح بدهند که چند دوز واکسن از کجا وارد شده و به چه گروه‌هایی تزریق شده است؛ چرا که ما هیچ چیز مخفی از مردم نداریم.

رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا همچنین یادآور شد:‌ در واکسن داخلی هم تلاش زیادی می‌شود و ما خیلی امید داریم که واکسن پاستور تا آخر اردیبهشت و اوایل خرداد و واکسن برکت تا اواخر خرداد و اوایل تیر عرضه شود. دولت با همه توان خود از حرکت داخلی واکسن پشتیبانی می‌کند ضمن اینکه برای خرید واکسن از روز اول اقدامات لازم را انجام دادیم. بهترین جایی که وزارت بهداشت توصیه کرد کوواکس بود که ما از همان روزهای اول درخواست دادیم و نام‌مان در بالای فهرست قرار گرفت، اما بعد که رفتیم پول را بدهیم با مشکل تحریم آمریکا مواجه شدیم.

وی اضافه کرد: مردم بدانند اگر واکسن کوواکس دیر رسیده به خاطر تحریم بوده چون طول کشید تا ما بتوانیم پول را به حساب بریزیم و آن‌ها هم با بیرحمی کامل اسم ما را پایین‌تر آوردند و به جای آنکه در اسفند دریافت کنیم الان از 16 میلیون و 800 هزار دوز مقدار کمی یعنی 700 هزار دوز وارد شده است. تلاش دوم ما هم این بود که از هند واکسن خریدیم و پولش را هم پرداخت کردیم اما یک مرتبه در درون آن کشور دادستانی ممنوع کرد که نباید واکسن از هند خارج شود و جلوی محموله آماده واکسن گرفته شد.

روحانی همچنین گفت: مشکل سوم ما درباره واکسن این بود که برخی از کشورهایی که حاضرند به ما واکسن بفروشند چون بخش‌هایی از واکسن‌شان با بعضی از شرکت‌های آمریکایی ارتباط دارند و آن‌ها به خاطر تحریم‌ها مخالف هستند نمی‌گذارند واکسن به ما برسد وگرنه از این راه هم ما 10 میلیون از کشوری واکسن آماده خریدیم اما تحریم‌ها اجازه ورود نداد. اینکه من می‌گویم تحریم یک واقعیت و مشکل ماست این چیزهاست که در زندگی مردم هم دیده می‌شود. این تحریم‌ها ظالمانه و تروریستی است و کار آن‌ها جنایتکارانه است، اما به هر حال مردم باید مطلع باشند که در زمینه واکسن چه اقداماتی انجام شده، چه مقدار مصرف می‌شود و همه این‌ها باید به اطلاع مردم برسد. من مطمئن هستم که بعد از این یکی، دو ماه و در آخر بهار هم واکسن داخلی و هم خارجی می‌رسد و این مشکل کمتر خواهد شد.

رئیس جمهور در بخش پایانی صحبت‌های خود با اشاره به نزدیک بودن به ماه رمضان اظهار کرد:‌ دیروز در ستاد اقتصادی برای کمک به اقشاری که در تنگنای معیشت هستند مصوبه‌ای تصویب شد و به رئیس سازمان برنامه و بودجه دستور دادم که یک نوبت اضافه کمک معیشتی که به 60 میلیون نفری که این کمک را دریافت می‌کردند در روزهای اول ماه رمضان از طرف سازمان برنامه و بودجه پرداخت شود. این موضوع را روز شنبه در ستاد کرونا هم بحث و تصویب می‌کنیم چون بسیاری از مشکلات معیشتی مردم به خاطر همین کرونا ایجاد شده است.

وی همچنین گفت:‌ هفته آینده هم یک کارت اعتباری که بانک‌ها می‌دهند در اختیار مردم قرار می‌گیرد. البته نیازی به مراجعه به بانک نیست و تمام کار آن الکترونیکی انجام می‌شود و مردم می‌توانند با پشتوانه سهام عدالت یا یارانه و یا اوراق دیگر بهادار از این کارت اعتباری بهره‌مند شوند. کسانی که سهام عدالت یک میلیون تومانی دارند 14 میلیون و آن ها که سهام عدالت 500 هزار تومانی دارند 7 میلیون اعتبار خواهند داشت.

رئیس جمهور در پایان اظهار کرد:‌ این موضوع هم کمک به تولید و هزینه‌های تولید است و هم کمک به مردم. البته باید هفته آینده بعد از تصویب برای مردم جزئیات آن توضیح داده شود و این کار در روزهای اول ماه رمضان انجام خواهد شد تا به خصوص آن‌ها که در تنگنای معیشتی هستند کمی مشکلات‌شان کاهش یابد. ما هم در مذاکرات خود با جهان قدم به قدم پیش می‌رویم تا ان شاءالله به زودی ثباتی بوجود بیاید.

رییس جمهور با بیان اینکه امروز یک صدای واحد از کشورهای متعهد به برجام شنیده می‌شود، گفت: همه اطراف توافق برجام به این نتیجه رسیده‌اند که هیچ راه حلی بهتر از توافق برجام و هیچ مسیری جز اجرای کامل برجام وجود نخواهد داشت.

پایگاه خبری خبر فوری (khabarfoori.com)

606d4eec79af1_2021-04-07_10-49
18 فروردین 1400 - 11:00

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز در جلسه هیأت دولت اظهار کرد:‌ امروز شاهد فصل تازه‌ای از حیات برجام هستیم و از همه کشورها با ترکیب‌های مختلف از 1+4 با حضور ایران تا 1+4 با حضور آمریکا به هر نحوی صدای واحدی شنیده می‌شود و همه اطراف این توافق هسته‌ای به این نتیجه رسیده‌اند که هیچ راه‌حلی بهتر از برجام و هیچ مسیری جز اجرای کامل برجام وجود ندارد.

وی افزود: این موفقیت جدیدی برای جمهوری اسلامی ایران است. یکی از افتخارات دولت در سال‌های 97، 98، 99 و روزهای اولیه 1400 این است که با همه فشارها و سختی‌ها و شدیدترین تحریم‌ها کشور را به گونه‌ای اداره کرد که نه تنها دوستان ما، بلکه حتی دشمنان ما امروز اعتراف می‌کنند که فشار حداکثری شکست خورده است.

روحانی همچنین تأکید کرد: یکی از افتخارات دوازدهم این است که در مقابله با فشار اقتصادی، فشار سیاسی،‌فشار روانی و تبلیغاتی به گونه‌ای ایستادگی و مقاومت کرده که در اینکه راه دشمنان ما منجر به شکست شده امروز هیچ تردیدی وجود ندارد. البته همه ما می‌دانیم که این موفقیت در سایه مقاومت و ایستادگی یکپارچه ملت بزرگ ایران بوده و در این زمینه تردیدی نداریم. اگر ایستادگی و مقاومت مردم و تحمل سختی‌ها و رنج‌ها نبود ما شرایط دیگری داشتیم. دولت حتی در این جنگ سه ساله حاضر نشد به توصیه بعضی از دوستان عمل کند که آن‌ها گفتند برای ارزاق عمومی و کالاهای ضروری سیستم کوپنی را برقرار کنید اما ما زیر بار این موضوع نرفتیم و گفتیم ما کشور را به طور عادی اداره می‌کنیم و نیاز به سیستم کوپنی نداریم. ما می‌توانیم کالا را به اندازه نیاز جامعه به وفور در اختیار مردم قرار دهیم و همین کار را کردیم.

روحانی اضافه کرد: در مدت سه سال و نیم کالا به وفور در اختیار مردم بوده است. البته قیمت نامتعادل و گران بوده و مردم در فشار بوده‌اند و ما این را کاملا قبول داریم و روشن است، اما در عین حال نتوانستند اقتصاد ما را بشکنند. در شرایط تحریم امروز آمریکا به صراحت می‌گوید که آن سیاست شکست خورده و فشار حداکثری دیگر جواب نمی‌دهد و به صراحت می‌گویند راهی جز مذاکره نداریم و به صراحت می‌گویند اگر شما آماده‌اید حاضریم مستقیم بنشینیم و با شما مذاکره کنیم و اگر شما آماده نیستید حاضریم غیرمستقیم با 1+4 مذاکره کنیم. خب این به معنای پیروزی ملت ایران است.

رئیس جمهور در ادامه تأکید کرد:‌ نباید این پیروزی را دست کم بگیریم. رسانه‌های ما، فضای مجازی ما و فضای حقیقی ما می‌خواهند این واقعیت را بپوشانند و این پیروزی را تحریف کنند.این یک پیروزی عظیم و بزرگ در تاریخ ملت ایران است و اصلا مربوط به دولت دوازدهم نیست، بلکه مربوط به ملت بزرگ ایران است.

وی خاطرنشان کرد:  نه یک روز و دو روز و سه روز بلکه سه سال و نیم ایستاده و در برابر همه فشارها مقاومت کرده است. من خواهم گفت که این‌ها چقدر جنایتکارانه در برابر ملت ایران ایستادند اما شکست خوردند. برای اولین بار در تاریخ آمریکا در سه سال گذشته در دوره دولت ترامپ، آمریکا منزوی‌ترین دولت در سازمان ملل، شورای امنیت و مجمع عمومی و دادگاه لاهه و همچنین در افکار عمومی بود.

رییس جمهور یادآور شد: شما تاریخ آمریکا را نگاه کنید که آمریکا با کشوری درافتاده و در برابر آن کشور در جهان سیاست و افکار عمومی تنها مانده باشد. اگر تنها نمی‌ماند که در شورای امنیت می‌توانست به قول خودش اسنپ بک را پیش ببرد و اگر تنها نمی‌ماند راجع به پایان تحریم تسلیحاتی ایران می توانست موفقیتی به دست آورد،  ولی نتوانست و منزوی شد و تنها ماند و حتی یاران سنتی‌اش مثل اتحادیه اروپا او را همراهی نکردند. آن‌ها هم قبول نکردند و زیر بار نرفتند و رأی مخالف دادند و این رفت فقط یک جزیره‌ای را پیدا کرد و آن جزیره را با خود همراه کرد و حتی یک کشور درست درمان از آمریکا حمایت نکرد. خب این یک پیروزی بزرگ است اما ما چرا این پیروزی را نمی‌گوییم.

روحانی همچنین بیان کرد:‌ پیروزی سیاسی ملت بزرگ ایران و دولت دوازدهم با رهبری مقام معظم رهبری و حمایت و هدایت ایشان به وجود آمد که توانستیم آمریکا را شکست دهیم. چرا با پول ملت برای این شکست آمریکا فیلم درست نمی‌کنید؟ اگر بناست از پول ملت فیلم درست کنید و نمایش دهید از واقعیت‌ها فیلم بسازید و حقایق را به مردم بگویید. پیروزی ملت را بگویید. نباید به مردم غیرواقعیت‌ها را بگوییم و نباید واقعیت‌ها را تحریف کنیم.

وی افزود: مثلا از نشاط و حیات و قدرت سواحل مکران بگویید. در این هفت هزار سال تاریخ ایران ورق بزنید و ببینید چه کسی این کار را کرده است. ما در تحریم و فشار و سختی این کار را کردیم و در تحریم در حال کشیدن راه‌آهن از چابهار به زاهدان و رساندن آب خلیج فارس به زاهدان و زابل هستیم. ما آب را از دریای جنوب تا کرمان، سیرجان، یزد و اردکان رساندیم و بعد هم تا اصفهان و خراسان جنوبی و مشهد ادامه پیدا می‌کند. این کار عظیم کجا انجام گرفت؟ چرا نمی‌گوییم؟ چرا برای سواحل مکران فیلم نمی‌سازیم؟ چرا نمی‌گوییم در زمان فشار آمریکا ما آمریکا را شکاندیم.

رئیس جمهور با طرح این پرسش که چرا امروز آمریکا متواضع شده است، اظهار کرد:‌ آمریکا چرا سر فرود آورده و امروز این گونه با ما حرف می‌زند. ببینید الان چجور حرف می‌زنند. به ما می‌گویند اگر می‌خواهید دو نفری مذاکره کنید یا اگر می‌خواهید سه نفری و یا شش نفری مذاکره کنید ما آماده‌ایم و می‌خواهیم حرف بزنیم و حل کنیم. این لحن آمریکا در برابر ملت ایران و قدرت ملت ایران را چه کسی توانسته بوجود آورد؟

روحانی با بیان اینکه امروز شرق، غرب، جنوب و شمال آباد کشور در دولت یازدهم و دوازدهم تحقق پیدا کرده خاطر نشان کرد:‌ احیای 550 هزار هکتار زمین در غرب کشور و 46 هزار هکتار در شرق کشور کار چه کسی بوده است. این همه کانال و زهکشی و آب را به زمین رساندن و اجرای آبیاری مدرن کی سابقه داشته است. اینکه در یک دولت 50 سد ملی افتتاح کنیم کی بوده است. شک دارید که ما در بنزین خودکفا هستیم. شک دارید که بزرگترین صادرکننده بنزین در این منطقه هستیم. شک دارید که ما صادرکننده گازوئیل هستیم. مگر در دولت قبل واردکننده این‌ها نبودیم چرا این چیزها را نمی‌گویید.

وی ادامه داد: ما مگر در زمینه محصولات کشاورزی امروز شرایط مان با دیروز متفاوت نیست. چرا این تفاوت‌ها را تبیین نمی‌کنیم و نمی‌گوییم. چه ما بگوییم و چه نگوییم دشمن این محاسبات را مشاهده کرده و دیده است ودر برابر قدرت این ملت سرفرود آورده و امروز برای اینکه بنشیند و راجع به اجرای برجام و بازگشت به تعهداتش صحبت کند. بازگشت به تعهدات در معنای دینی و مصطلح به معنای توبه است. آمریکا آمده توبه کند و آمده می‌گوید می‌خواهم توبه کنم و به برجام برگردم. حالا اینکه چقدر راست می‌گوید و چقدر در مقابل اجرا به حرفش وفادار است باید ببینیم و الان نمی‌خواهیم قضاوت نهایی کنیم.

وی ادامه داد:‌ ما قضاوت تا امروز را انجام می‌دهیم. تا امروز ما می‌بینیم که آنچه را ایران می‌گوید مورد قبول افکار جهانیان است. ما می‌گوییم ما به تمام تعهدات برجامی خود برمی‌گردیم در صورتی که آمریکا برگشته باشد و ببینیم در عمل هم اجرا می‌کند. ما حرف منطقی می‌زنیم. صلح آمیز بودن فعالیت هسته‌مان را با همین ندا به گوش جهانیان می‌رسانیم. ما به دنبال این نیستیم که فعالیت غیرصلح‌آمیز انجام دهیم. همه اینکه گفتیم پروتکل الحاقی را الان اجرا نمی‌کنیم یا اینکه گفتیم سانتریفیوژهای جدید و مدرن را فعال می‌کنیم همه این‌ها موقت است و اگر آن‌ها به کل تعهدات برگردند ما هم به کل تعهدات‌مان برمی‌گردیم و این مسئله بسیار مهمی است که مردم ما الحمدالله امروز می‌بینند که این فصل جدید و تازه از دیروز آغاز شد.

وی تاکید کرد: اگر طرف مقابل ما یعنی آمریکا جدیت کافی و صداقت لازم از خود نشان بدهد به نظر من ما در یک زمان کوتاهی می‌توانیم با 1+4 مذاکره کنیم و بدون مذاکره هم آمریکا می‌تواند تعهدات خود را اجرا کند. حالا اشکالی ندارد که می‌گویند این‌ها باید تبیین شود و ما هم حرفی نداریم اما راه ما همانی است که مقام معظم رهبری تصریح کردند و همان راه را ان شاءالله به حول و قوه الهی انجام خواهیم داد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به ۲۰ فروردین سالروز فناوری هسته‌ای عنوان کرد:‌ ما در ۲۱ فروردین افتتاح‌های جدیدی خواهیم داشت و مردم می‌بینند که چه کارهایی در زمینه هسته‌ای صورت گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه یک حرفی را چند سال به دروغ به خورد مردم دادند هر چند که مردم باور نکردند، اما به هر حال عده‌ای به دروغ می‌گفتند که این‌ها فناوری هسته‌ای را فروختند و تمام شد و تعطیل کردند. می‌گفتند آنجا را سیمان کردند،‌ اینجا را بریدند و... اما حرف‌های دروغ الحمدالله آشکار شد. در همین مدت مجلس مصوبه‌ای تصویب کرد که البته ما نظرمان را گفتیم و من همچنان بر نظر خود باقی هستم، ولی این مصوبه یک خاصیت داشت و آن هم این بود که واقعیت توانمندی هسته‌ای ما را به خوبی آشکار کرد.

بعضی‌ها می‌گوید آیا دولت به قدرت نظامی و دفاعی هم فکر می‌کند یا فقط به فکر مذاکره است. پس چه کسی این سامانه‌ها را درست کرده است. امروز توانمندی ما در ابعاد مختلف نظامی چند برابر سال ۹۲ است و این موضوع در تسلیحات مهم و استراتژیک نشان می‌دهد که حرکت ما درست بوده است

وی ادامه داد:‌ می‌گفتند سازمان انرژی اتمی برود طراحی کند و غنی سازی ۲۰ درصد را اجرا کند، اما امروز می‌بینیم نه تنها ۲۰ درصد در زمان مشخص راه افتاد حتی بیشتر از آنچه مصوب شده بود تولید شد و قدرت تولید داریم. من به جرأت ادعا می‌کنم و آقای دکتر صالحی می‌تواند تبیین کند که هیچ وقت در تاریخ ایران توانمندی هسته‌ای ما مثل امروز نبوده است. قبل و بعد از انقلاب و در هر دولتی قوی‌ترین فناوری را امروز به نمایش جهانیان گذاشته‌ایم.

روحانی همچنین تصریح کرد:‌ به دروغ به مردم گفتند که رفتید برجام را امضا کردید و فناوری هسته‌ای را دادید رفت. امروز که این چیزها را می‌بینید حداقل به دروغ‌تان اعتراف کنید. ما امروز سانتریفیوژهای IR۸، ۹ IR و ۶IR  داریم. در اراک مشکلی نداریم و درهای فوردو هم باز است و همه آنچه مقصد و مقصود ما در فناوری هسته‌ای بوده در این مقطع توانستیم اجرا و پیاده کنیم و البته در ادامه هم ملت باید ادامه دهد.

رئیس دولت دوازدهم با بیان اینکه کاری که دولت در فناوری هسته‌ای کرد این بود که مشروعیت اجرای فناوری هسته‌ای در ایران مورد اذعان و قبول همگان قرار گرفت، یادآور شد:‌ البته کار ما از ابتدا قانونی بود اما آن‌ها یک قطعنامه‌ای در دست داشتند می‌چرخیدند و ادعا می‌کردند که ایران فعالیت غیرقانونی می‌کند، اما امروز جای تردیدی برای مشروع و قانونی بودن فناوری هسته‌ای ما نیست و همه قبول دارند که فعالیت ایران صلح‌آمیز است.

وی ادامه داد: یک زمان پرونده‌ای را می‌چرخاندند به اسم PMD که مثلا نمی‌دانیم فعالیت ایران صلح آمیز است یا خیر و ۱۰ تا ۵۰ سال زمان لازم است تا این موضوع روشن شود اما پرونده PMD بسته شد و مشخص شد که ایران فعالیت صلح‌آمیز می‌کند و این موفقیت در مقطع دولت‌های یازدهم و دوازدهم به دست آمد که کار بزرگی است.

رییس جمهور همچنین با بیان اینکه ما در این دولت توانستیم تحریم تسلیحاتی را برداریم، تصریح کرد:  این‌ها چرا گفته نمی‌شود. مگر با قطعنامه‌های سازمان ملل تحریم تسلیحاتی به ما تحمیل نشده بود و سال گذشته برداشته نشد. آن‌ها که خیلی به قدرت نظامی تکیه دارند و البته درست هم می‌گویند که قدرت نظامی مهم است چرا پایان تحریم تسلیحاتی را نمی‌گویند که ۲۷ مهر پارسال این تحریم برداشته شد و چرا نمی‌گویند این کار، کار چه کسی بوده است.

وی افزود: می‌گویند این دولت در بخش نظامی فلان عقیده را دارد اما نمی‌گویند تحریم تسلیحاتی در همین دولت برداشته شده است. اتفاقا این دولت، کشور را در زمینه تسلیحاتی و پدافند هوایی از هر زمان قدرتمندتر کرده است. از سامانه S۳۰۰ گرفته تا ۱۵ خرداد و ۳ خرداد و باور ۳۷۳ در این دولت انجام شد. ما پهپاد آمریکایی را با سامانه مهندسین خودمان سرنگون کردیم و اعتقاد دولت به قدرت نظامی را در عمل ثابت کردیم.

رئیس جمهور در ادامه یادآورشد: بعضی‌ها می‌گوید آیا دولت به قدرت نظامی و دفاعی هم فکر می‌کند یا فقط به فکر مذاکره است. پس چه کسی این سامانه‌ها را درست کرده است. امروز توانمندی ما در ابعاد مختلف نظامی چند برابر سال ۹۲ است و این موضوع در تسلیحات مهم و استراتژیک نشان می‌دهد که حرکت ما درست بوده است. ما نگاهمان به بیرون نیست، بلکه به توان داخلی است به منابع انسانی و معادن داخلی و توانمندی‌های ژئوپلیتیک ایران است، اما رابطه با جهان را هم برای توسعه و پیشرفت لازم می‌دانیم.

وی افزود:‌ رونق تولید در رابطه با جهان شکل می‌گیرد و نه فقط با تولید برای ۸۰ میلیون نفر، بلکه با تولید برای ۸۰۰ میلیون نفر رونق شکل می‌گیرد و برای این کار باید با بازارهای جهانی تعامل داشته باشیم. تعامل سازنده با جهان هم از مصوباتی است که رهبر انقلاب در سند چشم‌انداز امضا کرده‌اند. پس ما می‌خواهیم با دنیا تعامل سازنده و البته عزتمند داشته باشیم و رویکردمان بر توان داخلی باشد که بخشی از این قدرت هم در تعامل با جهان حاصل می‌شود.

رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه امروز روز بهداشت جهانی است، یادآور شد: ما در توانمندی کشور در بخش بهداشت و درمان الحمدالله شرایط بسیار خوبی نسبت به سال‌ها و دهه‌های گذشته داریم. توانمندی ما نسبت به سال 92 قطعا دو برابر شده و تخت‌های بیمارستانی از 90 هزار به 136 هزار تخت رسیده و 13هزار تخت هم فقط معطل دکتر همتی است که بتواند ارز اجناسی را که برای تکمیل آن‌ها می‌خواهیم را تأمین کند ضمن اینکه نیمی از تخت‌های قبلی را هم بازسازی کامل کرده‌ایم. از طرفی با طرح تحول سلامت مخارج مردم کاهش پیدا کرده و همه مردم تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه در موضوع کرونا کادر درمان کار عظیمی انجام داده‌اند، عنوان کرد:‌ البته این روزها باز شرایط سخت شده چرا که این ویروس جهش یافته، دیروز ویروس ووهان بوده امروز انگلیسی است و فردا ممکن است تبدیل به آفریقایی و برزیلی شود. این ویروس در برابر دنیا تسلیم نشده و در حال جهش پیدا کردن است و ما راهی جز دو کار اساسی نداریم اولین مراعات اصول بهداشتی است، چون این بیماری درمانی ندارد و تنها باید دستورالعمل‌ها را رعایت کنیم. نکته دوم هم واکسن است. من درباره واکسن به وزارت بهداشت گفته‌ام هر کاری که می‌شود برای شفافیت کرد انجام دهند و به مردم توضیح بدهند که چند دوز واکسن از کجا وارد شده و به چه گروه‌هایی تزریق شده است؛ چرا که ما هیچ چیز مخفی از مردم نداریم.

رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا همچنین یادآور شد:‌ در واکسن داخلی هم تلاش زیادی می‌شود و ما خیلی امید داریم که واکسن پاستور تا آخر اردیبهشت و اوایل خرداد و واکسن برکت تا اواخر خرداد و اوایل تیر عرضه شود. دولت با همه توان خود از حرکت داخلی واکسن پشتیبانی می‌کند ضمن اینکه برای خرید واکسن از روز اول اقدامات لازم را انجام دادیم. بهترین جایی که وزارت بهداشت توصیه کرد کوواکس بود که ما از همان روزهای اول درخواست دادیم و نام‌مان در بالای فهرست قرار گرفت، اما بعد که رفتیم پول را بدهیم با مشکل تحریم آمریکا مواجه شدیم.

وی اضافه کرد: مردم بدانند اگر واکسن کوواکس دیر رسیده به خاطر تحریم بوده چون طول کشید تا ما بتوانیم پول را به حساب بریزیم و آن‌ها هم با بیرحمی کامل اسم ما را پایین‌تر آوردند و به جای آنکه در اسفند دریافت کنیم الان از 16 میلیون و 800 هزار دوز مقدار کمی یعنی 700 هزار دوز وارد شده است. تلاش دوم ما هم این بود که از هند واکسن خریدیم و پولش را هم پرداخت کردیم اما یک مرتبه در درون آن کشور دادستانی ممنوع کرد که نباید واکسن از هند خارج شود و جلوی محموله آماده واکسن گرفته شد.

روحانی همچنین گفت: مشکل سوم ما درباره واکسن این بود که برخی از کشورهایی که حاضرند به ما واکسن بفروشند چون بخش‌هایی از واکسن‌شان با بعضی از شرکت‌های آمریکایی ارتباط دارند و آن‌ها به خاطر تحریم‌ها مخالف هستند نمی‌گذارند واکسن به ما برسد وگرنه از این راه هم ما 10 میلیون از کشوری واکسن آماده خریدیم اما تحریم‌ها اجازه ورود نداد. اینکه من می‌گویم تحریم یک واقعیت و مشکل ماست این چیزهاست که در زندگی مردم هم دیده می‌شود. این تحریم‌ها ظالمانه و تروریستی است و کار آن‌ها جنایتکارانه است، اما به هر حال مردم باید مطلع باشند که در زمینه واکسن چه اقداماتی انجام شده، چه مقدار مصرف می‌شود و همه این‌ها باید به اطلاع مردم برسد. من مطمئن هستم که بعد از این یکی، دو ماه و در آخر بهار هم واکسن داخلی و هم خارجی می‌رسد و این مشکل کمتر خواهد شد.

رئیس جمهور در بخش پایانی صحبت‌های خود با اشاره به نزدیک بودن به ماه رمضان اظهار کرد:‌ دیروز در ستاد اقتصادی برای کمک به اقشاری که در تنگنای معیشت هستند مصوبه‌ای تصویب شد و به رئیس سازمان برنامه و بودجه دستور دادم که یک نوبت اضافه کمک معیشتی که به 60 میلیون نفری که این کمک را دریافت می‌کردند در روزهای اول ماه رمضان از طرف سازمان برنامه و بودجه پرداخت شود. این موضوع را روز شنبه در ستاد کرونا هم بحث و تصویب می‌کنیم چون بسیاری از مشکلات معیشتی مردم به خاطر همین کرونا ایجاد شده است.

وی همچنین گفت:‌ هفته آینده هم یک کارت اعتباری که بانک‌ها می‌دهند در اختیار مردم قرار می‌گیرد. البته نیازی به مراجعه به بانک نیست و تمام کار آن الکترونیکی انجام می‌شود و مردم می‌توانند با پشتوانه سهام عدالت یا یارانه و یا اوراق دیگر بهادار از این کارت اعتباری بهره‌مند شوند. کسانی که سهام عدالت یک میلیون تومانی دارند 14 میلیون و آن ها که سهام عدالت 500 هزار تومانی دارند 7 میلیون اعتبار خواهند داشت.

رئیس جمهور در پایان اظهار کرد:‌ این موضوع هم کمک به تولید و هزینه‌های تولید است و هم کمک به مردم. البته باید هفته آینده بعد از تصویب برای مردم جزئیات آن توضیح داده شود و این کار در روزهای اول ماه رمضان انجام خواهد شد تا به خصوص آن‌ها که در تنگنای معیشتی هستند کمی مشکلات‌شان کاهش یابد. ما هم در مذاکرات خود با جهان قدم به قدم پیش می‌رویم تا ان شاءالله به زودی ثباتی بوجود بیاید.

منبع: ایسنا

66

نظرات 80
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.
استاد اسناد 0 0 پاسخ 1400/1/19 -19:08

به قول وزیر خارجه ترامپ برای پیشبرد سیاستهای کشور دروغ می گوییم.دزدی می کنیم.و خلاصه دست به هر کاری میزنیم.

راننده تپسی 1 0 پاسخ 1400/1/19 -14:50

سایت سی ان جی رو دوماهه از دسترس خارج کردید اقای روحانی چقد دروغ میگی

جوزف هادی 1 1 پاسخ 1400/1/19 -09:03

درجواب استاد اسناد:همه دارودسته روحانی و امثال شما که معلوم نیست به چه دلیل همچین دستمال بزرگی رو میکشید بابدو حتما و به حول و قوه الهی به زودی محاکمه و تمامی اموال غارت شده را برخواهید گرداند انشا اله.این خواسته ای هست که اخیرا در مجلس مطرح شده و زین پس اصلاح طلب بودن به مانند یک ننگ بزرگ خواهد بود

به جوزف هادی 1400/1/19 -18:28

و قطعا یه منقلی هستی و گرم شیره کشی هستی مفلس مفلوک اقلیت تندرو ساندیس خور دلواپس ننگین بیان حیا کن وراجی را تمام کن.متشکرم خبر فوری

فقط خدا 1 0 پاسخ 1400/1/19 -08:45

خاک بر سر من که ایرانی نباشم

کنتور ندارد 1 0 پاسخ 1400/1/19 -08:30

مگر وقتی قرار شد بنزین را برای کمک به محرومان گران کنید آنرا یک خط درمیان و قطع و وصلی دریافت میکنید که اینگونه پرداخت میکنید

حمید 2 1 پاسخ 1400/1/19 -08:22

آقای رئیس جمهور فریبکاری بس است به اسم تحریم آمریکا پدر ملت ایران را در آوردید رئیس دفتر خودتان اعتراف کرد ما دلار را مخصوصا بالا بردیم که مملکت را بچرخانیم قیمت مسکن 8برابر شد خودرو 7 برابر شد ارزاق عمومی 13برابر شد حالا شما دم از پیروزی می زنید شما خودتان قبل از عید به وزرایتان گفتید دیگه چیزی را گران نکنید هرچی گران شده درسال قبل کافیه ولی بلافاصله قیمت مرغ پنج هزار تومان در سال جدید گران شد شما حتی قیمت مرغ را نمی تونی ثابت نگه دارید ملت آمریکا ترامپ را نخواست و بایدن سرکار آمد و سیاست او مذاکره با ایران است همانطور که در انتخابات آینده ایران مردم قطعا دیگه به اصلاح طلبان رای نخواهند داد و البته عده ای هم اصلا رای نخواهند داد

مورچه 1 1 پاسخ 1400/1/19 -02:21

خداحافظ دولت جیغ بنفش.

مثمنی 1 1 پاسخ 1400/1/19 -01:16

من موافق جناب روحانی هستم که گفت فیلم بسازید ؟ پیشنهاد میکنم از هشت سال دروغ های آقای روحانی فیلم بسازند که اقتصاد را نابو د کرد علی برکت الله

شصت تخیلی 1 0 پاسخ 1400/1/19 -01:11

چرا از هر کسی میپرسیم نمیگیریه

مورچه 2 0 پاسخ 1400/1/18 -22:58

رییس گدا خونه هستی

... 6 0 پاسخ 1400/1/18 -21:54

تو فیلم چرنوبیل میگفت:حقیقت همیشه مسیر خودش رو میره‌ ،هر بار که دورغ بگیم فارغ از هر قدرت و بزرگی یک بدهی به حقیقت اضافه میکنیم و روزی حقیقت طلب خودش را میگیرد و اون روز دیر یا زود اتفاق میفتد‌... بترسید از آن روز که تاریخ تکرار شدنی است و نگذارید روزی در کتابهای تاریخ نام‌ شما را با شرم و خشم بنویسند

اکبری 7 1 پاسخ 1400/1/18 -21:53

چه کسی پهباد را سرنگون کرد؟مه لقا خانوم!!!! مردک تو برای برجام دانشمند هسته که ترور شد انکار کردی بعد میگی پهباد زدی! شاید منظورت پهباد پستی ِآذری جهرمیه؟

به اکبری از استاد اسناد 1400/1/19 -18:32

از اصغری رفیق شفیقت چه خبر ؟

محمد 3 2 پاسخ 1400/1/18 -21:26

آقایان این چه عدالتی شما به افرادی که در کمیته امداد وبهزیستی هستن سهام عدالت ندادین وثبت نام هم نمیکنید ولی به آدمهایی که میلیاردی درآمد دارن سهام دادین آخه خدانشناسها این چه عدالتیه الان هم میخواهی کارت اعتباری بدی پس این افرادبدبخت جامعه که به آنها سهام ندادین اینها چیکار کنند آخه این چه عدالتیه

ب رفیق محمد از استاد اسناد 1400/1/19 -18:40

این را منطقی گفتی مثبت زدم والله داش منم بدبخت دیالیزی هستش و با 5تا فرزند سهام عدالت ندارد البته از زمان احمدی نژاد تا حالا هیچکس به فکر امثال ایشان نیست و دولت روحانی هم 4سال اول همش به قشر متوسط و بالای متوسط رسیدگی کرد و به مستضعفان اصلا توجه نشد از این بابت دولت روحانی ظلم کرد.

ناشناس 5 2 پاسخ 1400/1/18 -21:05

واقعیتش اینه که چندسال از جیب مردم دزدیدید و الان دارین یک هزارمش رو با منت پس میدین

ناشناس 11 2 پاسخ 1400/1/18 -20:39

خداوندا به خودت قسم ملت ایران رانجات بده

بینام 16 0 پاسخ 1400/1/18 -19:43

بله فیلم برداری کنید از گرانی ازتورم ازفقر از صف ها از مرگ ومیر کرونا از دزدی در بورس وبه عالم نشان دهید ببینید ایران وایرانی چه می کشد این است افتخار این است سرافرازی

استاد اسناد 6 25 پاسخ 1400/1/18 -19:17

درود خدا بر شرف دکتر روحانی که با دهها دولت سایه موازی در نبرد بود و تسلیم نشد و سیل و زلزله کرونا و تحریمهای سنگین .....اما رقبای قدرت طلب در مقابل او به سیاه نمایی و گاندو سازی دروغین روی آوردند هرکسی جای آقای روحانی بود سه سال پیش هنگ میکرد اما ایشان یه حقوق دان زیرک و سیاستمدار قهاری هستند لعنت به تلویزیون میلی ننگت باد گاندو ساز شرمت باد

م.سچ 1400/1/18 -22:30

کدام حقوقدان مدرک دکترای افتخاری از انگلستان یعنی چه ، طرف آموزش دیده انگلیس (استعمار پیر) میباشد. تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل

چ استاد اسناد 1400/1/19 -02:26

نکنه صف مرغ و گوشت و دلار و مهدی جهانگیری قاچاق حرفه ای ارز و داداشی روحانی و پرایدو دری اصفهانی و مشکور و شعبانی و جیسون رضائیان دروغه لعنت بر مخالفین مردم لعنت بر هوچی گر لعنت بر فرافکن...

ایرانی 1400/1/19 -04:53

حقوق دان وزیرک!؟همه زیرکها باکلیدمقوایی ورنگ بنفش پدرمردم رادرمیارن !؟ استاداستاد!توهم ماننداون حقوق دان زیرکت، دردروغ وریا وجاسوسی براستی استادی

سیدمحسن موسوی 1400/1/19 -10:14

شما استاد دستمال یزدی هستی وبس

کاربر ناشناس 13 1 پاسخ 1400/1/18 -19:06

ملت کاری می کنم به یارانه نیاز نباشد چنان رونق اقتصادی درست می کنم

قربانی 11 1 پاسخ 1400/1/18 -18:50

بس دیگه دروغ

اصغر 5 1 پاسخ 1400/1/18 -18:27

خدا اين اعتماد به نفس را از شما نگيرد

دن کیشوت 9 1 پاسخ 1400/1/18 -18:26

گدا پروری هایشان تمامی ندارد،آبنبات چوبی دست بچه می دهند که ساکت شود و عجیب اینجاست که ساکت هم می شود

عباس 1 6 پاسخ 1400/1/18 -18:24

ما که فقیر هستیم جز اون شصت میلیون نیستیم ...ریس جمهور ببین به کی داری یارانه میدی ...یا اینکه به همهبده تا به ماهم تعلق بگیره ...

م.سچ 1400/1/18 -22:32

واقعا که معلوم نیست این 60 میلیون چه کسانی هستند وقتی به ما که بازنشسته هستیم تعلق نمیگیره پس کی میگیره.

ق 6 1 پاسخ 1400/1/18 -17:57

وجود می کنید یک روز بیایید بین مردم تا معلوم شود مردم شما را می پسندند یا فیلم ماند و را..

داود 4 17 پاسخ 1400/1/18 -16:36

بنده از آقای روحانی بعنوان رییس جمهور از خدماتی که در این 8سال به ملت ایران ارزانی کردنند ممنون هستم .با توجه به بیماری کرونا و با توجه به تحریمها مملکت خوب اداره شد .فقط در زمینه مسکن مشگل ایجاد شد.با توجه به اینکه الان خرید و اجاره کردن مسکن بزرگترین مشگل است. آیا یه جوان از عهده اجاره مسکن با این افزایش می تواند برای خود و همسرش جایی را تهیه کند .الان در منطقه 2 تهران اجاره یه آپارتمان خیلی در سطح پایین که هیچکونه امکانات ندارد از 10میلیون تا15 میلیون است .الان اگثر جوانان بالا 30سال جرات ازدواج ندارن بعلت مشگلات اقتصادی.ترا بخدا این مشگلات را حل کنید و هر چه زودتر دست از لجبازی بر دارید و با آمریکا رابطه بر قرار کنید تا مردم در آرامش زندگی کنند.هر کسی مانع میشه تا رابطه با آمریکا بر قرار نشه شکمش سیر است و از گرسنه خبر نداره.مردم در فشار هستن ترا بخدا مشگلت مسکن و گرانی را حل کنید.

ح 1400/1/18 -17:08

مشکل ما رابطه با این و آن نیست. مشکل ما مسولان بی کفایت است.

ناشناس 1400/1/18 -21:07

تو مال منطقه دو هستی بایدم همینو بگی. تعریف کن لابد خودتم از اونایی که خوردن و بردن و دزدین و ...!!!

مورچه 1400/1/19 -02:36

کجا خوب اداره شد، وزیر بهداشت رو از بی‌کفایتی به التماس کردن انداخت روحانی.....صف مرغ و ماهی و گوشت...همچنان ادامه داره. خوب اداره شد!!!!!!?????

صادق 7 3 پاسخ 1400/1/18 -16:19

راست میگه باید از واقعیت ها فیلم بسازن صاف و پوست کنده بیان ارجع به جاسوسان اصلی فیلم بسازن و اسم واقعی اونا رو مطرح کنن. مایکل هاشمیان و موسی پور در نقش جیسون رضائیان و محمد علی شعبانی جاسوسان رده چندم هستن .

ب صادق 1400/1/18 -19:21

صاقلی از از نفوذی‌های محمود احمدی ساندیس خور خاویاری خاوری طبری و 800 میلیارددلار چه خبر ؟خود بگویی خود بخندی هنرمندی زرررشک زرررشک زرررشک به گاندو ساز شرمت باد

ب ب صادق 1400/1/19 -02:40

مطمئن باش اگه بود لاریجانی ها و اون موقع که روحانی کلیدجیغ بنفش دراوج قدرتش بود و خدا رو هم بنده نبود احمدی نژاد و نابود میکرد.پس خودبگویی خودبخندی هنرمندی زارررررت زارررت. راستی چرا بایه سریال اینقدر سوزش بهت دست دادننگ بر مخالفان حقیقت کور با خفاش

حسن 15 3 پاسخ 1400/1/18 -16:11

در پاسخ به حرفهای این باصطلاح رئیس جمهور فقط میتوان یک کلمه گفت . هشت سال دروغ

منفجر 7 3 پاسخ 1400/1/18 -16:09

قسمتهای اولش که انشا و قصه حسین کرد شبستری بود که با سفره وشکمهای گرسنه و جوانهای بیکار و اسیبهای اجتماعیو غیرو....همخوانی نداشت در مورد یارانه معیشتی هم تا نگیریم باور نمیکنیم.....

حسن 10 5 پاسخ 1400/1/18 -16:02

اقای روحانی اگر قرار است با پول ملت به نام مذاکره به مسافرت های خارجی بروید بهتر است باخودتان جاسوس نبرید و مذاکراتی بنفع ملت انجام دهید .

هامی 6 7 پاسخ 1400/1/18 -15:50

بابت کارهای خوبی که توانستی و انجام دادی ممنونت روحانی،ولی انچه که نتوانستی یا نشد کاش نشان می دادی که میخواستی و نشد ، من نمیدونم چرا بعضی ابن اندازه از منطق و انصاف و واقعیت ها دور شده اند، یکی از کامنت ها را می خوندم دوستی گفته بودندمدیریت کشوراگه دست یک نفر می بود این مشکلات رانداشتیم الحق و والانصاف ، ازین بابت متشکر خبر فوری هستیم که تنها سایت خبری است که بازخوردها ی مردم را بیطرفانه و بدون سانسور تاحد ممکن منعکس می کند، اما انصاف نداریم ازین بابت که کل مشکلات را گردن یکی میزاریم، متطق نداریم چون بدون دلیل تهمت می زنیم ،واقعیت را نمی بینیم چون به اسانترین و کم هزینه ترین کار یعنی کتمان حقیقت عادت کردیم، جتاب روحانی ،شد یکبار سران قوا رو جمع کنید و از سایر نهادها، سپاه و نهاد رهبری ونیز عقلای هر دسته را ، و ریشه هر مشکل یا مانع را بیابید و محول کنید به همان قوا یا نهاد، فلان فرماندار در فلان شهر ضعیف است و کارایی ندارد یک بی خاصیت است جناب مجلس که دخیل هستی درربکارگماردنش مشکل را حل کن، کارگرای فلان معدن راه بین المللی را بستن معدن تعطیل است کار ایی ندارد فلان نهادشما که حامی ودخیل در تصاحب این معدن بوسیله فلان شخص هستی حالا تحویل بگیر، شمای روحانی صدتا جلسه کارگری هم بگیری بی فایده است ، عمده فروش کلانی که با دستور تعزیرات حکومتی بسبب احتکاروفروش ازاداقلام سهمیه ای پلمپ شد، با دخالت فلان امام جمعه فک پلمپ گردید،فلان نهاد این مسئله رو تحویل بگیر اینها مثالهایی ازواقعیات شهرمن بودند، شهر های دیگر را نمیدانم، نمیتوانیدسهم خود راازمسئولیت هر مشکلی بر عهده بگیرید،از نو قاتون را بنویسید مدیریت کشور را متمرکزو دست یکنفر بگذارید، و برای هر انجه لازم است و دغدغه دارید باز قانون وضع کنید،و الا اوضاع همین است، درسته است که تغییر ات سخت است اما فراموش نکنیم کرمی که بترسد از پیله خویش، پروانه نخواهد شد

حا 1400/1/18 -17:10

هامی، از آلبانی چه خبر؟

ب ها می 1400/1/18 -19:31

خیلی درست نوشتی بله بایستی دولتهای موازی دستشان رو شود پشت هم اندازی مجلس و دیگر قوا و گاندو سازی ملعون که میلیاردها تومان پول ملت را خرج سریال مسخره کردند که میتوانست با این پول بیت المال خیلی از مردم را از فقر نجات دهد اما الان می بینیم دروغ نیست که رییس‌جمهور حتی یارای مقابله با تلویزیون میلی هم نیست لعنت به متحجرین کاسه لیس مفلس مفلوک اقلیت تندرو طالبانی بسوزید زرررشک زرررشک زرررشک

محسن 7 3 پاسخ 1400/1/18 -15:42

اون فیلمی که شما میخواهید فیلم تخیلی حساب میشه باید به هند سفارش بدید براتون بسازه خخخ

موسوی 8 3 پاسخ 1400/1/18 -15:05

بهتره آقای رییس جمهور یه دوری تو شهر تهران بزنه تا از واقعیتها مطلع بشه . تا وقتی که از لونه ات بیرون نیایی واقعیت را نمی فهمی ....کی میشه عمر ریاست جمهوری این دوره تموم شه ما یه نفس راحت بکشیم از دست تو و هیات دولت بی عرضه ات

سیدمحسن موسوس 1400/1/18 -17:47

بیسوادگاو مگررییس جمهوربیکاره بیاد توخیابان فقط میتونی بخارانی تاهرجاه که شاخ ت میرسه

علی محمد صادقیان 10 5 پاسخ 1400/1/18 -14:41

اگر از واقعیت ها فیلم بسازن مجبور میشی با اون یکی پاسپورتت در بری .

به علمحمد صادقیان 1400/1/19 -18:55

اگر روحانی مجبور شود واقعیت را بگوید خیلی‌ها مجبور به فرار به روسیه و چین خواهند شد

ریزه میزه 7 1 پاسخ 1400/1/18 -14:40

اقای عقل کل رئیس جمهور دانا ! شماهم اگرقرارست ازپول مردم به مردم یارانه دهید،درستش آن ست که مانندرانتی که به نجومی بگیران وآقازاده ها داده ومیدهید،به ملت یارانه بدهید

بی نام 5 2 پاسخ 1400/1/18 -14:31

کدام افتخار چه برسر مردم اوردید کدام اقتصاد پویا زندگی را نابود کردی ان از مسکن ان از مواد غدای ان از بورس وووووووووووووراست می گوی این ها را درست مدیریت پوشالی چه کرد بر سر مردم میروی وحقوق نجومی می گیری مردم بیچاره ان دنیا جواب بده

م 3 2 پاسخ 1400/1/18 -14:09

این موفقیت جدیدی برای جمهوری اسلامی ایران است . شاید هم بازی جدید. از شعبانی بپرسید کدام موثر تر بوده است؟ قانون مجلس یا توافق ایران و چین یا انتخابات

حامد 1400/1/18 -17:11

انتخابات. صدردصد چون قراره دوباره بگند مردم یادتونه ... بازهم نوبت فریب ملت رسید.

کارمند بازنشسته 2 5 پاسخ 1400/1/18 -14:05

اقای رئیس جمهور در زمان وزیر کار وقت اقای ربیعی تعداد زیادی از افراد که قبلا یارانه دریافت می کردند توسط ایشان قطع شد از زمان ریاست جمهوری شما هم این یارانه قطع گردید و اکنون به هیچ وجه هم نمی توان به سایت یارانه ورود پیدا کرد خواهسمند است دستور فرمایید کسانیکه کارمند و کارگر و کلا حقوق بگیر بودند یا هستند ترتیبی اتخاذ شود تا به انها هم که یارانه اشان قطع شده مجددا برقرار شود این امر امید به زندگی را افزایش خواهد داد ممنون از دستور مساعدتان

سید 8 4 پاسخ 1400/1/18 -13:37

ای کاش مرد بودی میومدی تو خیابون این حرفها رو میزدی تا ملت به حسابت برسند.وقیح.دیگه غیر قابل تحمل شدی

به سیذ 1400/1/18 -19:37

زارت هول نکنی یهویی شعبان بی مخ چاخان کرکس کلاغ کرکس خفاش خون آشام

هموطن 5 2 پاسخ 1400/1/18 -13:32

عجب پر حرف کم عملی هستش این رییس جمهور

داروغه 5 1 پاسخ 1400/1/18 -13:31

میخوای سه دلار بدی چقدر منت میزاری

نادر مهرابی 3 2 پاسخ 1400/1/18 -13:14

لطف کنید وضعیت معیشتی مردم را سامان دهید خیلی ها پول یک کیلو گوشت را ندارندبرجام وانرژی هسته ای خوب است بشرطی که مردم مشکل نان نداشته باشند همه با هم خوب است

ناشناس 4 2 پاسخ 1400/1/18 -13:03

ابلیس !!!

محمد 7 3 پاسخ 1400/1/18 -13:03

خدا ازت نگذره دروغگوی کذاب

ای دروغگو 1400/1/18 -19:39

مثل احمدی نژاد هاله نور بگم بگم دروغگو ست

ب ای دروغگو 1400/1/19 -02:45

چقدر از احمدی نژاد می‌ترسی هر وقت رییس جمهور حرف مفت زداسم احمدی‌نژاد هم میاری....

سلام 3 0 پاسخ 1400/1/18 -12:56

شما زورو ...شما قهرمان ایران.......فقط خواهشا در کنار این همه کار بزرگی که کردید یه کار کوچولو هم بکنید و قیمت مرغ رو بیارید پایین که تو این کرونا صف های طولانی مرغ ایجاد نشه که مردم تحقیر بشن ...فکر نکنم این کار کوچولو در مقابل این همه کارهای بزرگی که شما فرمودید برای شما چیزی باشه ...ممنون قهرمان

مردم 8 1 پاسخ 1400/1/18 -12:45

تنها چیزی که آباد شد هفت جد و آباد و هفت نسل بعد خودتونه

کامبیز 4 3 پاسخ 1400/1/18 -12:39

گاندو دستاورد دولت شماست! شما پهباد را نزدید بلکه نیروهای دفاعی زدند واگر مقدار کمی در توان دفاعی حق اظهار نظر داشتید جلوی این کار را می گرفتید! شما بروید مرغ را کنترل کنید!و التماس آمریکا!

امیر 6 1 پاسخ 1400/1/18 -12:37

بس است روحانی. خجالت بکش

ناظمی 5 2 پاسخ 1400/1/18 -12:34

ارواح خاک مادرت زودتر بروتمومش لااقل یک روزهم نفرین کمتری نثارت

سید محسن موسوی 3 3 پاسخ 1400/1/18 -12:34

بسمه تعالی بله که کشورهای متعهد از برجام راضی باشند چون به نفع خودشان است و به ضرر ماست آخه کجای دنیا وقتی دو نفر معامله میکنند اونی که در معامله ضرر کرده میگه طرف مقابل خیلی راضیه پس معامله خیلی خوب بوده!! حرفهای روحانی شبیه کارهای جوبایدن شده انسان شک میکنه

مورچه 1400/1/18 -17:56

بیسوادوطن فروشی ب چین را می پسندی چین فقط نفت مجانی می خواد اسگل وطن فروش

علی 6 1 پاسخ 1400/1/18 -12:24

اگر بناست از پول ملت فیلم درست کنید، از واقعیت ها فیلم بسازید بله خیلی خوب است که از واقعیت فیلم ساخته شود از صف طولانی مرغ و گرانی همه چیز

علی 5 4 پاسخ 1400/1/18 -12:17

هزار بدبختی مردم همین انرژی هسته ای هست

ناشناس 3 7 پاسخ 1400/1/18 -12:14

زنده باد دکتر روحانی مظلوم که نمیگذارند روابط مردم ایران با دنیا درست کنی.کاش فیلم سرنگون کردن هواپیمایی را فیلم میساختند.

رحمانی 3 2 پاسخ 1400/1/18 -12:11

۶۰ میلیون نفر نیازمند یارانه کمک معیشتی ( چند کیلو مرغ وتخم مرغ وروغن ولوبیا ) ، حدود۱۰ میلیون نفر هم که در خارج هستند وحدود ۱۰ میلیون هم بی نیاز از یارانه ؟ ۴۲ سال از انقلاب گذشته و۶۰ میلیون نفر نیازمند یارانه کمک معیشتی !!!! ؟؟؟؟ به کجا می رویم !؟ ایا وقت تجدید نظر در سیاست گذاری های غلط نرسیده است ؟ ایا وقت ان نرسیده مجموعه پیروپاتارهایی که به اسم تجربه دار بودن چون سریش به بدنه اداره این کشور چسبیده اندکنار بروند وکشور به دست جوانان ونخبگان ودلسوزان واقعی سپرده شود ؟وقتی نتیجه عملکرد سیتم اداری یک کشور نمره اش صفر است چرا فکر می کنید با جابجایی همین افراد امتحان شده مشکل حل می شود ؟

ابراهیم حامدی 5 3 پاسخ 1400/1/18 -12:09

واقعیت گند کاریهای تو و امثال توست که همه میبینند و لمس میکنند جناب تدبیر و امید

زهرا دهقان 5 0 پاسخ 1400/1/18 -12:08

اون ۶۰ ملیون ۳۰ ملیون مستحق بوقی نور چشمی هستند ...خدا لعنت کنه شمارو مگه قرار نبود دوباره بررسی کنید .....خجالت داره گدا پروری میکنید .شما قیمتا رو بیارین پایین .نه هرروز حرف بزنید ...سرمایه کشور رو دارین می‌فروشین هنوز نمی تونید تورم رو کنترل کنید ...خستمون کردین .....

رحیم آب منگل 1400/1/18 -19:45

زهرا باهام ازدواج میکنی؟

وحید رضایی 3 3 پاسخ 1400/1/18 -11:56

واقعیات رو درست کردند که شما و دوستان خیلی ناراحت شدید،ولی ان شاءالله بعد از رفتن شما واقعیات بدون سانسور به مردم گفته میشه

ناشناس 9 0 پاسخ 1400/1/18 -11:44

برپدردروغگو لعنت

نیما 10 1 پاسخ 1400/1/18 -11:33

خدایاکی ازدست این راحت میشیم کشوررانابودومردم رازبدبخت کرد کدام ریاست جمهوردردنیااینقدرهرروزحرف میزنه هرروزهم یک بدبختی درست میکنه این کشوری ویران راتحویل ریاست جمهوربعدی میده

خبر فوری در شبکه های اجتماعی
khabarfoori in social networks